romea - logo
13. července 2020 (pondělí)
svátek má Markéta
Loading
rozšířené vyhledávaní

Podzimní číslo Romano voďi se zaměřilo na romské podnikatele

16.11.2016 16:27
Martin Turták - Romano voďo 10/2016. (FOTO: Jan Mihaliček)
Martin Turták - Romano voďo 10/2016. (FOTO: Jan Mihaliček)

V říjnovém čísle Romano voďi jsme se vydali za romskými podnikateli. Obory, ve kterých působí, jsou věru rozličné, ale jedno mají společné všichni. Výstižně to říká Roman Michalčík: „Nikdy si nenech vzít svůj sen – hodně lidí bude tvůj nápad hanět, ale člověk, který něčemu věří a jde si za tím, má úspěch zaručen.“

V rozhovoru Vám představíme Martina Turtáka, který podniká ve stavebnictví. Jeho jméno ale mnohým připomíná i příběh nevšední odvahy – před osmi lety zachránil život vozíčkářce, která zůstala uvězněná v hořícím autě. Ten svůj přitom riskoval.

Ve stejném oboru podniká trmický zastupitel Martin Bajger. Na živnost si našel čas i Milan „Bingáč“ Demeter, známý hudebník a spoluzakladatele kapely Bengas, který má svou firmu na úklid veřejného prostranství. Nahlédneme i do světa sociálních podniků, které spojují dobré s užitečným a pomáhají zaměstnávat lidi, kteří by jinak práci sháněli jen stěží. Podívali jsme také za hranice – do módní dílny maďarské značky Romani Design, která svým zákazníkům nabízí oblečení s prvky romské tradice a zároveň funguje právě jako sociální firma.

Kromě článků o podnikání, nad kterým se zamýšlí i David Beňák ve svém komentáři, si můžete přečíst příběh Libuny, který zachycuje i cyklus fotografií česko-švýcarské fotografky Iren Stehli nebo se nechat pozvat do kina na dokument o Idě Kelarové a její práci s dětským pěveckým sborem Čhavorenge. Letošní soustředění malých zpěváků vám přiblížíme objektivem fotografa – stejně tak jako mladý talent z dětského domova, nadaného pianistu Roberta Ference.

Přeji vám zajímavé čtení, milí čtenáři!

Přečteno: 842x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

RV 10/2016, podnikatelHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo