romea - logo
16. září 2019 (pondělí)
svátek má Ludmila
Loading
rozšířené vyhledávaní

Jaroslav Parči: Jsem Rom, jsem gay, jsem táta

17.5.2019 10:53
Jaroslav Parči (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)
Jaroslav Parči (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Říká otevřeně v každém rozhovoru Jaroslav Parči, který před lety prošel comingoutem, dnes žije s mužem, se kterým svůj vztah zpečetil registrovaným partnerstvím, a netají se ani tím, že s předchozího vztahu se ženou má už dnes dospělého potomka.

Na hudební scéně není Jaroslav Parči žádným nováčkem. Od dob, kdy se poprvé před dvanácti lety veřejnosti představil jako účinkující jedné z řad Česko hledá Superstar, pravidelně vystupuje, tvoří, skládá a profesně se zdokonaluje. Kromě zpěvu se na podiu totiž objevuje i v roli moderátora.

Vždycky toužil po vlastní sólové kariéře, ale než k tomu dospěl, vystřídal hned několik hudebních stylů – od rocku a klasických popových skladeb či soulu až po dnes světově uznávaný latino styl. A právě latino styl, který se vyznačuje afroamerickými kořeny a tradicemi, Parčiho natolik uchvátil, že vedle převzatých písniček, které dobyly světové hitparády, se nebrání ani vlastní tvorbě.

Nezmeškejte ani články, které jsou jen v tištěné verzi a objednejte si své předplatné časopisu Romano voďi na www.romanovodi.cz

„Hledal jsem se docela dlouho a našel se. Lidé jsou jako zrcadlo, které vám ukazuje směr, a je už jen na vás, zda se po něm vydáte. Romštinu mám rád, jsem Rom, ale rád zpívám a tvořím ve španělštině, protože je to melodický a zvučný jazyk,“ prozrazuje Parči. Jak sám říká, je v České republice jediný, kdo se latino stylu ve španělštině věnuje.

„Přál bych si, aby se i více Romů prezentovalo právě v latinu, protože ve světě i u nás nabírá na síle,“ vysvětluje Parči. Nedávno vystoupil v televizní pěvecké soutěži The Voice, kterou vnímá jako skvělou zkušenost a příležitost zviditelnit se a prezentovat v pozitivním světle i romské umělce. „Zprvu jsem vůbec neuvažoval o tom, že bych se soutěže zúčastnil, ale moje dobrá známá mě poprosila, abych se přihlásil společně s její dcerou Barborkou Cinovou, která měla z celého účinkování obavy a chtěla, abych ji svojí spoluúčastí podpořil, a to jsem nemohl odmítnout, protože Barunka je skvělá zpěvačka,“ prozrazuje Jaroslav a dodává, že i on sám si něco ze soutěže odnáší.

„Spolupráce s živou kapelou je vždy úžasná, a pokud je takhle kvalitní a profesionální, tak ještě o to víc,“ pochvaluje si zpěvák, který se v počátku soutěže rozhodoval mezi dvěma kouči – Pepou Vojtkem a Kalim. Nakonec se přeci jenom rozhodl pro slovenského rappera. „Doufal jsem, že mi pomůže zdokonalit se v rappu,“ vysvětluje zpětně svoje rozhodnutí. V soutěži před pár týdny skončil v K.O. kolech a do dalšího kola soutěže nepostoupil.

(FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Už jako dítě jsem se viděl na divadelních prknech

Parčimu není účinkování v českých i zahraničních soutěžích cizí. Už před třinácti lety se vyzpíval jako semifinalista do povědomí veřejnosti během pěvecké soutěže Česko hledá SuperStar. Od té doby se začal objevovat i v muzikálech, v současné době dokonce rovnou ve čtyřech. „Muzikály byly, jsou a budou u lidí oblíbené, protože jejich obsazení bývá hvězdné a to je pro lidi dostatečným lákadlem a zárukou kvality,“ objasňuje Parči. Fanoušci ho mohou vidět v muzikálu Galileo, kde v roli studenta zpívá píseň Odplouvá loď. Objevuje se i v Mefistu nebo v Čase Růží v Divadle Karlín.

O svém působení v muzikálech říká, že to není vždy cesta plná pozlátka, zpěvák na sobě musí hodně pracovat a mít i dobrou fyzickou kondici. Stejně jako i pro jiné osobnosti z umělecké branže, i pro Jaroslava je vzhled důležitý. „Jako zpěvák a milovník latino stylu jezdím často při svých vystoupeních po republice, mnohdy i na Slovensko a vždy se snažím dát do vystoupení maximum. Skutečně dá velký zápřah udýchat celý koncert, když jsou mé písničky v rychlém tempu, dynamické a já do toho ještě tančím. Zpěvák, který se jen postaví doprostřed pódia zas tolik fyzičku řešit nemusí,“ vysvětluje, proč se rozhodl radikálně změnit svůj dosavadní život, přidal pohyb a dodržuje zdravý jídelníček, který mu dopomohl shodit 15 kilo.

Romové jsou přesvědčeni, že jim nedá nikdo šanci

Už od dětských let Parči snil, že bude jednou zpívat na divadelních prknech. Jeho cesta ale nebyla jednoduchá, sám říká, že je jasným důkazem, že pokud se člověk nebojí a jde do všeho po hlavě, tak mu nikdo dveře nezavře. I proto ho mrzí, že se daleko více Romů neobjevuje právě na divadelních prknech, ačkoli mají talent a podle Parčiho k hudbě a tanci nejblíže.

„Talentovaní Romové se bojí odmítnutí, chybí jim často sebevědomí, ale pokud to překonají, určitě mohou prorazit a změnit svůj život,“ říká zpěvák, který si uvědomuje, že romské zpěváky může společnost, ve které žijeme jistým způsobem udupávat. Podle něj je to i tím, čím si Romové museli jako etnická skupina v minulosti projít. Jako příklad nevzdávat se uvádí sám sebe, je totiž důkazem, že pokud se za něčím ženete, často se to i povede. „Během tří let jsem se objevil v osmi muzikálech a všechny byly odpremiérované, což považuji za úspěch. Ale i když mám k divadlu úctu, nejraději zpívám sólově. Dává mi to jak hlasovou, tak pohybovou svobodu.“

(FOTO: Karolina Telváková)

Jsem gay a táta a v žilách mi koluje romská krev

Jaroslav Parči o sobě otevřeně říká, že je gay, který žije sedm let ve spokojeném registrovaném partnerství se svým mužem Václavem. Komunitu LGBT vnímá jako umělecky nadanou nejen v zahraničí, ale i doma. „Mnoho osobností, které společnosti daly směr a styl a jsou světově uznávané třeba v designu, v hudbě, stylingu, tanci, nebo v návrhářství, jsou právě gayové a lesby,“ objasňuje Parči a dodává, že v poslední době sleduje rozruch, který se kolem manželství a adopce dětí páry stejného pohlaví objevuje.

„Ačkoli si s Václavem nehodláme žádné děti adoptovat, jelikož já dítě mám, jsem tátou dnes už osmnáctiletého syna, tak se o osvojení dětí zajímám a sleduji i reakce na sociálních sítích. Většina lidí s tím má problém, ale já bych to tak černě neviděl. Myslím si, že homosexuální páry mohou někdy být daleko lepšími rodiči, než je tomu u párů heterosexuálních, které sice tvoří tu klasickou rodinu – máma, táta a potomci –, ale také se nejvíce rozvádějí. Koneckonců Česká republika se vyznačuje jednou z největších rozvodovostí ve světě,“ upozorňuje zpěvák.

Na vlastní kůži nikdy útlak ze strany společnosti jenom proto, že se ke své homosexualitě otevřeně hlásí, nepocítil. „Nestalo se, aby se mi někdo vysmíval nebo odsuzoval za to, že žiju s partnerem, a ne s partnerkou,“ odpovídá Parči, který si myslí, že pokud jde o chování jednotlivců z LGBT komunity, je důležité nevyčnívat. „Na zženštilé mladíky si česká společnost nikdy nezvykne,“ říká.

Už v létě Jaroslav vypustí do světa další singl, jak jinak než v tanečním a latino duchu, současně však pracuje i na další desce, která by měla vyjít do dvou let. „Těšit se můžete na několik zajímavých spoluprací, například se skupinou Kubanazo,“ prozrazuje zpěvák, který se i přes svůj nabitý program nezapomíná celoročně věnovat projektům na pomoc potřebným. Podporuje hned na několika různých místech, nejčastěji v dětských domovech nebo domovech pro seniory, kde vždy rád zazpívá a potěší i dary. Výtěžek z jeho prvního CD Příběh života věnoval na dětskou onkologii v Brně. Teď naposledy proběhl koncert na podporu malému pacientovi s obrnou a několika dalšími nemocemi.„Kde se dá, tam rád pomůžu,“ uzavírá rozhovor Jaroslav Parči.

FOTOGALERIE (FOTO: Karolina Telváková, Petr Zewlakk Vrabec)

Článek vyšel v časopise Romano voďi. Nenechte si ujít ani články, které jsou jen v tištěné verzi a objednejte si předplatné na www.romanovodi.cz.

Karolina Telváková
Přečteno: 1959x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romano voďi 2019, Romano voďi, RV 3/2019, Hudba, Osobnosti, ProfilHLAVNÍ ZPRÁVY

Hoax o jedovatých balíčcích kosmetiky - září 2019 (Koláž: Romea.cz)

Hoax o balíčcích s jedovatými vzorky kosmetiky se šíří mezi Romy v Evropě. Poprvé se tento hoax objevil už v roce 2002

12.9.2019 10:52
Na sociálních sítích a po e-mailech se v posledních dnech hlavně mezi romskou komunitou šíří hoax o tom, že romským rodinám ve Francii chodí do schránek reklamní balíčky s kosmetikou obsahující jed. Ve stejnou dobu se začal šířit podobný hoax, kde jsou ale oběťmi těchto zásilek Izraelky. Zpráva o jedovatých vzorcích se poprvé objevila už v roce 2002 a nyní se znovu vrací do oběhu.
 celý článek

Archeologický průzkum v Letech u Písku - 10. 9. 2019 (FOTO: Tereza Heková, Romea.cz)

videoArcheologové odkryli dva hroby obětí tzv. cikánského tábora v Letech u Písku, jde o novorozence a ženu. Našli i další hrobové jámy

10.9.2019 15:10
Archeologové našli v Letech na Písecku, kde byl za války romský koncentrační tábor, hroby jednotlivců. Odkryli jeden hrob s pozůstatky vězeňkyně mladší 40 let a jeden hrob pravděpodobně novorozence. Nalezli i sedm hrobových jam. Podle písemných pramenů by v místě mělo být pohřbeno 120 vězňů, z toho přes 70 dětí, hřbitov by měl mít rozlohu 400 metrů čtverečních. Výzkum v úterý skončil. Novinářům to řekli archeologové a zástupci Muzea romské kultury, které chce v místě vybudovat památník romského holokaustu a otevřít ho do roku 2023.
 celý článek

Lipník nad Bečvou (Koláž: Romea.cz)

Rasistický útok na romské děti: Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří útočili v Lipníku nad Bečvou

10.9.2019 11:00
Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří na jaře v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku napadli skupinu romských dětí a byli za to obviněni ze tří trestných činů včetně hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob. ČTK to dnes řekla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Muži a ženě hrozí až pět let vězení.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo