romea - logo
22. října 2021 (pátek)
svátek má Sabina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Podzimní číslo Romano voďi se zaměřilo na romské podnikatele

16.11.2016 16:27
Martin Turták - Romano voďo 10/2016. (FOTO: Jan Mihaliček)
Martin Turták - Romano voďo 10/2016. (FOTO: Jan Mihaliček)

V říjnovém čísle Romano voďi jsme se vydali za romskými podnikateli. Obory, ve kterých působí, jsou věru rozličné, ale jedno mají společné všichni. Výstižně to říká Roman Michalčík: „Nikdy si nenech vzít svůj sen – hodně lidí bude tvůj nápad hanět, ale člověk, který něčemu věří a jde si za tím, má úspěch zaručen.“

V rozhovoru Vám představíme Martina Turtáka, který podniká ve stavebnictví. Jeho jméno ale mnohým připomíná i příběh nevšední odvahy – před osmi lety zachránil život vozíčkářce, která zůstala uvězněná v hořícím autě. Ten svůj přitom riskoval.

Ve stejném oboru podniká trmický zastupitel Martin Bajger. Na živnost si našel čas i Milan „Bingáč“ Demeter, známý hudebník a spoluzakladatele kapely Bengas, který má svou firmu na úklid veřejného prostranství. Nahlédneme i do světa sociálních podniků, které spojují dobré s užitečným a pomáhají zaměstnávat lidi, kteří by jinak práci sháněli jen stěží. Podívali jsme také za hranice – do módní dílny maďarské značky Romani Design, která svým zákazníkům nabízí oblečení s prvky romské tradice a zároveň funguje právě jako sociální firma.

Kromě článků o podnikání, nad kterým se zamýšlí i David Beňák ve svém komentáři, si můžete přečíst příběh Libuny, který zachycuje i cyklus fotografií česko-švýcarské fotografky Iren Stehli nebo se nechat pozvat do kina na dokument o Idě Kelarové a její práci s dětským pěveckým sborem Čhavorenge. Letošní soustředění malých zpěváků vám přiblížíme objektivem fotografa – stejně tak jako mladý talent z dětského domova, nadaného pianistu Roberta Ference.

Přeji vám zajímavé čtení, milí čtenáři!

Přečteno: 914x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

RV 10/2016, podnikatelHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo