romea - logo
19. února 2020 (středa)
svátek má Patrik
Loading
rozšířené vyhledávaní

Nové číslo Romano voďi: Rozhovor s Gipsy Kings, sídliště Písečná rok po vraždě, streetwork v maringotce

19.6.2018 16:23
Gypsy Kings / RV 4_2018 (The Original Gypsies of Camargue, FOTO: Antonín Jelínek)
Gypsy Kings / RV 4_2018 (The Original Gypsies of Camargue, FOTO: Antonín Jelínek)

Dvanáct a půl let vězení vyměřil soud muži, který na chomutovském sídlišti zastřelil mladého Roma. Vadil mu hluk a vypálil na něj 13 ran. Za vraždu s rozmyslem mu hrozilo až 20 let. Co si o výši trestu myslí Romové v Chomutově a jak se jim dnes na místě, kde zbytečně vyhasl život člověka, žije? Přečtěte si v reportáži Patrika Bangy, který se do Jirkovské ulice vydal rok po tragické noci.

Nezmeškejte ani články, které jsou jen v tištěné verzi a objednejte si své předplatné časopisu Romano voďi na www.romanovodi.cz

Do České republiky zavítala jedna z nejúspěšnějších romských kapel na světě – famózní muzikanti Gipsy Kings. Mají ale nový název, který odkazuje na Camargue, francouzskou provincii, v jejímž hlavním městě se každoročně koná pouť k patronce Romů, Kaľi Sáře. Proč se přejmenovali nebo jestli se daly na hudbu i jejich děti, se dozvíte v rozhovoru, ke kterému přijali naše pozvání.

Jak se rýsují plány na podobu budoucího památníku v Letech u Písku mapuje článek o další z debat, do které se poprvé zapojili i místní obyvatelé. Představíme vám malého bojovníka z Bruntálu Dominika, který zápasí s vážnou nemocí i jako žák jednoho z nejlepších učitelů shaolinu u nás. Jak funguje streetwork v maringotce nízkoprahového klubu Coolna ve Znojmě nebo proč je tak málo kvalitních pracovníků, jsme si povídali s jeho vedoucím a nositelem významné ceny Časovaná bota Robertem Kneblem.

Pozveme vás také do divadla na romské pohádky i k letošnímu ročníku soutěže Romano suno, na jejíchž předchozích dvacet let zavzpomínala jedna z nejpovolanějších – Marie Bořkovcová.

Časopis si objednejte pomocí jednoduchého formuláře na www.romanovodi.cz.

Přečteno: 1132x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romano voďi, editorial, RV 4/2018HLAVNÍ ZPRÁVY

Status Jindřicha

František Kostlán: ČSSD kandiduje na Teplicku do senátu spolupracovníka neonacistů a komunistů

17.2.2020 13:35
V doplňovacích volbách do Senátu v Teplicích bude za ČSSD kandidovat starosta Duchcova Zbyněk Šimbera. Ten přitom v duchcovské radniční koalici dlouhodobě spolupracuje s neonacisty z DSSS a komunisty - kvůli tomu se od něj na počátku tohoto svazku v roce 2014 distancovalo tehdejší vedení ČSSD. Po volbách v roce 2018 se však za tuto koalici postavilo i krajské vedení ČSSD, zatímco předsednictvo alibisticky mlčelo.
 celý článek

Stanislav Křeček, zástupce veřejné ochránkyně práv, v reportáži televize Prima (FOTO: repro TV Prima)

Některým občanským členům "romské rady" se nelíbí nový ombudsman Stanislav Křeček. Mají obavy o smysl existence úřadu a vyzývají ho ke schůzce

17.2.2020 12:29
Někteří občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se ohradili proti zvolení Stanislava Křečka Veřejným ochráncem práv. Obávají se, že může dojít ke ztrátě základního smyslu existence tohoto úřadu, protože Křeček ve svých mediálních výrocích nepřisuzuje diskriminaci a lidským právům odpovídající respekt a vážnost. "Vnímáme práva národnostních menšin za důležitou část pracovní náplně veřejného ochránce práv. Z aktuálních zpráv Evropských institucí o stavu romské menšiny jasně vyplývá, že diskriminace Romů ve společnosti je zásadní příčinou neúspěchu veškerých národních i nadnárodních snah o integraci Romů," uvádí se v prohlášení, které podepsalo 8 ze současných 12 občanských členů "romské rady".
 celý článek

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (FOTO: www.mpsv.cz)

Maláčová obhajuje kontroverzní návrh na změnu vyplácení sociálních dávek na bydlení

17.2.2020 10:51
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) chce za pomoci evropských fondů nastavit systémovou sociální práci na obcích. Ředitelé škol či starostové by mohli požádat například o peníze na dodatečné školní psychology či sociální pracovníky, pokud obce vykazuje znaky vyloučené lokality. O detailech opatření se nyní jedná. Maláčová to řekla v pořadu Partie v televizi Prima. Obhajovala také plán ministerstva práce od roku 2021 nahradit nynější příspěvek a doplatek na bydlení novým přídavkem. Jeho přidělení podmiňuje spoluprací příjemců s úřadem práce a řádnou školní docházkou jejich dětí.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo