romea - logo
24. srpna 2019 (sobota)
svátek má Bartoloměj
Loading
rozšířené vyhledávaní

Podzimní číslo Romano voďi se zaměřilo na romské podnikatele

16.11.2016 16:27
Martin Turták - Romano voďo 10/2016. (FOTO: Jan Mihaliček)
Martin Turták - Romano voďo 10/2016. (FOTO: Jan Mihaliček)

V říjnovém čísle Romano voďi jsme se vydali za romskými podnikateli. Obory, ve kterých působí, jsou věru rozličné, ale jedno mají společné všichni. Výstižně to říká Roman Michalčík: „Nikdy si nenech vzít svůj sen – hodně lidí bude tvůj nápad hanět, ale člověk, který něčemu věří a jde si za tím, má úspěch zaručen.“

V rozhovoru Vám představíme Martina Turtáka, který podniká ve stavebnictví. Jeho jméno ale mnohým připomíná i příběh nevšední odvahy – před osmi lety zachránil život vozíčkářce, která zůstala uvězněná v hořícím autě. Ten svůj přitom riskoval.

Ve stejném oboru podniká trmický zastupitel Martin Bajger. Na živnost si našel čas i Milan „Bingáč“ Demeter, známý hudebník a spoluzakladatele kapely Bengas, který má svou firmu na úklid veřejného prostranství. Nahlédneme i do světa sociálních podniků, které spojují dobré s užitečným a pomáhají zaměstnávat lidi, kteří by jinak práci sháněli jen stěží. Podívali jsme také za hranice – do módní dílny maďarské značky Romani Design, která svým zákazníkům nabízí oblečení s prvky romské tradice a zároveň funguje právě jako sociální firma.

Kromě článků o podnikání, nad kterým se zamýšlí i David Beňák ve svém komentáři, si můžete přečíst příběh Libuny, který zachycuje i cyklus fotografií česko-švýcarské fotografky Iren Stehli nebo se nechat pozvat do kina na dokument o Idě Kelarové a její práci s dětským pěveckým sborem Čhavorenge. Letošní soustředění malých zpěváků vám přiblížíme objektivem fotografa – stejně tak jako mladý talent z dětského domova, nadaného pianistu Roberta Ference.

Přeji vám zajímavé čtení, milí čtenáři!

Přečteno: 782x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

RV 10/2016, podnikatelHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo