romea - logo
14. listopadu 2019 (čtvrtek)
svátek má Sáva
Loading
rozšířené vyhledávaní

Nejnovější číslo Romano voďi se věnuje tématu Romové a sport

7.10.2016 17:24
Romové a sport, Romano voďi 9/2016
Romové a sport, Romano voďi 9/2016

Když před malého Dominika postavili hokejku a míč, vybral si hokejku a už se jí nepustil. Dnes má Dominik Lakatoš, nejslavnější romský hokejista zvaný „Laky“, kromě úspěšného působení v týmu libereckých Bílých Tygrů na kontě první zkušenosti s dresem národního juniorského mužstva a ocenění za nejlepšího nováčka extraligy. „Pravidelný trénink, a to nejen na ledě, ale i třeba v posilovně, je hodně důležitý, ale zapotřebí je i nějaký talent a vztah k tomu sportu. Musíte ho mít rád,“ říká v rozhovoru na stránkách 5‒7 devatenáctiletý sympaťák.

Zářijové Romano voďi se zaměřilo na romské sportovce. Ať už jde o vrcholový sport, „okresní přebor“, nebo úplné začátečníky, kromě „mít rád“ má mnoho z jejich příběhů ještě další společné motivy: vůli, dřinu, fair play, ale i radost. A to nejen z výsledků a medailí – mnozí zkušení matadoři se po ukončení své aktivní kariéry stávají trenéry a věnují se dětem. Vedle cvičení a smysluplného trávení volného času jde často o pomocnou ruku těm, které by jinak pohltila ulice.

„Chodí k nám děti české, ukrajinské, pákistánské, romské. Držíme se toho, abychom byli skutečně nízkoprahoví a otevření co nejširší skupině lidí. Takhle jsem to vždycky chtěl,“ říká Jan Balog, který je sám juniorským mistrem republiky v boxu z roku 1985, o svém vlastním box klubu Palaestra (v překladu bojiště či cvičiště).

V čísle se dočtete o Romech – olympionicích a vrcholových profesionálech ve svých disciplínách ve světě i u nás, Gyulla Banga Vám přiblíží romskou fotbalovou scénu, rubrika „profil“ boxera a jmenovce Jana Baloga, „příběh“ pak mladou talentovanou tanečnici Frances Převorovou. Pohled sportovce – trenéra popisuje v komentáři Edmund Balog a objektivem fotografa nahlédnete ve fotoreportáži do žižkovské boxérny Stanislava Tišera. Nezapomněli jsme ani na romštinu – jak je na tom se sportovní slovní zásobou se dozvíte v pravidelné rubrice Viktora Elšíka.

Přeji vám zajímavé čtení, milí čtenáři!

Časopis si objednejte pomocí jednoduchého formuláře na www.romanovodi.cz.

Přečteno: 1124x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Sport, Romano voďi, editorialHLAVNÍ ZPRÁVY

--ilustrační foto--

videoGipsy.cz vydali nový klip. Nekoukejte jen do mobilů a běžte ven, vyzývají dospělé a děti

13.11.2019 10:03
Hudební skupina Gipsy.cz přichází po delší době s novým singlem, který je zároveň ochutnávkou z připravovaného alba, jenž vyjde v příštím roce. K písni „Život jde dál“ natočili rovněž videoklip.
 celý článek

Napravo původní památník, nalevo zničený památník (FOTO: Facebook)

Vandalové zničili památník romského holocaustu ve Skotsku

11.11.2019 14:27
Minulé pondělí se pracovníci organizace Romano Lav dozvěděli od místních obyvatel, že ve čtvrti Govanhill, ve městě Glasgow došlo k zavrženíhodnému činu. Neznámí vandalové totiž v tamním parku zničili památník, který byl věnován obětem romského holokaustu.
 celý článek

Vítězka Miss České republiky 2019, foto: archiv Nikola Kokyová

videoMiss ČR Nikola Kokyová: Rodiče mě naučili zůstávat nohama na zemi. Doufám, že pomůžu změnit názor na Romy

8.11.2019 15:54
V úterý 29. října převzala korunku a titul Miss České republiky 2019 dvacetiletá Nikola Kokyová z Kolína.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo