romea - logo
16. září 2019 (pondělí)
svátek má Ludmila
Loading
rozšířené vyhledávaní

Cesta z ghetta: park Hvězdička, živý vnitroblok a kreativní cetrum

28.6.2012 14:21

Ghettofest nebyl pouze o hudbě, tanci a divadle. Ti, kteří 2. června do brněnského Bronxu zamířili, mohli také diskutovat o budoucnosti této čtvrti. Témata byla jasně daná: Do jaké míry se tato „temná oblast“ proměňuje? Nové fasády domů a rozkopané ulice změnu signalizují. Mění se i její obyvatelé? A jak bude čtvrť vypadat za pět, deset... let? Těmto otázkám se věnovali hosté debaty. Jedním z diskutujících byl také David Oplatek z Občanské poradny Brno. Dříve pracoval i ve vládní Agentuře pro sociální začleňování. Se zdejšími problémy se tak potýká nejen v práci - v Bratislavské ulici žije.

Ulice Bratislavská, Francouzská a jejich okolí ještě před rokem charakterizovaly oprýskané domy. Dnes čtvrť hýří barvami a novými fasádami. Do jaké míry jsou tyto změny pouze „Potěmkinovou vesnicí“? Bude tento trend oprav pokračovat?

Vypadá to, že fasádami obnova ghetta nekončí. Město v uplynulých letech získalo téměř půlmiliardovou dotaci z fondů Evropské unie. Po investicích do oprav městských domů i veřejných prostor to vypadá, že se dočkáme dalších změn. V místech u Hvězdové ulice, kde stálo hlavní podium Ghettofestu, vznikne do roka zcela nový park Hvězdička. V opravených domech přibudou nové byty a ve Francouzské ulici pak celý dům. Tam vedle azylového bydlení budou i tzv. startovací byty.

Myslíte, že tyto změny budou mít vliv na ceny nájmů a bytů? Budou na to mít chudí obyvatelé peníze?

Stavební aktivita města je signálem i pro soukromé investory, kteří v lokalitě blízko středu města spatřují příležitost k zisku. Například stavitel Milan Ščuka se domnívá, že rostoucí ceny nájmů v dohledné době vyženou nemajetné obyvatele čtvrti do méně lukrativních částí města – třeba do okrajových sídlišť u dálnice D1. Této myšlence vedle končící deregulace nahrává i fakt, že radnice obou městských částí, na jejichž území brněnský Bronx leží, jsou v poslední době důslednější vůči nájemníkům.

Nahradí stávající obyvatele čtvrti časem majetnější lidé? Budou někteří Romové vystěhováni podobně jako třeba ve Vsetíně?

Zkušenosti ukazují, že řízené rozestěhovávání Romů není v Brně možné. Zprávy o tom, že se do některých čtvrtí mají přestěhovat „problémoví nájemníci“, vždy vyvolávají paniku a odpor. Podobně jako před pár lety v Medlánkách, kde se roznesla poplašná zpráva, že město v jejich čtvrti hodlá opravit pro Romy jeden bytový dům. Nevole, se kterou se místní politici museli potýkat, je pro ně silným argumentem, proč to nezkoušet. Negativně nedávno reagovali i obyvatelé Židenic, kteří se dozvěděli, že by u nich mohl vzniknout azylový dům. Zkušenost s nechvalně známou ubytovnou na ulici Markéty Kunzové je pro ně tak silná, že přinutili zastupitelstvo své městské části veřejně záměr magistrátu odmítnout.

Kudy tedy vede cesta?

Možné řešení nabídl poslední z hostů diskuse, urbanista Karel Havliš. Se studenty architektury se možné regeneraci čtvrti dlouhodobě věnuje. Svůj koncept pojmenovává jako „něžnou gentrifikaci“. Klíčem k oživení čtvrti je rozčlenění obrovského obytného bloku vymezeného ulicemi Francouzská, Bratislavská, Stará a Hvězdová a využití velké plochy vnitrobloku. Park Hvězdička je první vlaštovkou v tomto snažení. Prostory ve vnitrobloku umožňují novou výstavbu, která by poskytla bydlení mladým rodinám a sloužila jako startovací bydlení – jak pro lidi ze čtvrti, tak i pro nově příchozí.
Neopominutelná je role veřejných prostor – náměstíček či parků a společenských center, které zajistí nejen kultivaci místa, ale i lidí, kteří v místě žijí. I proto je velmi důležité, aby se zde odehrávaly podobné akce jako například festival Ghettofest. Díky němu se mohli potkat lidé, jež by se za běžných situací nepotkali, nebo se bez povšimnutí minuli. Velkou příležitost nabízí i záměr Kreativního centra, které by mohlo vzniknout v dosud nevyužitých prostorách bývalé káznice na ulici Soudní. Spolu s lidmi pracujícími v kreativních profesích by do čtvrti mohla přijít nová energie.

Jiří Salik Sláma
Přečteno: 979x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

RV 6/2012, RVHLAVNÍ ZPRÁVY

Hoax o jedovatých balíčcích kosmetiky - září 2019 (Koláž: Romea.cz)

Hoax o balíčcích s jedovatými vzorky kosmetiky se šíří mezi Romy v Evropě. Poprvé se tento hoax objevil už v roce 2002

12.9.2019 10:52
Na sociálních sítích a po e-mailech se v posledních dnech hlavně mezi romskou komunitou šíří hoax o tom, že romským rodinám ve Francii chodí do schránek reklamní balíčky s kosmetikou obsahující jed. Ve stejnou dobu se začal šířit podobný hoax, kde jsou ale oběťmi těchto zásilek Izraelky. Zpráva o jedovatých vzorcích se poprvé objevila už v roce 2002 a nyní se znovu vrací do oběhu.
 celý článek

Archeologický průzkum v Letech u Písku - 10. 9. 2019 (FOTO: Tereza Heková, Romea.cz)

videoArcheologové odkryli dva hroby obětí tzv. cikánského tábora v Letech u Písku, jde o novorozence a ženu. Našli i další hrobové jámy

10.9.2019 15:10
Archeologové našli v Letech na Písecku, kde byl za války romský koncentrační tábor, hroby jednotlivců. Odkryli jeden hrob s pozůstatky vězeňkyně mladší 40 let a jeden hrob pravděpodobně novorozence. Nalezli i sedm hrobových jam. Podle písemných pramenů by v místě mělo být pohřbeno 120 vězňů, z toho přes 70 dětí, hřbitov by měl mít rozlohu 400 metrů čtverečních. Výzkum v úterý skončil. Novinářům to řekli archeologové a zástupci Muzea romské kultury, které chce v místě vybudovat památník romského holokaustu a otevřít ho do roku 2023.
 celý článek

Lipník nad Bečvou (Koláž: Romea.cz)

Rasistický útok na romské děti: Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří útočili v Lipníku nad Bečvou

10.9.2019 11:00
Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří na jaře v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku napadli skupinu romských dětí a byli za to obviněni ze tří trestných činů včetně hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob. ČTK to dnes řekla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Muži a ženě hrozí až pět let vězení.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo