romea - logo
9. července 2020 (čtvrtek)
svátek má Drahoslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Josef Šlerka: Tajemství sociálních sítí? Jsme na nich stejnými lidmi jako ve skutečnosti

9.6.2016 12:56
Josef Šlerka (FOTO: Archiv Josefa Šlerky)
Josef Šlerka (FOTO: Archiv Josefa Šlerky)

Největší tajemství sociálních sítí spočívá v prostém faktu, že na nich jsme stejnými lidmi jako ve skutečnosti. Naše motivace, postoje, záliby i životní energie jsou stále stejné. Stejně jako v realitě se i na sociálních sítích přátelíme s lidmi, kteří jsou nám spíš podobnější než naopak. Tedy většinou s přibližně stejně starými, stejně vzdělanými, ba i stejně barevnými. Pohybujeme se v komunitách lidí, kde je nám dobře – a dobře je nám zejména s podobnými lidmi. Odborně se tomuto principu říká homofilie a mluvil o něm už Aristoteles.

Josef Šlerka je sémiotik a odborník na analýzu dat ze sociálních sítí. V roce 2014 získal ocenění Křišťálová lupa v kategorii Osobnost roku. Působí též jako pedagog na pražské Karlově univerzitě.

Přesto se nám zdá, že je debata na Facebooku či pod články na zpravodajských serverech čím dál agresivnější, že sociální sítě jsou plné nenávisti, a pokud by se jimi řídil zbytek světa, máme tu „etnicky čisté“ jedince jak vystřižené ze snu nacistické Třetí říše.

Jak je to možné? Čím se svět sociálních sítí tak zásadně liší od světa tam venku?

Zjednodušeně řečeno tím, že odstraňuje řadu bariér, které s sebou mezilidská komunikace přináší, a zásadním způsobem přibližuje mezilidskou a mediální komunikaci. Začněme právě tím sblížením. Skutečně masově oslovit řadu lidí měla v minulosti možnost jen malá skupina lidí. Dnes má úspěšnější uživatel Twitteru či facebooková stránka tolik odběratelů a fanoušků, kolik měly kdysi noviny.

Celý článek si přečtěte v tištěném vydání měsíčníku Romano voďi (květen 2016). Objednejte si časopis pomocí jednoduchého formuláře na www.romanovodi.cz.
Josef Šlerka
Přečteno: 1385x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

RV 5/2016, Romano voďi, MédiaHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo