Jana Baudyšová: Jak a kde hledat práci

Obraťte se na personální agenturu nebo úřad práce
Výhodou personálních agentur je, že se u nich soustřeďují nabídky více firem či společností a pravděpodobnost nalezení vhodné pozice se tak zvyšuje. Personální konzultant rovněž dokáže zájemce nasměrovat v rámci nabídek zaměstnání podle jeho konkrétních možností nebo pomoci s přípravou na pohovor. Může také uchazeči předem poskytnout důležité informace o zaměstnavateli, ke kterému se chystá na přijímací řízení – jak bude pohovor probíhat, kdo ho povede nebo zda čekají zájemce nějaké speciální testy. Oproti pozici těch, kteří se o zaměstnání dozvědí například z inzerátu v novinách, jde o nespornou výhodu.
Obrátíte-li se na úřad práce, budou za vás zaměstnání hledat úředníci. To ještě ale neznamená, že máte úspěch zaručen. Spolupráce s úřady práce je bezplatná (stejně tak jako spolupráce s personální agenturou) a mimo volných pracovních pozic máte díky nim možnost zjistit informace o rekvalifikačních kurzech a školeních, které pro vás mohou být přínosné.
Každý úřad práce pravidelně uveřejňuje aktuální seznam volných míst v daném okrese na své nástěnce, stejné informace jsou však k dispozici i na jeho internetových stránkách nebo v bezplatných informačních kioscích MPSV přímo na úřadech.
Přišel jsem o práci. Jak se dostanu do evidence úřadu práce?
Ještě před tím, než vám uplyne výpovědní doba ze zaměstnání, se můžete obrátit na jakýkoliv úřad práce s žádostí o zařazení do evidence zájemců o zaměstnání. Ten vás pak bude informovat o vhodných pracovních pozicích. Jakmile vám však výpovědní doba skončí, je potřeba požádat o zprostředkování zaměstnání úřad práce v místě vašeho trvalého pobytu. Žádost lze vyplnit ručně nebo elektronicky – podat ji však musíte osobně.
Na svoji první návštěvu úřadu práce si s sebou vezměte platný občanský průkaz nebo jiný doklad, kterým prokážete svou totožnost a místo trvalého pobytu, doklad o ukončení pracovního poměru, doklad o výkonu jiné výdělečné činnosti, u osoby samostatně výdělečně činné potvrzení o době trvání účasti na důchodovém pojištění a o vyměřovacím základu, potvrzení o ukončené náhradní době (např. návrat z mateřské dovolené, péče o osobu blízkou, pobírání plného invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně), abyste mohli být ihned zařazeni do evidence uchazečů o zaměstnání.
S žádostí o zařazení do evidence lze rovnou podat i žádost o podporu v nezaměstnanosti. Během doby, kdy jste zaevidováni na úřadu práce, za vás stát hradí zdravotní pojištění. Sociální pojištění vám nehradí, ale doba vaší evidence se vám započítá jako účast na důchodovém pojištění.
Nespoléhejte se jen na jednu z možností, jak si hledat práci
Sledovat můžete také nabídku pracovních míst na magistrátech – zveřejňují všechna volná místa, která pod ně spadají, ať už jde o místa úřednická nebo neúřednická, například manuální práce. Na administrativní pozici musí být vždy ze zákona vypsáno výběrové řízení. Obdobně informace o volných místech zveřejňují i městské části a obce.
Máte-li přístup k internetu, rozhodně sledujte pracovní portály – zveřejňují nabídky personálních agentur i přímých zaměstnavatelů. Nebojte se kontaktovat konkrétní společnost – firmy na svých stránkách běžně mívají nabídky volných míst, oslovit je však můžete i přímo. Jste-li „online“, využijte také možnosti sledovat pracovní pozice na sociálních sítích.
V neposlední řadě můžete při shánění práce využít i nabídky služeb podporovaného zaměstnávání – u společností nebo institucí, které poskytují poradenský servis, pomoc s orientací na trhu práce, hledání a zprostředkování vhodného místa a rekvalifikačních kurzů – s individuálním přístupem ke konkrétním potřebám a situaci každého klienta. Navíc často spolupracují jak s úřady práce, neziskovými organizacemi, tak se soukromými firmami.
Zkontaktujte organizaci telefonicky, e-mailem nebo osobně v jejích konzultačních hodinách.
„Na první schůzce provádíme takzvaný mapující rozhovor ohledně možností zájemce, jeho představ a potřeb, popisujeme mu naše služby, sestavujeme, případně pomáháme upravovat životopis, založit email a procházíme možnosti, kde a jak oslovovat zaměstnavatele. Další schůzky již probíhají formou konzultace podle potřeb zájemce,“ přibližuje Romana Dreslerová, sociální pracovnice A Kluby ČR o.p.s.
Některé organizace poskytují i poradenství zaměstnavatelům, kteří zaměstnávají osoby z různými druhy znevýhodnění pro vstup na trh práce. „Zaměstnavateli můžeme pomoci vytipovat vhodného uchazeče z řad našich klientů. Nabízíme i možnost asistence na pracovišti během zaškolování nového zaměstnance,“ říká Jakub Purdjak z o.s. AGAPO.
Abyste zvýšili šanci, že naleznete vhodné pracovní místo, využívejte více možností hledání zaměstnání souběžně. Pokud jste však evidováni na úřadě práce, máte povinnost mu v případě úspěchu oznámit nástup do zaměstnání nejpozději do osmi kalendářních dnů.
Kam dál:
- Barber Valentýn Toráč: Jsem produktivní, potřebuji v životě něco vytvářet
- Zeman opět útočil na Romy. Nechtějí prý pracovat a nafackovat jim je dobrá metoda, která se osvědčuje
- Romští pracovníci začali s prací v lesích postižených kůrovcovu kalamitou
- Vlastním byznysem proti diskriminaci na trhu s prací. DROM učí, jak začít podnikat
- Ministerstvo zemědělství chce spolupracovat s Romy, kteří nabízejí pomoc s kůrovcem. Lesy ČR s další romskou organizací již spolupracují
- "Romové, neozývejte se," stojí v pracovních inzerátech. Inspekce odhalila nejvíc diskriminačních nabídek zaměstnání za čtyři roky
- Organizace Khamoro ze Sokolovska uspořádala kurz, který má zvýšit lidem z vyloučené lokality šance na pracovním trhu
- Novinářka Saša Uhlová zkusila pracovat za minimální mzdu. Vznikla série unikátních reportáži, připravuje se dokument a kniha
- Veletrh pracovních příležitostí JOBfest proběhne v Přerově. Je otevřený i studentům a pomůže s výběrem profesního zaměření
- V Praze byla otevřena romská galerie Del Arte Gallery. Nabízí literaturu, hudbu, ale i romské módní doplňky
- Romská galerie, bižutérní a šicí dílna zaměstnala dlouhodobě nezaměstnané Romky
- Soud EU: Zaměstnavatelé mohou zakazovat islámské šátky
Štítky:
RV 5/2013, ZaměstnáváníHLAVNÍ ZPRÁVY

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?
18.1.2021 22:10
Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů
18.1.2021 15:03