romea - logo
26. června 2022 (neděle)
svátek má Adriana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého Robert Gabris, Romano kher v Oslu nebo setkání emocí a vědy: romská hudba v muzikoterapii. Vyšlo nové Romano voďi

16.11.2021 10:52
Romano voďi RV/10 (FOTO: Robert Gabris)
Romano voďi RV/10 (FOTO: Robert Gabris)

Robert Gabris vystudoval scénografii na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě a v magisterském studiu pokračoval na Akademii výtvarných umění ve Vídni. V jeho převážně autobiografické práci se často objevuje téma politiky identit. Experimentální kresba je pro něj formou rezistence vůči rasismu a různým podobám sociálního vyloučení. „Mám sice romský původ, ale svoje umění nedefinuju jako romské. Je to i emancipační aspekt mojí práce, aby si společnost uvědomila, že nejsem umělec, protože jsem Rom,“ říká v podzimním rozhovoru, do kterého přijal naše pozvání.

O setkání emocí a vědy na poli hudební terapie vypráví jedna z nejpovolanějších – muzikoterapeutka Petra Gelbart. Ať už je to příběh o jednom z nejmocnějších pocitů, který zažila v domově pro seniory, když zdánlivě spící pacienti začali komunikovat díky hudbě, nebo vyprávění o tom, jaké pokroky mohou při terapiích dělat dětští pacienti, nedá se při tom nepomyslet na citát jednoho z nejproslulejších amerických psychiatrů a psychoterapeutů Irvina D. Yaloma „Staň se tím, kým jsi“.

U umění jsme se zastavili ještě dvakrát – ve slavném košickém divadle Romathan a v nakladatelství Kher, které vydalo novou knihu Všude samá krása – 20. století v povídkách romských autorů. Podívali jsme se také až na sever, do romského centra Romano kher (Romský dům) v Oslu, jehož otevřením norská vláda splnila jeden ze slibů, které dala Romům před šesti lety u příležitosti oficiální omluvy romské menšině za příkoří před a po druhé světové válce. O tom, jak organizace Živá paměť pomáhá přeživším holokaustu Romů a Sintů v České republice, píše Viola Jakschová. Nezapomněli jsme ani na pravidelné rubriky – komentář, tentokrát z pera Věry Roubalové Kostlánové, a Den na periferii Stanislavy Ondové, ale ani na tradiční říjnovou slavnost – předávání stipendií romským studentům.

Časopis si objednejte pomocí jednoduchého formuláře na www.romanovodi.cz.

Přečteno: 1326x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romano voďi, Romano voďi 2021, RV 10/2021, editorialHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo