romea - logo
11. srpna 2020 (úterý)
svátek má Zuzana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Erika Fečová: Práci se teď věnuji víc než sama sobě

29.5.2017 16:04
Erika Fečová (FOTO: Denisa Tišerová)
Erika Fečová (FOTO: Denisa Tišerová)

Zpěvačku ERIKU FEČOVOU jsem zastihla na pražském Žižkově. Přijela rovnou ze stěhování, nebyl však na ni patrný ani náznak stresu nebo vyčerpání. Přivítala mě s širokým úsměvem, kterým nešetřila ani pro poblíž stojící studenty z Mezinárodní konzervatoře Praha. Tam na Eriku coby pedagožku čekalo několik hodin vyučování.

Už máte své předplatné? Nezmeškejte ani články, které jsou jen v tištěné verzi a objednávejte na www.romanovodi.cz

Narodila se v roce 1986 v Praze do známé hudební rodiny. Kladný vztah k muzice se u ní projevil velmi brzy. Ve čtyřech letech začala tančit v hudebním souboru svého dědečka Jožky Feča, o dva roky později už navštěvovala soukromé hodiny klavíru. V devíti letech ještě toužila být zvěrolékařkou, umělecké vlohy však nakonec zvítězily a ona se definitivně rozhodla pro zpívání. Chodila na lekce profesorky Evy Svobodové a úspěšně složila přijímací zkoušky na konzervatoř, kterou nakonec absolvovala.

Své první vystoupení měla za sebou už v 11 letech. Tehdy zazpívala jazzový standard My Funny Valentine. Žánry jako jazz, funky, soul, r&b, hip hop a gospel jsou její srdcovou záležitostí. V jejím přehrávači byste našli hlavně písničky z devadesátých let. Jako své největší idoly uvádí známé vokální divy Whitney Houston a Beyoncé.

Než se vydala na sólovou dráhu, působila Erika Fečová ve dvou skupinách složených z kvalitních muzikantů. Osm let působení v kapele Navigators přineslo fanouškům dvě alba a řadu koncertů. Jako jedni z mála dokázali s videoklipem prorazit do MTV Europe. Erika vydává desku také s druhou kapelou Connection, kterou založil její bratr Josef Fečo. V roce 2012 přišel čas předvést silný a jedinečný vokál na první sólové desce. Přiznává, že to bylo na popud účasti v jedné talentové soutěži. Nakonec si řekla, že prorazit dokáže sama a rok poté svůj sen zrealizovala. A vlastně nejen ten první, protože o 3 roky později představila světu svůj druhý autorský projekt.

První desku pojmenovanou The Stories popisuje jako svou osobní zpověď. Následovala Go for it, kterou Erika označuje za hudebně vyspělejší. Jejím posláním má být motivace lidí k tomu, aby věřili sami v sebe a bojovali za své sny. Album je zajímavé i mezinárodním výběrem hostů, například z okruhu známé americké zpěvačky Lady Gaga. Pianista Brockett Parsons, bubeník George „Spanky“ McCurdy nebo soulový zpěvák Frank McCombo jsou hudebníci s vazbami na další zajímavá jména v hudební branži (Justin Timberlake, Puff Daddy, Jill Scott, Erykah Badu a další). Konkrétně s výborným bubeníkem McCurdym navázala Erika kontakt přes Facebook. Radost z této spolupráce je znát.

„Spanky den před příletem účinkoval na Grammy s Lauryn Hill. Pak si odskočil zahrát s Fečovou a po čtyřech dnech jel zase koncertovat s Gagou,“ říká Erika s velkým úsměvem na rtech.

Posun ve své dosavadní tvorbě vidí také v tom, že poprvé vznikly texty v češtině, čemuž se dlouho vyhýbala. V romském jazyce neskládá. Říká, že pasivně ji ovládá, ale konverzovat sama neumí. Romské texty si ale zazpívá moc ráda.

Zpěvačka a skladatelka momentálně předává svůj cit pro hudební tvorbu a zpěv studentům na Mezinárodní konzervatoři Praha, kde učí vokálový zpěv. Kvůli lektorování si i doplnila vzdělání. Většinu času nyní tráví v práci. Pokud má volno, nejraději ho tráví s rodinou. Přiznává, že je spíš líná, a tak za sport bere občasné dobíhání tramvaje. Raději relaxuje poslechem hudby nebo oblíbeným spánkem. Mladým Romům na závěr vzkazuje: „Studujte, vzdělávejte se, jděte si za svým snem a hlavně, buďte pokorní a podporujte jeden druhého.“

Nenechte si ujít ani články, které jsou pouze v tištěné verzi časopisu. Objednejte si předplatné pomocí jednoduchého formuláře na www.romanovodi.cz.

 

 

Přečteno: 3694x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

RV 4/2017, Rozhovory, Hudba, Osobnosti, Romano voďiHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo