romea - logo
29. listopadu 2021 (pondělí)
svátek má Zina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Pavel Sterec: Antimultikulti-watch aneb Nenávist nepotřebuje mnoho informací

4.8.2016 17:15
Pavel Sterec (FOTO: Archiv Pavla Sterce)
Pavel Sterec (FOTO: Archiv Pavla Sterce)

V době sociálních sítí je snazší než kdy dřív automaticky sbírat a schraňovat data a analyzovat názory, hodnoty a politické přesvědčení velkého počtu lidí najednou. Často jde o množství mnohonásobně větší, než je seznam osob nazvaný „AntiMultikulti watch“, který je součástí rasistické webové stránky Whitemedia ‒ extremistického webu, řízeného anonymně ze zahraničních serverů. Na něm můžeme najít mimo jiné taky seznam, na kterém ve čtyřech různých kategoriích postupně přibývají jména veřejně činných osob, jejichž názory odporují přesvědčení správců Whitemedia.

Jeho jádro spočívá zhruba v poselství, že česká společnost musí být očištěná od migrantů a dalších „nežádoucích živlů“, kterými jsou především tradiční oběti diskriminace, tj. Romové, homosexuálové, transgender osoby atd. Pro autory seznamu znamená jejich činnost mimo jiné riskování problémů ze strany úřadů za porušování zákazu neoprávněného zveřejňování osobních údajů.

Opakovaně také vyzývají své sympatizanty k tomu, aby seznam zálohovali na dalších webech pro případ, že by byl kmenový web Whitemedia zablokován. To všechno poukazuje spíš než na snahu o vytváření skutečně obsáhlé databáze „nepřátel“, na potřebu udržet symbolicky výhružný seznam neustále „na očích“. Technicky i z právního hlediska by bylo totiž daleko bezpečněji zálohovat a zpřístupňovat jmenný seznam na tzv. „deep webu“ jen pro vybrané. Data sbíraná pomocí alegoritmů by se jen stěží dostala do hledáčku úřadů.

Celý článek si přečtěte v tištěném vydání měsíčníku Romano voďi (červen 2016). Objednejte si časopis pomocí jednoduchého formuláře na www.romanovodi.cz.

 

Pavel Sterec
Přečteno: 1577x
 

Kam dál:

Štítky:  

RV 6/2016, Média, Multikulturalismus, Neonacismus, KomentářHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo