romea - logo
28. ledna 2020 (úterý)
svátek má Otýlie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Nejnovější číslo Romano voďi o romských umělcích: Jan Cina, Ceija Stojka i Terne Čhave

5.4.2017 16:49
Jan Cina na titulce březnového Romano voďi. (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)
Jan Cina na titulce březnového Romano voďi. (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

První, co většinu lidí napadne, když se jich zeptáte na romské umělce, budou pravděpodobně muzikanti. V březnovém čísle, které jsme věnovali právě umění, samozřejmě nemohou chybět – vydali jsme se ale i do dalších oborů a kromě známých tváří oslovili i ty, které zas tolik známé nejsou.

„Chtěla jsem s někým mluvit. Ale neměla jsem nikoho, kdo by mi naslouchal – no a papír je trpělivý,“ vyprávěla své editorce o tom, proč začala psát knihu vzpomínek na zážitky z koncentračních táborů, spisovatelka a výtvarnice, rakouská Romka Ceija Stojka. Charismatická umělkyně už bohužel pro časopis Romano voďi vyprávět nemůže – zemřela před čtyřmi lety, tři měsíce před svými osmdesátými narozeninami. O vzpomínku na její život a dílo jsme proto požádali právě její editorku Karin Berger. A vyšlo to (čtěte na dvojstránce 12–13)!

V redakci jsme také měli velmi milou návštěvu – mladého talentovaného herce, kterého v posledních měsících téměř nejde na televizních obrazovkách přehlédnout (naposledy jako svazáka a mafiána Josefa Šejbu v seriálu Svět pod hlavou, kde si zahrál vedle Ivana Trojana nebo Václava Neužila) – Jana Cinu. Jak vzpomíná na natáčení populární show Tvoje tvář má známý hlas nebo jak je na tom s romštinou se dočtete v rozhovoru.

Představíme vám také nevidomou sochařku Boženu Přikrylovou, která naší redaktorce prozradila, jaké to je „vidět rukama“, podnikatele ve stavebnictví a malíře pro radost v jedné osobě Miroslava Baloga nebo varhaníka Kamila Vavreka. (Nejen) u hudby jsme se však ještě chvíli zdrželi – pozveme vás na oslavu Mezinárodního dne Romů nebo letošní koncertní štaci kapely Terne Čhave. Nezapomněli jsme však ani na trochu dobré literatury – povídku Ivety Kokyové a druhý díl celoročního seriálu Karolíny Ryvolové o historii romské literatury.

Přeji vám příjemné čtení, milí čtenáři!

Časopis si objednejte pomocí jednoduchého formuláře na www.romanovodi.cz.

Přečteno: 2286x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

editorial, Romano voďi, RV 3/2017HLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo