romea - logo
27. září 2022 (úterý)
svátek má Jonáš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Josef Šlerka: Tajemství sociálních sítí? Jsme na nich stejnými lidmi jako ve skutečnosti

9.6.2016 12:56
Josef Šlerka (FOTO: Archiv Josefa Šlerky)
Josef Šlerka (FOTO: Archiv Josefa Šlerky)

Největší tajemství sociálních sítí spočívá v prostém faktu, že na nich jsme stejnými lidmi jako ve skutečnosti. Naše motivace, postoje, záliby i životní energie jsou stále stejné. Stejně jako v realitě se i na sociálních sítích přátelíme s lidmi, kteří jsou nám spíš podobnější než naopak. Tedy většinou s přibližně stejně starými, stejně vzdělanými, ba i stejně barevnými. Pohybujeme se v komunitách lidí, kde je nám dobře – a dobře je nám zejména s podobnými lidmi. Odborně se tomuto principu říká homofilie a mluvil o něm už Aristoteles.

Josef Šlerka je sémiotik a odborník na analýzu dat ze sociálních sítí. V roce 2014 získal ocenění Křišťálová lupa v kategorii Osobnost roku. Působí též jako pedagog na pražské Karlově univerzitě.

Přesto se nám zdá, že je debata na Facebooku či pod články na zpravodajských serverech čím dál agresivnější, že sociální sítě jsou plné nenávisti, a pokud by se jimi řídil zbytek světa, máme tu „etnicky čisté“ jedince jak vystřižené ze snu nacistické Třetí říše.

Jak je to možné? Čím se svět sociálních sítí tak zásadně liší od světa tam venku?

Zjednodušeně řečeno tím, že odstraňuje řadu bariér, které s sebou mezilidská komunikace přináší, a zásadním způsobem přibližuje mezilidskou a mediální komunikaci. Začněme právě tím sblížením. Skutečně masově oslovit řadu lidí měla v minulosti možnost jen malá skupina lidí. Dnes má úspěšnější uživatel Twitteru či facebooková stránka tolik odběratelů a fanoušků, kolik měly kdysi noviny.

Celý článek si přečtěte v tištěném vydání měsíčníku Romano voďi (květen 2016). Objednejte si časopis pomocí jednoduchého formuláře na www.romanovodi.cz.
Josef Šlerka
Přečteno: 1453x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

RV 5/2016, Romano voďi, MédiaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo