romea - logo
4. července 2020 (sobota)
svátek má Prokop
Loading
rozšířené vyhledávaní

Prosincové Romano voďi představuje Yvettu Blanarovičovou, romského kněze i Vánoce u Romů

22.12.2017 14:58
Prosincové Romano voďi - 12/2017
Prosincové Romano voďi - 12/2017

 „To ten rok zase utekl,“ říkáme si často o Vánocích. Nebo „jak ten čas letí“. A je to pravda a není… Jako by to bylo včera, co jsme připravovali poslední prosincové číslo – a přitom od té doby urazila Země svou cestu okolo Slunce a vystřídalo se 365 dní. A každý z těch dnů měl stejný počet hodin a uběhl stejně rychle (nebo pomalu).

Moc ráda bych na tomto místě vřele poděkovala vám, milí čtenáři, za přízeň, kterou nám věnujete. Osobnostem, o kterých píšeme, za to, že nám pro vás vyprávějí své příběhy, pomáhají inspirovat druhé a bořit hranice mezi lidmi. A také všem svým kolegům, redaktorům a spolupracovníkům, se kterými pro vás časopis tvoříme – za jejich práci i přesvědčení, že naše společné úsilí má smysl.

V letošním vánočním čísle jsme pro vás k čaji a cukroví připravili velký rozhovor s herečkou, zpěvačkou a ředitelkou organizace La Sophia Yvettou Blanarovičovou. Do svých svátečních domovů a vánočních tradic nás nechali nahlédnout Romové z různých koutů Čech, Moravy nebo třeba ze Slovenska a (nejen) o tom, proč Vánoce vlastně slavíme a co znamenají dnes, v „moderní“ a uspěchané době, jsme si povídali s prvním římskokatolickým knězem s romskými kořeny Vojtěchem Vágaiem. Nejvýznamnější momenty letošního roku na naší politické scéně ve svém komentáři přibližuje a hodnotí Patrik Banga, nezapomněli jsme ale ani na kulturu nebo (jak jinak než vánoční) povídku.

Přeji vám zajímavé čtení, milí čtenáři!

Bachtaľi Karačoňa the lošalo nevo berš, but bacht the sasťipen, kamiben the smirom andro jilo. Veselé Vánoce a ještě lepší nový rok, hodně štěstí, zdraví, lásky a pokoje v srdcích.

O Romano voďi více na www.romanovodi.cz 

Přečteno: 1421x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romano voďi, editorialHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo