romea - logo
7. prosince 2021 (úterý)
svátek má Ambrož

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Právě vyšlo vánoční Romano voďi. Zaměřilo se na děti, které nemohou vyrůstat ve svých rodinách

20.12.2016 11:57
Vánoční vydání Romano voďi.
Vánoční vydání Romano voďi.

Za humny vesnic a v ulicích měst se dříve v adventním období netoulal jen Mikuláš s čertem a andělem, ale mrazivou tmou nejdelších večerů v roce se prohánělo mnoho dalších, dnes už zapomenutých postav. Byla to třeba Mikuláška – Mikulášova matka, která chodila sama nebo s družinou, barborky, bílá stvoření s věncem na hlavě a obličejem od mouky, Lucie, co noci upije, s peroutkou z husího křídla, ometačky, vrtibáby nebo Ambrož, který se objevoval u kostela, nestvůrná Perchta a koudelí obalený Žber.

Spojovali je nejčastěji ti, kterým se čas do Štědrého dne nejvíce vlekl a nad kterými mělo kouzlo Vánoc největší moc: děti. Zlobili je, strašili i obdarovávali. Dětem jsme se také rozhodli věnovat prosincové číslo Romano voďi – těm, které nemají to štěstí vyrůstat ve své vlastní rodině. A protože každá mince má dvě strany a žádný lidský osud není černobílý, podívali jsme se na příběhy dětí z „děcáků“ a náhradních rodin z více perspektiv.

K rozhovoru jsme pozvali hned několik vzácných osobností: Terezu Maxovou, slavnou topmodelku, jejíž nadace pomáhá dětem v ústavech, sociálně slabých a náhradních rodinách; herce, architekta a spoluzakladatele divadla Sklep Davida Vávru, který s manželkou kromě svých dvou biologických dětí vychoval i dvě adoptované; Marcelu Gardoňovou pracující s dětmi z pěstounských rodin nebo Stázku Brodníčkovou, která díky své pěstounské mamince neskončila na „zvláštní“, ale přestoupila do běžné základky a dnes studuje na střední pedagogické škole.

Kromě povídání o náhradních domovech jsme pro vás připravili i trochu svátečního čtení od dvou skvělých romských autorů – povídku Renaty Berkyové a vánoční vyprávění Gejzy Horvátha. A to zdaleka není všechno.

Milí čtenáři, přeji vám krásné Vánoce a hodně štěstí do nového roku!

Šukar Karačoňa the bachtalo nevo berš!

 

 

Časopis si objednejte pomocí jednoduchého formuláře na www.romanovodi.cz.

Přečteno: 1031x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

RV 12/2016, editorial, Vánoce, DětiHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo