romea - logo
21. ledna 2021 (čtvrtek)
svátek má Běla

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Nové Romano voďi: Ředitelka školky Lenka Kurová, o neštěstí v Bohumíně nebo ostravské osadě Bedřiška

1.10.2020 15:56
Romano voďi 7-8/2020
Romano voďi 7-8/2020

Paní na recepci koupaliště za chvíli končila směna a odcházejícím sotva věnovala pozornost. Upřeně sledovala televizní obrazovku s dramatickými záběry. Hořelo v Bohumíně. „To snad není pravda,“ procedila zlostně při narážce na etnicitu útočníka. A nebyla. Zato to byla jedna z nejjemnějších reakcí, se kterou jsem se od té doby setkala. O tom, jak se okolo bohumínské tragédie roztočila soukolí zbytečné a děsivé nenávisti si přečtěte v článku „Jedenáct kusů mínus“ aneb Neštěstí v Bohumíně jako sonda do internetové špíny.

Léto bylo ostatně na dění nabité – podívali jsme se, jak ho tráví děti na táborech ve městě i v přírodě, vydali se na Vysočinu za studenty středních a vysokých škol na již jedenácté setkání Baruvas (Rosteme), a porozhlédli jsme se, jak to vypadá se současností i budoucností bývalé hornické osady Bedřiška v Ostravě. Čert sice nikdy nespí, jak říká její „strážný anděl“ paní Eva Lehotská, ale zdá se, že by se lidem, kteří v ní mají svůj domov, mohlo konečně začít blýskat na lepší časy.

K rozhovoru naše pozvání přijala ředitelka mateřské školy v Broumově Lenka Kurová. „Pomáhali jsme jim se školou, protože mnozí neměli dostatečný signál, internet, nevěděli, jak se připojit k online výuce. Neměli počítač, na kterém by mohly děti pracovat,“ vzpomíná na jarní zavření škol a práci s rodinami během jarní pandemie.

Další zajímavou osobnost pak představujeme v Profilu – autorku fantasy románu Lenku Bandurovou. „Psaní je řemeslo, které se dá naučit, co se naučit nedá, je kreativita,“ říká. U literatury zůstáváme i v povídce Stanislavy Ondové – v příběhu o těžkém osudu ve složité době. O tom je ostatně i další díl seriálu Den na periferii. A přestože ani dnešní koronavirové časy mnoho jistoty do dalších týdnů a měsíců nepřinášejí, zveme vás na podzimní akce letošního festivalu Khamoro.

Časopis si objednejte pomocí jednoduchého formuláře na www.romanovodi.cz.

Přečteno: 1371x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

editorial, Romano voďi 2020, Romano voďi, RozhovoryHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo