romea - logo
22. října 2021 (pátek)
svátek má Sabina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Nové číslo Romano voďi: Architekt Zdeněk Daniel, kauza vraždy v Chomutově nebo o Romech v Holandsku

1.9.2017 13:13
Romano voďi - letní dvojčíslo 2017
Romano voďi - letní dvojčíslo 2017

S koncem prázdnin a začátkem nového školního roku vychází druhé letošní dvojčíslo Romano voďi. Vydali jsme se v něm do Jablonce za designérem a architektem Zdeňkem Danielem. O tom, jestli a jak se do jeho tvorby promítá jeho romský původ nebo za jakou stavbu získal ocenění Interiér roku si s ním v rozhovoru povídala Rena Horvátová.

Na to, kam se od tragické noci na konci května posunul případ zastřeleného Roma v Chomutově, jsme se podívali do sousedního, Ústeckého kraje. Nahlédli jsme ale také za hranice – do Francie na pouť za Kali Sárou nebo do Holandska, za místními Romy.

Už máte své předplatné? Nezmeškejte ani články, které jsou jen v tištěné verzi a objednávejte na www.romanovodi.cz

Nový seriál o romských pamětnicích otevíráme prvním dílem o příběhu paní Margity Hlaváčové – původem z rodiny slovenských Romů, která se po druhé světové válce přestěhovala do Čech.

Nevynechali jsme však ani současnost – o jedné z jejích největších nadějí, studentech a stipendistech, jsme si v rozhovoru povídali s psycholožkou, první romskou poslankyní a fundraiserkou Monikou Mihaličkovou.

V rubrikách o kultuře vás pozveme na zhlédnutí filmu Jožka berlínského režiséra Hamzeho Bytyciho o životní snaze romského aktivisty Jožky Mikera docílit vzniku důstojného památníku romským obětem v Letech u Písku a na výstavu fotografií Nihada Nina Pušiji nazvanou Parno gras, která je k vidění v Muzeu romské kultury v Brně.

Dvojstránku pro povídku jsme tentokrát pojali trochu netradičně – svěřili jsme ji těm nejmenším – dětským autorům, kteří se zúčastnili literární a výtvarné soutěže Romano suno. Tradičně naopak pokračuje seriál o romské literatuře i rubrika Romani giľi, která vám představí píseň Savore věnovanou romským rodičům – od muzikanta slavných Bengas Milana „Migela“ Horváta.

Časopis si objednejte pomocí jednoduchého formuláře na www.romanovodi.cz.

Přečteno: 1302x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romano voďi, editorialHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo