romea - logo
27. září 2022 (úterý)
svátek má Jonáš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Nové číslo Romano voďi se věnuje tématu Romové a internet

7.6.2016 15:32
Květnové vydání Romano voďi.
Květnové vydání Romano voďi.

„A co to tam pořád hledáš?“, ptá se mě občas babička, když vidí, jak se vrtám v „chytrém“ telefonu. „Tam se dá najít všechno, babi,“ vysvětluju. Pátravě se na mě zadívá a už se dál neptá. Stejně tak, jako se dívala její maminka, moje prababička, když jsme jí kdysi pouštěli nahrávku z rodinného videa. „To mě dávají v televizi?“ žasla, ale jak je to možné, se už neptala. Oběma jsem porozuměla ve chvíli, kdy mě svým samozřejmým používáním „chytré“ televize nebo tabletu začaly do kapsy strkat sedmileté děti. Taky se už někdy raději neptám. A s nostalgií vzpomínám na svůj „blbý“ tlačítkový telefon.

S moderními technologiemi je to trochu jako s příslovím o ohni - mohou být dobrým sluhou, ale také zlým pánem. Je fajn, že díky mobilu s internetem máte téměř kdekoliv a kdykoliv po ruce všechno, na co si jen vzpomenete. Mapy, jízdní řády, slovníky, čerstvé zprávy nebo třeba periodickou tabulku prvků. Horší ale je, když vás vykradou, protože si na vašem facebooku přečetli, že o víkendu nebudete doma, když nevíte, s kým si přes internet píšou vaše děti nebo když na něm tráví tolik času, že už je ani nebaví jít s kamarády na hřiště.

V květnovém čísle Romano vod´i jsme si na ty nové technologie trochu posvítili. „Největší tajemství sociálních sítí spočívá v prostém faktu, že na nich jsme stejnými lidmi jako ve skutečnosti,“ píše guru nových médií Josef Šlerka ve svém komentáři. Nejen o tom, jak to chodí na internetových diskusích, si povídal Tomáš Bystrý s šéfem blogů a diskusí na iDNESu Patrikem Bangou. Od historie do současnosti romských médií na internetu vás provede šéfredaktor zpravodajského serveru Romea.cz Zdeněk Ryšavý, více zblízka vám představíme tři virtuální fenomény: Youtube, hoaxy a romský dabing a jak internet vnímá student ČVUT Filip Sivák, se dozvíte v článku Reny Horvátové.

Ale nezůstali jsme jen na internetu nebo „doma“ – přečíst si můžete třeba o tom, jak se žije Romům v Norsku nebo proč se norský fotograf rozhodl fotit Romy v Čechách.

Přeji vám zajímavé čtení, milí čtenáři!

Časopis si objednejte pomocí jednoduchého formuláře na www.romanovodi.cz.

Přečteno: 1152x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

RV 5/2016HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo