romea - logo
14. prosince 2019 (sobota)
svátek má Lýdie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Nové číslo Romano voďi: Rozhovor s Gipsy Kings, sídliště Písečná rok po vraždě, streetwork v maringotce

19.6.2018 16:23
Gypsy Kings / RV 4_2018 (The Original Gypsies of Camargue, FOTO: Antonín Jelínek)
Gypsy Kings / RV 4_2018 (The Original Gypsies of Camargue, FOTO: Antonín Jelínek)

Dvanáct a půl let vězení vyměřil soud muži, který na chomutovském sídlišti zastřelil mladého Roma. Vadil mu hluk a vypálil na něj 13 ran. Za vraždu s rozmyslem mu hrozilo až 20 let. Co si o výši trestu myslí Romové v Chomutově a jak se jim dnes na místě, kde zbytečně vyhasl život člověka, žije? Přečtěte si v reportáži Patrika Bangy, který se do Jirkovské ulice vydal rok po tragické noci.

Nezmeškejte ani články, které jsou jen v tištěné verzi a objednejte si své předplatné časopisu Romano voďi na www.romanovodi.cz

Do České republiky zavítala jedna z nejúspěšnějších romských kapel na světě – famózní muzikanti Gipsy Kings. Mají ale nový název, který odkazuje na Camargue, francouzskou provincii, v jejímž hlavním městě se každoročně koná pouť k patronce Romů, Kaľi Sáře. Proč se přejmenovali nebo jestli se daly na hudbu i jejich děti, se dozvíte v rozhovoru, ke kterému přijali naše pozvání.

Jak se rýsují plány na podobu budoucího památníku v Letech u Písku mapuje článek o další z debat, do které se poprvé zapojili i místní obyvatelé. Představíme vám malého bojovníka z Bruntálu Dominika, který zápasí s vážnou nemocí i jako žák jednoho z nejlepších učitelů shaolinu u nás. Jak funguje streetwork v maringotce nízkoprahového klubu Coolna ve Znojmě nebo proč je tak málo kvalitních pracovníků, jsme si povídali s jeho vedoucím a nositelem významné ceny Časovaná bota Robertem Kneblem.

Pozveme vás také do divadla na romské pohádky i k letošnímu ročníku soutěže Romano suno, na jejíchž předchozích dvacet let zavzpomínala jedna z nejpovolanějších – Marie Bořkovcová.

Časopis si objednejte pomocí jednoduchého formuláře na www.romanovodi.cz.

Přečteno: 1122x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romano voďi, editorial, RV 4/2018HLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo