romea - logo
2. března 2021 (úterý)
svátek má Anežka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Milí čtenáři - úvodník Romano Voďi 5/2012

Praha, 28.5.2012 10:12, (Romano voďi)

Richarda Samka znám velmi dlouho. Myslím, že mu bylo osmnáct, když přišel na pohovor při hledání vhodných mladých Romů do mediálního kurzu, který jsme tenkrát ještě s Ivanem Veselým organizovali v Dženu. Šlo o vůbec první kurz vycházející z potřeby, aby na obrazovce ČT byli vidět a pracovali nejen na pořadech národnostních, ale i těch obecných, také Romové. Vedení televize dlouhá léta všem, kteří se o to snažili, nevyjímaje řadu českých osobností, například Helenu Klímovou atd., odbývalo s tím, že ať se tedy schopní Romové objeví, projdou konkurzem a není problém.

Novinařina ale nikdy nepatřila k oborům, které by do té doby Romové příliš studovali nebo se jí věnovali. Tak jsme se rozhodli věci trochu pomoci, najít šikovné a zodpovědné adepty a zaškolit je, naučit základům, aby při konkurzech v televizích nebo médiích obecně mohli lépe uspět. Tenkrát přišel i Richard Samko. Vybral si televizní specializaci a po více než půlročním kurzu na Vyšší odborné škole publicistiky nastoupil na stáž do České televize. Jako jediný z celkem tří schopných lidí, které si tenkrát tato veřejnoprávní stanice vybrala, vydržel zpočátku velmi malé finanční možnosti, dřinu, naučil se spoustu věcí. Dnes patří několik let k oporám České televize, sehrál významnou roli například v reportáži se skrytou kamerou, kdy se s kolegyní Norou Fridrichovou, dříve Novákovou, snažili na vlastní kůži ověřit, zda se chovají britští imigrační úředníci na českém letišti v pražské Ruzyni stejně korektně k romským cestujícím, jako k těm neromským.

Po reportáži se na chvíli stal nepříjemným terčem britských diplomatů. Televize stála za ním, aby také ne! On stál později zase za ní, respektive svými kolegy, například během stávky v České televizi. Platí za seriózního, v pozitivním smyslu loajálního, velmi pracovitého redaktora a moderátora zpravodajství v této televizi. Má výborné vztahy s mnoha kolegy, které si vysloužil dlouholetou tvrdou prací.

Richarda Samka jsme vyzpovídali a nafotili ho na titulní stranu, protože si za svoji práci a pozitivní přínos uznání zaslouží. Vždycky byl Romem, nikdy s tím neměl problém, říkal to a současně dělá něco pro celou společnost. A to je přesně ta cesta, jíž je nutné jít. Samozřejmě záleží i na štěstí, ale to přeje vždy hlavně připraveným.

Nabízíme i dvě analýzy. V článku Transylvánští Romové ve funkci mediálního alibi přibližuje Raoul Weiss současnou realitu Romů v Rumunsku, popisuje mechanismy mediální manipulace s obrazem Romů, tolik podobné těm, které známe od nás a skrze tento obraz hovoří o záměrném (sebe)vymezení gádžů coby "těch, jež nežijí jako ti cikáni z televize".

Námi oslovený mediální analytik Jan Jüptner připomíná v pragmaticko-filosofické analýze drtivou moc slova a přináší graf mediálního zacházení se čtyřmi různými označeními pro Roma.

Toto téma doplňuje anketa mezi Romy, kteří se vyjadřují k tomu, jak oni sami vnímají mediální obraz, který je vytvářen o menšině, jejíž jsou součástí.

Přečteno: 339x
 

Štítky:  
HLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo