romea - logo
19. dubna 2019 (pátek)
svátek má Rostislav
Loading
rozšířené vyhledávaní

Marta Balážová: Zpěvačka s odhodláním a vizí

27.6.2017 14:39
Marta Balážová (FOTO: Jindřich Horák)
Marta Balážová (FOTO: Jindřich Horák)

Mírnou, liduprázdnou krajinou u kyjské nádrže projíždí útlá postavička na velké koloběžce. Zdálky vypadá jako křehká ilustrace z knížky pro děti. Košilové šaty až na zem má přepásané širokou stuhou, černé vlasy se jí v koncích rozpustile ježatí. Z jejích pohybů je cítit razance a odhodlání. Vypadá jako moderní pohádková hrdinka, co se vydala na cestu, aby zachránila lid od zlé kletby.

Už máte své předplatné? Nezmeškejte ani články, které jsou jen v tištěné verzi a objednávejte na www.romanovodi.cz

Krajinu pražské periferie zpěvačka Marta Balážová projíždí na své koloběžce denně. Vášeň k fyzickému vypětí má v sobě odmala, kdy cvičila sportovní gymnastiku a snila o vrcholové dráze. Tenkrát ji vůbec nenapadlo, že jednou bude zpívat, natož profesionálně. „Po základce jsem nevěděla co dál a bratranec mi řekl, ať zkusím zpěv na pražské konzervatoři,“ vyprávěla mi později, když jsme se uvelebily v trávě u meandru vodní nádrže. „Šla jsem tam spíš z legrace, vůbec by mě nenapadlo, že by mě mohli vzít.“

Hlas jako zvon

Přišlo mi to stěží uvěřitelné. Dnes ráno jsem totiž slyšela Martu zpívat; když jsem přijela na návštěvu, netrvalo ani deset minut a v kuchyňce, která slouží jako ložnice i obývák zároveň, se odehrál malý festival Khamoro. Totiž; jen co jsme si potřásly rukou a já dosedla na židli, už přede mě Marta s rodinou, která se u ní stavila na kus řeči, kladli právě uvařený oběd. Kousky vypečeného bůčku na cibulce, po vietnamsku. A abych neseděla jen tak, zpěvaččin dlouholetý kolega Tibor vzal hned do ruky kytaru, Marta si stoupla naboso vedle něj a spustili baladu v moll, romsky, s jazzovým šmrncem. Martin hlas je „velký“ ve všech konotacích toho pojmu – frázuje přesně a čistě, zvučností by mohla lámat skály. Pokoj byl zalitý slunečním světlem, rodina se shlukla kolem, dvouletá Vendulka tančila a poslušně u toho vrtěla ramínky. Všichni se pobaveně, vlídně smáli, když zjistili, že se nově příchozí novinářka dojala k slzám. A Marta chtěla zpívat dál.

Podle všeho by mohla třeba donekonečna: lehce se proplétá mezi žánry od cimbálovek nebo pop po funky a jazz. Právě její všestrannost a sytý, mírně ochraptělý alt jsou zřejmě tím, co ji přivedlo na palubu zaoceánské lodi, na níž před nedávnem několik let zpívala. Zajímalo mě, jak vypadá takový den na lodi, jejíž součástí je koncertní sál, sauna nebo třeba kino. „Často jsem tam žila vlastně jen ve tmě,“ zavzpomínala Marta. „Měla jsem svou kajutu, bez denního světla, dusnou. Přes den jsem si mohla dělat, co jsem chtěla, ale scházely mi všední činnosti: jít si nakoupit, uvařit. Všechno jsme tam dostali hotové a naservírované.“

Marta Balážová (FOTO: Jindřich Horák)

Dobrodružství za oceánem

Na výraznou zkušenost si ale zpěvačka nestěžuje, během dne s ní jsem se ještě několikrát přesvědčila, že pro stýskání není v jejím životě moc místa. Ze vzpomínek na minulost jako by cíleně třídila jen ty příjemné a milé. Na lodi ostatně přišla i k celoživotní kamarádce-cizince, která se jí v nelehkých začátcích ujala a pomohla jí překlenout počáteční jazykovou bariéru. Dnes už mluví Marta plynně anglicky a zpívá ve všech možných jazycích. Zjistily jsme dokonce, že sdílíme vášeň pro portugalštinu: zpěvný, “sexy” jazyk, ve kterém Marta zpívá s dokonalou výslovností svůj milovaný latino jazz.

Mluvily jsme i o romštině, kterou Marta dosud neovládla. „Moc mě to mrzí,“ svěřila se a dodala, že nejtěžší jsou pro ni chvíle, kdy za ní přijdou romští diváci a kritizují ji za nepřesný přednes. „S našimi jsem vyrůstala celý život hlavně v neromském prostředí,“ řekla mi. „Neměla jsem možnost se pořádně naučit romsky, přitom je ten jazyk mému srdci velmi blízký a považuji se jednoznačně za Romku.“

S láskou k dětem

Nebyla by to ale Marta Balážová se svou houževnatou povahou, kdyby neměla v rukávu schované trumfové eso. Dozvěděla jsem se, že právě pocit, že jí chybí patřičné zkušenosti z prostředí, které je jí tak blízké, ji zavedl do místa jejího současného bydliště – bloku nízkých novostaveb, který je spravován jejím strýcem Jožkou v rámci sociálního podniku. V útulném sousedském prostředí žijí převážně Romové, kteří tu provozují také nízkoprahové centrum pro děti. Právě tam jsme s Martou zakončily dnešní setkání.

Ve vyzdobené místnosti, která slouží jako herna a učebna, se pohybují děti všech věkových kategorií; přilehlá místnost se syntezátorem slouží i jako zkušebna jak pro Martu, tak pro místní teenagery, kteří sem chodí hrát a experimentovat s populárními žánry, jako jsou beatbox nebo rap. Kromě denních aktivit s menšími dětmi, se kterými Marta nadšeně maluje, tančí, relaxuje, učí se a vyrábí nejrůznější dekorace, do budoucna plánuje založit dětský sbor. Vlastní děti zatím nemá, ale čas s nejmenšími ji nesmírně naplňuje. Jako bývalá pedagožka z konzervatoře je tahle renesanční bytost suverénní i na poli výuky.

„Tu snad baví úplně všechno,“ říkala jsem si nevěřícně, když jsem seděla ve vlaku cestou zpátky do pražského centra. A bylo mi jasné, že tenhle den patřil mezi Martiny typické dny právě svou netypičností. Proměnlivý, nezdolný, plný energie a nadšení – takový je hlas zpěvačky Marty Balážové a taková je i její osobnost.

Nenechte si ujít ani články, které jsou jen v tištěné podobě a objednejte si časopis pomocí jednoduchého formuláře na www.romanovodi.cz.

Přečteno: 3233x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

RV 5/2017, Romano voďi, umělec, Osobnosti, HudbaHLAVNÍ ZPRÁVY

V noci z 18. na 19. dubna 2009 vhodili čtyři neonacisté Ivo Müller, Václav Cojocaru, David Vaculík a Jaromír Lukeš zápalné láhve do rodinného domu ve Vítkově na Opavsku, kde bydlela romská rodina. Při následném požáru byli zraněni tři lidé, mezi nimi tehdy dvouletá Natálka, které utrpěla popáleniny na 80 procentech těla. Neonacisty soud odsoudil k dvacetiletým resp. dvacetidvouletým trestům odnětí svobody. (Koláž: Romea.cz)

Žhářský útok ve Vítkově, k němuž došlo před deseti lety, potrestaly soudy vysokými tresty

16.4.2019 11:03
Před deseti lety, v noci z 18. na 19. dubna 2009, zaútočila zápalnými láhvemi skupinka sympatizantů extrémní pravice na dům číslo 58 ve Vítkově na Opavsku obývaný romskou rodinou. Následkem požáru byla vážně popálena tehdy dvouletá Natálka. Zranění utrpěla i její matka a otec.
 celý článek

Kumar Vishwanathan (FOTO: Daniela Kantorová)

Kumar Vishwanathan: Žhářský útok ve Vítkově odstartoval úpadek extremistů

16.4.2019 10:50

Žhářský útok na romskou rodinu ve Vítkově před deseti lety, při kterém tehdy dvouletá Natálka utrpěla rozsáhlé popáleniny, odstartoval postupný úpadek pravicového extremismu v regionu. Myslí si to ostravský aktivista Kumar Vishwanathan, který se dlouhodobě věnuje romské menšině. Podle něj tehdy společnost vyslala signál, že takové zločiny nestrpí. Za zapálení domu se spící rodinou poslal soud čtyři neonacisty do vězení na 20 až 22 let.

 celý článek

Jednání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: Úřad vlády ČR)

Občanští členové "romské rady" vyzvali v souvislosti s posledními incidenty mezi Romy a Čechy premiéra Babiše a ministra Hamáčka k jednání

16.4.2019 9:00
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny vyzvali premiéra a ministra vnitra k jednání v návaznosti na násilné incidenty mezi Romy a Čechy v Lipníku nad Bečvou a Dvorcích na Bruntálsku.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo