romea - logo
18. ledna 2020 (sobota)
svátek má Vladislav
Loading
rozšířené vyhledávaní

Podzimní číslo Romano voďi se zaměřilo na romské podnikatele

16.11.2016 16:27
Martin Turták - Romano voďo 10/2016. (FOTO: Jan Mihaliček)
Martin Turták - Romano voďo 10/2016. (FOTO: Jan Mihaliček)

V říjnovém čísle Romano voďi jsme se vydali za romskými podnikateli. Obory, ve kterých působí, jsou věru rozličné, ale jedno mají společné všichni. Výstižně to říká Roman Michalčík: „Nikdy si nenech vzít svůj sen – hodně lidí bude tvůj nápad hanět, ale člověk, který něčemu věří a jde si za tím, má úspěch zaručen.“

V rozhovoru Vám představíme Martina Turtáka, který podniká ve stavebnictví. Jeho jméno ale mnohým připomíná i příběh nevšední odvahy – před osmi lety zachránil život vozíčkářce, která zůstala uvězněná v hořícím autě. Ten svůj přitom riskoval.

Ve stejném oboru podniká trmický zastupitel Martin Bajger. Na živnost si našel čas i Milan „Bingáč“ Demeter, známý hudebník a spoluzakladatele kapely Bengas, který má svou firmu na úklid veřejného prostranství. Nahlédneme i do světa sociálních podniků, které spojují dobré s užitečným a pomáhají zaměstnávat lidi, kteří by jinak práci sháněli jen stěží. Podívali jsme také za hranice – do módní dílny maďarské značky Romani Design, která svým zákazníkům nabízí oblečení s prvky romské tradice a zároveň funguje právě jako sociální firma.

Kromě článků o podnikání, nad kterým se zamýšlí i David Beňák ve svém komentáři, si můžete přečíst příběh Libuny, který zachycuje i cyklus fotografií česko-švýcarské fotografky Iren Stehli nebo se nechat pozvat do kina na dokument o Idě Kelarové a její práci s dětským pěveckým sborem Čhavorenge. Letošní soustředění malých zpěváků vám přiblížíme objektivem fotografa – stejně tak jako mladý talent z dětského domova, nadaného pianistu Roberta Ference.

Přeji vám zajímavé čtení, milí čtenáři!

Přečteno: 813x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

RV 10/2016, podnikatelHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo