romea - logo
23. října 2019 (středa)
svátek má Teodor
Loading
rozšířené vyhledávaní

Nejnovější číslo Romano voďi o romských umělcích: Jan Cina, Ceija Stojka i Terne Čhave

5.4.2017 16:49
Jan Cina na titulce březnového Romano voďi. (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)
Jan Cina na titulce březnového Romano voďi. (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

První, co většinu lidí napadne, když se jich zeptáte na romské umělce, budou pravděpodobně muzikanti. V březnovém čísle, které jsme věnovali právě umění, samozřejmě nemohou chybět – vydali jsme se ale i do dalších oborů a kromě známých tváří oslovili i ty, které zas tolik známé nejsou.

„Chtěla jsem s někým mluvit. Ale neměla jsem nikoho, kdo by mi naslouchal – no a papír je trpělivý,“ vyprávěla své editorce o tom, proč začala psát knihu vzpomínek na zážitky z koncentračních táborů, spisovatelka a výtvarnice, rakouská Romka Ceija Stojka. Charismatická umělkyně už bohužel pro časopis Romano voďi vyprávět nemůže – zemřela před čtyřmi lety, tři měsíce před svými osmdesátými narozeninami. O vzpomínku na její život a dílo jsme proto požádali právě její editorku Karin Berger. A vyšlo to (čtěte na dvojstránce 12–13)!

V redakci jsme také měli velmi milou návštěvu – mladého talentovaného herce, kterého v posledních měsících téměř nejde na televizních obrazovkách přehlédnout (naposledy jako svazáka a mafiána Josefa Šejbu v seriálu Svět pod hlavou, kde si zahrál vedle Ivana Trojana nebo Václava Neužila) – Jana Cinu. Jak vzpomíná na natáčení populární show Tvoje tvář má známý hlas nebo jak je na tom s romštinou se dočtete v rozhovoru.

Představíme vám také nevidomou sochařku Boženu Přikrylovou, která naší redaktorce prozradila, jaké to je „vidět rukama“, podnikatele ve stavebnictví a malíře pro radost v jedné osobě Miroslava Baloga nebo varhaníka Kamila Vavreka. (Nejen) u hudby jsme se však ještě chvíli zdrželi – pozveme vás na oslavu Mezinárodního dne Romů nebo letošní koncertní štaci kapely Terne Čhave. Nezapomněli jsme však ani na trochu dobré literatury – povídku Ivety Kokyové a druhý díl celoročního seriálu Karolíny Ryvolové o historii romské literatury.

Přeji vám příjemné čtení, milí čtenáři!

Časopis si objednejte pomocí jednoduchého formuláře na www.romanovodi.cz.

Přečteno: 2276x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

editorial, Romano voďi, RV 3/2017HLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo