romea - logo
22. února 2020 (sobota)
svátek má Petr
Loading
rozšířené vyhledávaní

Nejnovější číslo Romano voďi se věnuje tématu Romové a sport

7.10.2016 17:24
Romové a sport, Romano voďi 9/2016
Romové a sport, Romano voďi 9/2016

Když před malého Dominika postavili hokejku a míč, vybral si hokejku a už se jí nepustil. Dnes má Dominik Lakatoš, nejslavnější romský hokejista zvaný „Laky“, kromě úspěšného působení v týmu libereckých Bílých Tygrů na kontě první zkušenosti s dresem národního juniorského mužstva a ocenění za nejlepšího nováčka extraligy. „Pravidelný trénink, a to nejen na ledě, ale i třeba v posilovně, je hodně důležitý, ale zapotřebí je i nějaký talent a vztah k tomu sportu. Musíte ho mít rád,“ říká v rozhovoru na stránkách 5‒7 devatenáctiletý sympaťák.

Zářijové Romano voďi se zaměřilo na romské sportovce. Ať už jde o vrcholový sport, „okresní přebor“, nebo úplné začátečníky, kromě „mít rád“ má mnoho z jejich příběhů ještě další společné motivy: vůli, dřinu, fair play, ale i radost. A to nejen z výsledků a medailí – mnozí zkušení matadoři se po ukončení své aktivní kariéry stávají trenéry a věnují se dětem. Vedle cvičení a smysluplného trávení volného času jde často o pomocnou ruku těm, které by jinak pohltila ulice.

„Chodí k nám děti české, ukrajinské, pákistánské, romské. Držíme se toho, abychom byli skutečně nízkoprahoví a otevření co nejširší skupině lidí. Takhle jsem to vždycky chtěl,“ říká Jan Balog, který je sám juniorským mistrem republiky v boxu z roku 1985, o svém vlastním box klubu Palaestra (v překladu bojiště či cvičiště).

V čísle se dočtete o Romech – olympionicích a vrcholových profesionálech ve svých disciplínách ve světě i u nás, Gyulla Banga Vám přiblíží romskou fotbalovou scénu, rubrika „profil“ boxera a jmenovce Jana Baloga, „příběh“ pak mladou talentovanou tanečnici Frances Převorovou. Pohled sportovce – trenéra popisuje v komentáři Edmund Balog a objektivem fotografa nahlédnete ve fotoreportáži do žižkovské boxérny Stanislava Tišera. Nezapomněli jsme ani na romštinu – jak je na tom se sportovní slovní zásobou se dozvíte v pravidelné rubrice Viktora Elšíka.

Přeji vám zajímavé čtení, milí čtenáři!

Časopis si objednejte pomocí jednoduchého formuláře na www.romanovodi.cz.

Přečteno: 1146x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Sport, Romano voďi, editorialHLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo