romea - logo
1. prosince 2021 (středa)
svátek má Iva

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Letní dvojčíslo časopisu Romano voďi se zaměřilo na vzdělávání

14.9.2016 10:32
Letní dvojčíslo Romano voďi.
Letní dvojčíslo Romano voďi.

„Kdybych krmila veverky ve Stromovce, měla bych se líp a mělo by to stejnej efekt!“, lámala nad námi mnohokrát hůl němčinářka na střední. „Klid! Jdu jenom otevřít okno,“ chlácholil nás zeměpisář, když nečekaně vstal při testu ze slepé mapy a nám z lavic hrůzou padaly atlasy, ze kterých jsme opisovali. Profesorka fyziky se mnou pro jistotu moc nemluvila – možná si vzala osobně, že jsme jí se spolužačkou vypálily nějaké drátky v obvodech, když řekla „než to zapojíte, počkáte na mě.“ Jenže my byly zvědavé hned.

A na lyžařském výcviku, na diskotéce v horské chatě Horalka, se kluci z naší třídy zastali spolužáka Matěje, když se mu smály cizí děti. Matěj si dodal odvahy a tančil s ostatními, ale jak to tak u lehkých mentálních dysfunkcí a obsedantně kompulzivních poruch k tomu bývá, byl viditelně trochu jiný. Pamatuju si to proto, že to bylo poprvé, co se mu nesmáli právě naši kluci. A od toho večera se mu už přestali smát úplně.

Vzpomínek na školu máme každý bezpočet a navíc každý právě ty své. Ať to jsou děti jako (tehdy) my, nebo dospělí – vždycky velmi záleží na tom, jaké potkáte lidi.

(Nejen) o tom, co znamená nemít „stejnou startovací čáru“ vypráví v rozhovoru letního dvojčísla překladatelka a koordinátorka stipendijního programu pro romské studenty Iveta Kenety. Jak vypadá inkluzivní vzdělávání z pohledu Romky, speciální pedagožky, přibližuje profil Reny Horvátové. Za ministerstvo školství na otázky k inkluzi a aktuální novele školského zákona odpovídá Jarmila Balážová. Jaké to je, vyrůstat jako romské dítě u pěstounů, kteří nejsou Romové, se dozvíte v reportáži ze setkání rodičů Střediska náhradní rodinné péče.

Přání a sny dětí z Chomutova a Sokolova představí fotoreportáž Jany Plavec. „Přijde mi nanejvýš přirozené, že když tu žijí Romové, bude existovat i nějaký obor, který se k nim bude vztahovat,“ říká Jan Ort, student pražské romistiky. Jeden den na letním táboře vám přiblíží Renata Berkyová – a o čem sní studentka Tereza Heková se dočtete v rubrice Příběh.

Přeji vám zajímavé čtení, milí čtenáři!

Časopis si objednejte pomocí jednoduchého formuláře na www.romanovodi.cz.

VIDEO

Přečteno: 883x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

RV 7-8/2016, Romano voďi, Vzdělávání, Inkluzivní vzdělávání, škola, DětiHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo