romea - logo
23. září 2020 (středa)
svátek má Berta

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Nové číslo Romano voďi: Rozhovor s Gipsy Kings, sídliště Písečná rok po vraždě, streetwork v maringotce

19.6.2018 16:23
Gypsy Kings / RV 4_2018 (The Original Gypsies of Camargue, FOTO: Antonín Jelínek)
Gypsy Kings / RV 4_2018 (The Original Gypsies of Camargue, FOTO: Antonín Jelínek)

Dvanáct a půl let vězení vyměřil soud muži, který na chomutovském sídlišti zastřelil mladého Roma. Vadil mu hluk a vypálil na něj 13 ran. Za vraždu s rozmyslem mu hrozilo až 20 let. Co si o výši trestu myslí Romové v Chomutově a jak se jim dnes na místě, kde zbytečně vyhasl život člověka, žije? Přečtěte si v reportáži Patrika Bangy, který se do Jirkovské ulice vydal rok po tragické noci.

Nezmeškejte ani články, které jsou jen v tištěné verzi a objednejte si své předplatné časopisu Romano voďi na www.romanovodi.cz

Do České republiky zavítala jedna z nejúspěšnějších romských kapel na světě – famózní muzikanti Gipsy Kings. Mají ale nový název, který odkazuje na Camargue, francouzskou provincii, v jejímž hlavním městě se každoročně koná pouť k patronce Romů, Kaľi Sáře. Proč se přejmenovali nebo jestli se daly na hudbu i jejich děti, se dozvíte v rozhovoru, ke kterému přijali naše pozvání.

Jak se rýsují plány na podobu budoucího památníku v Letech u Písku mapuje článek o další z debat, do které se poprvé zapojili i místní obyvatelé. Představíme vám malého bojovníka z Bruntálu Dominika, který zápasí s vážnou nemocí i jako žák jednoho z nejlepších učitelů shaolinu u nás. Jak funguje streetwork v maringotce nízkoprahového klubu Coolna ve Znojmě nebo proč je tak málo kvalitních pracovníků, jsme si povídali s jeho vedoucím a nositelem významné ceny Časovaná bota Robertem Kneblem.

Pozveme vás také do divadla na romské pohádky i k letošnímu ročníku soutěže Romano suno, na jejíchž předchozích dvacet let zavzpomínala jedna z nejpovolanějších – Marie Bořkovcová.

Časopis si objednejte pomocí jednoduchého formuláře na www.romanovodi.cz.

Přečteno: 1143x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romano voďi, editorial, RV 4/2018HLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Romea.cz

Giňa Tabarik k blížícím se volbám: Čunkodomky v Mostě? Dobře vám tak Romale! Co jste si „zvolili“ to máte!

19.9.2020 21:58
I když, Bůh ví, jak by to s blokem 3 v Chánově dopadlo. Ono, první problém nastal totiž v tom, že ho tak nějak místní obyvatelé zlikvidovali. Druhý problém nastal hned potom, co se město rozhodlo situaci vyřešit. A jak jinak, bez Romů. Jak by taky Romové mohli o čemkoliv rozhodovat, nebo se na čemkoliv podílet, když politické zastoupení romské komunity rovná se nule. A to není problém jen v Mostě, je to problém vlastně kdekoliv, kde Romové v Česku žijí.
 celý článek

David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo