romea - logo
20. července 2019 (sobota)
svátek má Ilja
Loading
rozšířené vyhledávaní

Nové číslo Romano voďi: Architekt Zdeněk Daniel, kauza vraždy v Chomutově nebo o Romech v Holandsku

1.9.2017 13:13
Romano voďi - letní dvojčíslo 2017
Romano voďi - letní dvojčíslo 2017

S koncem prázdnin a začátkem nového školního roku vychází druhé letošní dvojčíslo Romano voďi. Vydali jsme se v něm do Jablonce za designérem a architektem Zdeňkem Danielem. O tom, jestli a jak se do jeho tvorby promítá jeho romský původ nebo za jakou stavbu získal ocenění Interiér roku si s ním v rozhovoru povídala Rena Horvátová.

Na to, kam se od tragické noci na konci května posunul případ zastřeleného Roma v Chomutově, jsme se podívali do sousedního, Ústeckého kraje. Nahlédli jsme ale také za hranice – do Francie na pouť za Kali Sárou nebo do Holandska, za místními Romy.

Už máte své předplatné? Nezmeškejte ani články, které jsou jen v tištěné verzi a objednávejte na www.romanovodi.cz

Nový seriál o romských pamětnicích otevíráme prvním dílem o příběhu paní Margity Hlaváčové – původem z rodiny slovenských Romů, která se po druhé světové válce přestěhovala do Čech.

Nevynechali jsme však ani současnost – o jedné z jejích největších nadějí, studentech a stipendistech, jsme si v rozhovoru povídali s psycholožkou, první romskou poslankyní a fundraiserkou Monikou Mihaličkovou.

V rubrikách o kultuře vás pozveme na zhlédnutí filmu Jožka berlínského režiséra Hamzeho Bytyciho o životní snaze romského aktivisty Jožky Mikera docílit vzniku důstojného památníku romským obětem v Letech u Písku a na výstavu fotografií Nihada Nina Pušiji nazvanou Parno gras, která je k vidění v Muzeu romské kultury v Brně.

Dvojstránku pro povídku jsme tentokrát pojali trochu netradičně – svěřili jsme ji těm nejmenším – dětským autorům, kteří se zúčastnili literární a výtvarné soutěže Romano suno. Tradičně naopak pokračuje seriál o romské literatuře i rubrika Romani giľi, která vám představí píseň Savore věnovanou romským rodičům – od muzikanta slavných Bengas Milana „Migela“ Horváta.

Časopis si objednejte pomocí jednoduchého formuláře na www.romanovodi.cz.

Přečteno: 1248x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romano voďi, editorialHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo