romea - logo
22. října 2020 (čtvrtek)
svátek má Sabina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Nové Romano voďi: Ředitelka školky Lenka Kurová, o neštěstí v Bohumíně nebo ostravské osadě Bedřiška

1.10.2020 15:56
Romano voďi 7-8/2020
Romano voďi 7-8/2020

Paní na recepci koupaliště za chvíli končila směna a odcházejícím sotva věnovala pozornost. Upřeně sledovala televizní obrazovku s dramatickými záběry. Hořelo v Bohumíně. „To snad není pravda,“ procedila zlostně při narážce na etnicitu útočníka. A nebyla. Zato to byla jedna z nejjemnějších reakcí, se kterou jsem se od té doby setkala. O tom, jak se okolo bohumínské tragédie roztočila soukolí zbytečné a děsivé nenávisti si přečtěte v článku „Jedenáct kusů mínus“ aneb Neštěstí v Bohumíně jako sonda do internetové špíny.

Léto bylo ostatně na dění nabité – podívali jsme se, jak ho tráví děti na táborech ve městě i v přírodě, vydali se na Vysočinu za studenty středních a vysokých škol na již jedenácté setkání Baruvas (Rosteme), a porozhlédli jsme se, jak to vypadá se současností i budoucností bývalé hornické osady Bedřiška v Ostravě. Čert sice nikdy nespí, jak říká její „strážný anděl“ paní Eva Lehotská, ale zdá se, že by se lidem, kteří v ní mají svůj domov, mohlo konečně začít blýskat na lepší časy.

K rozhovoru naše pozvání přijala ředitelka mateřské školy v Broumově Lenka Kurová. „Pomáhali jsme jim se školou, protože mnozí neměli dostatečný signál, internet, nevěděli, jak se připojit k online výuce. Neměli počítač, na kterém by mohly děti pracovat,“ vzpomíná na jarní zavření škol a práci s rodinami během jarní pandemie.

Další zajímavou osobnost pak představujeme v Profilu – autorku fantasy románu Lenku Bandurovou. „Psaní je řemeslo, které se dá naučit, co se naučit nedá, je kreativita,“ říká. U literatury zůstáváme i v povídce Stanislavy Ondové – v příběhu o těžkém osudu ve složité době. O tom je ostatně i další díl seriálu Den na periferii. A přestože ani dnešní koronavirové časy mnoho jistoty do dalších týdnů a měsíců nepřinášejí, zveme vás na podzimní akce letošního festivalu Khamoro.

Časopis si objednejte pomocí jednoduchého formuláře na www.romanovodi.cz.

Přečteno: 1166x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

editorial, Romano voďi 2020, Romano voďi, RozhovoryHLAVNÍ ZPRÁVY

Nenávistná hesla Sdružení Mostečané Mostu, říjen 2018 (koláž: Romea.cz)

Ústecký soud vyzval k ukončení politické činnosti spolek Mostečané Most. Chtěli „zřídit vesnici pro lůzu“

22.10.2020 11:03
Krajský soud v Ústí nad Labem vydal rozhodnutí, jímž upozornil spolek Sdružení Mostečané Mostu, že vyvíjí protiprávně činnost politické strany. Pokud toho spolek do 1 roku nezanechá, soud ho rozpustí. 
 celý článek

Gyulla Banga

Hudebník Gyulla Banga: Také jsem psal, že COVID-19 je podvod. Potom, co jsem měl čtyřicítky horečky a nemohl vstát z postele, už mluvím jinak

21.10.2020 20:25
Pořád na Facebooku čtu, jak je onemocněníCOVID-19 podvod, jak ta nemoc je smyšlená, že je to jen horší verze chřipky, nic jiného. Bohužel, musím vás zklamat. Ten virus existuje a opravdu je mnohem zákeřnější než běžná chřipka.
 celý článek

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se 13. 10. 2020 setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. (FOTO: Veřejný ochránce práv)

Sterilizované ženy se setkaly s ministryní financí Alenou Schillerovou. Ta podpořila návrh na jejich odškodnění

21.10.2020 16:40
Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se minulý týden setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. Tématem schůzky bylo především sdílení osobních příběhů jednotlivých žen v návaznosti na návrh zákona o odškodnění obětí nezákonných sterilizací, který v Poslanecké sněmovně čeká na své projednání téměř rok.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo