romea - logo
19. února 2020 (středa)
svátek má Patrik
Loading
rozšířené vyhledávaní

Jak šel čas s romskými internetovými médii

28.6.2016 11:01
Richard Samko při natáčení pořadu Desetiminutovka s Klaudií Dudovou (FOTO: Archiv ROMEA TV)
Richard Samko při natáčení pořadu Desetiminutovka s Klaudií Dudovou (FOTO: Archiv ROMEA TV)

Víte, kdy vzniklo první romské internetové rádio? Co předcházelo vzniku YouTube a kdo se stal moderátorem první romské televize? Nejen o tom pojednává přehledový článek o vývoji internetových médií zacílených na Romy.

Ačkoli byla Česká republika (respektive stát Československo ve své úplně závěrečné etapě) připojená k síti zvané Internet už na začátku roku 1992, větší rozmach tohoto globálního systému u nás nastal až po roce 1995, kdy do hry vstoupily komerční firmy a začaly vznikat první webové stránky.

Ty úplně první na světě se objevily už v roce 1991; na síť je tehdy umístil zakladatel webu, tedy systému prohlížení a ukládání informací v internetu tak, jak ho známe nyní, Timothy „Tim“ John Berners-Lee.

Romové se na webu poprvé objevili v roce 1996. V zahraničí tehdy vznikly stránky www.patrin.com a zpravodajsky zaměřený web www.romnews.com.

V České republice založila specializovanou stránku věnovanou Romům Markéta Kristová, tehdejší webeditorka Rádia Praha. Na adrese www.radio.cz/romove (v tuto chvíli je již adresa nefunkční) publikovala informace o romských tradicích, historii a jazyce ze své bakalářské práce. „Stránky vznikly díky tomu, že byl Evropský rok proti rasismu; u této příležitosti jsme web spustili,“ říká Markéta Kristová. Vzniklo dokonce i několik jazykových mutací webu. „Web vznikl s tím, že pokud si lidé přečtou o romských tradicích a historii, pomůže to překonat předsudky,“ dodává Kristová.

V únoru 2000 pak rozhlas zaregistroval doménu www.romove.cz, kde se stránky dále rozvíjely. Existovaly zde seznamy organizací, médií a medailonky osobností. Rozhlas zde začal také zveřejňovati zprávy týkající se Romů a později zde byl i archiv vysílání pořadu O Roma Vakeren.

Zřejmě první romská webová stránka v ČR, kterou založila nezisková organizace, se na internetu objevila 12. 5. 1999 a provozovalo ji sdružení Dženo pod vedením Ivana Veselého a tehdejší šéfredaktorky časopisu Amaro Gendalos Jarmily Balážové. Autor tohoto článku pak měl tu čest tuto stránku vytvořit na adrese www.dzeno.cz. (nyní již nefunkční) Zpočátku zde byla umístěna pouze elektronická verze časopisu Amaro Gendalos, která byla později doplněna o on-line zpravodajství týkající se Romů a monitoring médií.

Ve sdružení Dženo se začal rodit plán na internetové rádio Rota, které zahájilo vysílání 18. 11. 2002. První šéfredaktorkou se stala Iveta Demeterová, která je nyní šéfredaktorkou romského vysílání O Roma Vakeren v Českém rozhlase. „Na start vysílání byla ohromná odezva především od českých Romů ze zahraničí, z Kanady, Velké Británie nebo Nového Zélandu. My jsme pro ně byli takovým pojítkem s jejich domovem a všichni byli moc rádi, že se podařilo rozjet vůbec první romské internetové vysílání v Evropě,“ popisuje začátky vysílání Iveta Demeterová. „V pár lidech jsme dělali asi 16 programových formátů, včetně hudby,“ doplňuje Demeterová.

V lednu 2003 byla zaregistrována doména www.romea.cz a už v únoru začal na této adrese fungovat zpravodajský server a zároveň elektronický archiv časopisu Romano voďi. S postupným vývojem technologie bylo možné umisťovat na internet nejen texty a audio, ale také videonahrávky, což vedlo ke vzniku vůbec první romské internetové televize ROMEA TV.

ARCHIVNÍ VIDEO

Celý článek si přečtěte v tištěném vydání měsíčníku Romano voďi (květen 2016). Objednejte si časopis pomocí jednoduchého formuláře na www.romanovodi.cz.
Přečteno: 1308x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Média, InternetHLAVNÍ ZPRÁVY

Tomáš Kaluja. Foto z videa o projektu Vnímaví pre zraniteľných

ČRo: Neřeším, jestli jsem Rom, Maďar nebo Slovák. Jsem obyčejný člověk, říká tanečník Tomáš Kaluja

7.2.2020 10:56
Tomáš Kaluja je maturantem Střední zdravotnické školy v Rožňave. Pochází z romské křesťanské rodiny z Veľkých Kapušan. Už od dětství je jeho největším koníčkem tanec. Soutěžně se mu věnuje doma na Slovensku, ale i v zahraničí. Mimo to patří mezi romské dobrovolníky, kteří pomáhají budovat romskou identitu u romských dětí, které jsou vychovávány v neromských náhradních rodinách.
 celý článek

(Zdroj: Archiv TV NOVA)

Módní návrhář Pavel Berky postoupil mezi TOP 16 v soutěži MasterChef Česko

7.2.2020 0:35
Úspěšný módní návrhář Pavel Berky zkusil své štěstí v soutěži MasterChef Česko. Kachní prso s bramborem a takzvané “griláše” s kachní paštikou
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

Demolice vepřína v Letech by měla začít v červnu a skončit letos

6.2.2020 15:35
V Letech na Písecku by letos v červnu mohla začít demolice vepřína, na jehož místě stával za války koncentrační tábor pro Romy. ČTK to dnes řekla Lucie Horáková, mluvčí Muzea romské kultury, které v místě vybuduje památník romského holokaustu.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo