romea - logo
27. ledna 2020 (pondělí)
svátek má Ingrid
Loading
rozšířené vyhledávaní

Nové číslo Romano voďi: Architekt Zdeněk Daniel, kauza vraždy v Chomutově nebo o Romech v Holandsku

1.9.2017 13:13
Romano voďi - letní dvojčíslo 2017
Romano voďi - letní dvojčíslo 2017

S koncem prázdnin a začátkem nového školního roku vychází druhé letošní dvojčíslo Romano voďi. Vydali jsme se v něm do Jablonce za designérem a architektem Zdeňkem Danielem. O tom, jestli a jak se do jeho tvorby promítá jeho romský původ nebo za jakou stavbu získal ocenění Interiér roku si s ním v rozhovoru povídala Rena Horvátová.

Na to, kam se od tragické noci na konci května posunul případ zastřeleného Roma v Chomutově, jsme se podívali do sousedního, Ústeckého kraje. Nahlédli jsme ale také za hranice – do Francie na pouť za Kali Sárou nebo do Holandska, za místními Romy.

Už máte své předplatné? Nezmeškejte ani články, které jsou jen v tištěné verzi a objednávejte na www.romanovodi.cz

Nový seriál o romských pamětnicích otevíráme prvním dílem o příběhu paní Margity Hlaváčové – původem z rodiny slovenských Romů, která se po druhé světové válce přestěhovala do Čech.

Nevynechali jsme však ani současnost – o jedné z jejích největších nadějí, studentech a stipendistech, jsme si v rozhovoru povídali s psycholožkou, první romskou poslankyní a fundraiserkou Monikou Mihaličkovou.

V rubrikách o kultuře vás pozveme na zhlédnutí filmu Jožka berlínského režiséra Hamzeho Bytyciho o životní snaze romského aktivisty Jožky Mikera docílit vzniku důstojného památníku romským obětem v Letech u Písku a na výstavu fotografií Nihada Nina Pušiji nazvanou Parno gras, která je k vidění v Muzeu romské kultury v Brně.

Dvojstránku pro povídku jsme tentokrát pojali trochu netradičně – svěřili jsme ji těm nejmenším – dětským autorům, kteří se zúčastnili literární a výtvarné soutěže Romano suno. Tradičně naopak pokračuje seriál o romské literatuře i rubrika Romani giľi, která vám představí píseň Savore věnovanou romským rodičům – od muzikanta slavných Bengas Milana „Migela“ Horváta.

Časopis si objednejte pomocí jednoduchého formuláře na www.romanovodi.cz.

Přečteno: 1262x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romano voďi, editorialHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo