romea - logo
5. července 2020 (neděle)
svátek má Státní svátek - Cyril a Metoděj
Loading
rozšířené vyhledávaní

Letní dvojčíslo časopisu Romano voďi se zaměřilo na vzdělávání

14.9.2016 10:32
Letní dvojčíslo Romano voďi.
Letní dvojčíslo Romano voďi.

„Kdybych krmila veverky ve Stromovce, měla bych se líp a mělo by to stejnej efekt!“, lámala nad námi mnohokrát hůl němčinářka na střední. „Klid! Jdu jenom otevřít okno,“ chlácholil nás zeměpisář, když nečekaně vstal při testu ze slepé mapy a nám z lavic hrůzou padaly atlasy, ze kterých jsme opisovali. Profesorka fyziky se mnou pro jistotu moc nemluvila – možná si vzala osobně, že jsme jí se spolužačkou vypálily nějaké drátky v obvodech, když řekla „než to zapojíte, počkáte na mě.“ Jenže my byly zvědavé hned.

A na lyžařském výcviku, na diskotéce v horské chatě Horalka, se kluci z naší třídy zastali spolužáka Matěje, když se mu smály cizí děti. Matěj si dodal odvahy a tančil s ostatními, ale jak to tak u lehkých mentálních dysfunkcí a obsedantně kompulzivních poruch k tomu bývá, byl viditelně trochu jiný. Pamatuju si to proto, že to bylo poprvé, co se mu nesmáli právě naši kluci. A od toho večera se mu už přestali smát úplně.

Vzpomínek na školu máme každý bezpočet a navíc každý právě ty své. Ať to jsou děti jako (tehdy) my, nebo dospělí – vždycky velmi záleží na tom, jaké potkáte lidi.

(Nejen) o tom, co znamená nemít „stejnou startovací čáru“ vypráví v rozhovoru letního dvojčísla překladatelka a koordinátorka stipendijního programu pro romské studenty Iveta Kenety. Jak vypadá inkluzivní vzdělávání z pohledu Romky, speciální pedagožky, přibližuje profil Reny Horvátové. Za ministerstvo školství na otázky k inkluzi a aktuální novele školského zákona odpovídá Jarmila Balážová. Jaké to je, vyrůstat jako romské dítě u pěstounů, kteří nejsou Romové, se dozvíte v reportáži ze setkání rodičů Střediska náhradní rodinné péče.

Přání a sny dětí z Chomutova a Sokolova představí fotoreportáž Jany Plavec. „Přijde mi nanejvýš přirozené, že když tu žijí Romové, bude existovat i nějaký obor, který se k nim bude vztahovat,“ říká Jan Ort, student pražské romistiky. Jeden den na letním táboře vám přiblíží Renata Berkyová – a o čem sní studentka Tereza Heková se dočtete v rubrice Příběh.

Přeji vám zajímavé čtení, milí čtenáři!

Časopis si objednejte pomocí jednoduchého formuláře na www.romanovodi.cz.

VIDEO

Přečteno: 844x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

RV 7-8/2016, Romano voďi, Vzdělávání, Inkluzivní vzdělávání, škola, DětiHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo