Na cestě z ghetta. Kapela Lomnické čháve dobývá festivaly

„Křehké vyprávění o outsiderech s velkým talentem a snem živit se hudbou“ – tak se o muzikantech kapely Lomnické Čháve psalo na stránkách filmového festivalu Finále Plzeň při příležitostí uvedení dokumentu režiséra Ladislava Kaboše stručně a výstižně nazvaného Kapela.
Snímek je volným pokračováním Kabošova časosběrného dokumentu Všechny moje děti z roku 2013, který zachycuje pomoc kněze, bývalého horolezce a zemědělského inženýra ze slovenských Žakovců Mariána Kuffy okolním romským osadám, a bez něhož by nejspíš ani nevznikl. Režiséra k němu inspirovali sami diváci, kteří založili sbírku na pořízení hudebních nástrojů. Neuniklo jim totiž, když na jedné z projekcí vyprávěl, jak si muzikanti pokaždé, když jdou pro faráře Kuffu hrát, musejí nástroje půjčit.
Když se povedlo nástroje za vybrané peníze koupit a hudebníkům je předat, rozhodl se Ladislav Kaboš i s kamerou zjistit, jak se mladíci k šanci, kterou dostali, postaví. Vedle touhy dostat se z ghetta a prosadit se v majoritní společnosti, byl jejich společný muzikantský sen jasný – koncertovat na festivalech a „velkých pódiích“. A to se kapele, která doopravdy vznikla vlastně až během natáčení dokumentu, už podařilo zkusit – na prestižním hudebním festivalu Pohoda v Trenčíně, na festivalu Grape v Piešťanech nebo dalších domácích i zahraničních akcích, včetně koncertu v Českém Krumlově na Mezinárodním filmovém festivalu Jeden svět nebo ARA Festu v Plzni.
Kapela z Velké Lomnice
„Členové kapely a jejich manažer Stano – to je sociologický vzorek lidí, který reprezentuje romskou komunitu tak, jak jsem ji já po dobu sedmileté práce v osadách poznával. Rozhodli jsme se, že jejich životy nebudeme jen sledovat, ale ukážeme ucelený příběh. Oslovili jsme je a získali pro natáčení „road movie“, během které sledujeme jejich cestu z Košic do Bratislavy. Putovaní Slovenskou republikou v rozpadající se dodávce je zároveň metaforou prehistorické kočovné cesty romského etnika, které hledá nový smysl svojí existence,“ přibližuje režisér.
Frontmanem kapely je kytarista a saxofonista Milan Polhoš působící zároveň jako sociální pracovník. Pomáhá mu jeho bratr Nikolas, který má v kapele pod palcem cajón (čti kachón) – neboli perkusní „bedýnku“. Bratranec Janko hraje na klávesy – spolu s akordeonistou Romanem Gáborem, jehož bratranec Gusto ovládá saxofon a housle.
Vedle muzikantů má ve snímku i své zásadní místo v kapele i jejich manažer Stano Čonka. Ani pro něj nebyly začátky jednoduché – kromě urputné, a ne vždy úspěšné snahy o získávání zakázek byl pro něj velký oříšek oblíbený nešvar členů souboru – „odkládání“ svých hudebních nástrojů do zastavárny. Aby příběh kapely po ukončení natáčení neskončil závěrečnými titulky, ujal se muzikantů filmový producent Tomáš Slebodník. Kromě budoucnosti kapely mu leží na srdci i osudy každého z jejích muzikantů – pokud se dokáží hudbou uživit, zabezpečí i své rodiny a odrazí se ode dna.
Ne vždycky však jde o výdělek či renomé. Věrni svému přesvědčení, že „hudba je řeč, které rozumíme všichni“, navštěvují čím dál známější Lomnické Čháve ta nejchudší ghetta a osady – s nezištným cílem zahrát a alespoň na chvíli tak nechat jejich obyvatele zapomenout na starosti a bídu.
VIDEO
Článek vyšel v časopise Romano voďi. Nenechte si ujít ani články, které jsou jen v tištěné verzi a objednejte si předplatné na www.romanovodi.cz.
Nepřehlédněte:
- Lomnické čháve v pátek zahrají online. Vystoupí s Mariánem Čekovským
- Václav Marhoul pro Romano voďi: Stačí být jiný, a máte problém
- Reportáž Lukáše Kotlára od krajanů v Rumunsku: V zimě jen pár babiček a dědečků, v létě festival Banát
- Podzimní vydání Romano voďi: Jarmila Vaňová v rozhovoru nebo Hynek Čermák v kampani proti nenávisti
- Fanfare Ciocărlia: Dnes Praha, zítra Tokyo
- Jak se dnes žije v "děcáku"? Problémem nejsou děti, ale jejich rodiče, říká ředitelka jednoho z nich Dana Kuchtová
- Vyšlo nové Romano voďi: Za katedrou v Chanově, prázdniny dětí „z děcáků“ nebo rozhovor s Fanfare Ciocărlia
Kam dál:
- Festival Khamoro otevře brány metropole nejlepším romským umělcům. Začíná v neděli
- ZÁZNAM: Romský literární večer v Knihovně Václava Havla
- Finále hudební, pěvecké a taneční soutěže Talent 2022 v Kadani
- Cigánski diabli v červnu odstartují turné po Slovensku. Slaví 15 let na hudební scéně
- Muzeum romského národního obrození v Praze slaví své čtvrté výročí
- „Přečarovat svět”: Na proslulém bienále v Benátkách zastoupila Polsko romská umělkyně Małgorzata Mirga-Tas
- V Pardubicích proběhne Multikulturní týden, součástí bude i romský večer
- Pět obcí na Slovensku se zapojilo do evropského sociálního projektu. Svépomocná výstavba pomůže s bydlením i uplatněním na trhu práce
- ZÁZNAM: Přes 3 tisíce lidí oslavilo Mezinárodní den Romů v Ostravě na náměstí
- Oslavy Mezinárodního dne Romů v Ostravě: Od 13 hodin vystoupí Ricardo Kwiek, Bertík Girga, Gitana a další
- ZÁZNAM: Slavnostní galavečer k Mezinárodnímu dni Romů 2022 v Divadle Archa
- Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se u příležitosti Mezinárodního dne Romů setkala s romskými studenty
Štítky:
Romano voďi 2019, Romano voďi, Hudba, Kultura, sociální vyloučení, Slovensko, RV 7-8/2019HLAVNÍ ZPRÁVY

Počet romských uprchlíků přespávajících na Hlavním nádraží klesl. Z neděle na pondělí tam spalo 310 lidí
23.5.2022 13:53