romea - logo
24. září 2020 (čtvrtek)
svátek má Jaromír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Nejnovější číslo Romano voďi se věnuje tématu Romové a sport

7.10.2016 17:24
Romové a sport, Romano voďi 9/2016
Romové a sport, Romano voďi 9/2016

Když před malého Dominika postavili hokejku a míč, vybral si hokejku a už se jí nepustil. Dnes má Dominik Lakatoš, nejslavnější romský hokejista zvaný „Laky“, kromě úspěšného působení v týmu libereckých Bílých Tygrů na kontě první zkušenosti s dresem národního juniorského mužstva a ocenění za nejlepšího nováčka extraligy. „Pravidelný trénink, a to nejen na ledě, ale i třeba v posilovně, je hodně důležitý, ale zapotřebí je i nějaký talent a vztah k tomu sportu. Musíte ho mít rád,“ říká v rozhovoru na stránkách 5‒7 devatenáctiletý sympaťák.

Zářijové Romano voďi se zaměřilo na romské sportovce. Ať už jde o vrcholový sport, „okresní přebor“, nebo úplné začátečníky, kromě „mít rád“ má mnoho z jejich příběhů ještě další společné motivy: vůli, dřinu, fair play, ale i radost. A to nejen z výsledků a medailí – mnozí zkušení matadoři se po ukončení své aktivní kariéry stávají trenéry a věnují se dětem. Vedle cvičení a smysluplného trávení volného času jde často o pomocnou ruku těm, které by jinak pohltila ulice.

„Chodí k nám děti české, ukrajinské, pákistánské, romské. Držíme se toho, abychom byli skutečně nízkoprahoví a otevření co nejširší skupině lidí. Takhle jsem to vždycky chtěl,“ říká Jan Balog, který je sám juniorským mistrem republiky v boxu z roku 1985, o svém vlastním box klubu Palaestra (v překladu bojiště či cvičiště).

V čísle se dočtete o Romech – olympionicích a vrcholových profesionálech ve svých disciplínách ve světě i u nás, Gyulla Banga Vám přiblíží romskou fotbalovou scénu, rubrika „profil“ boxera a jmenovce Jana Baloga, „příběh“ pak mladou talentovanou tanečnici Frances Převorovou. Pohled sportovce – trenéra popisuje v komentáři Edmund Balog a objektivem fotografa nahlédnete ve fotoreportáži do žižkovské boxérny Stanislava Tišera. Nezapomněli jsme ani na romštinu – jak je na tom se sportovní slovní zásobou se dozvíte v pravidelné rubrice Viktora Elšíka.

Přeji vám zajímavé čtení, milí čtenáři!

Časopis si objednejte pomocí jednoduchého formuláře na www.romanovodi.cz.

Přečteno: 1188x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Sport, Romano voďi, editorial



HLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky







..
romea - logo