romea - logo
21. listopadu 2019 (čtvrtek)
svátek má Albert
Loading
rozšířené vyhledávaní

První letošní číslo Romano voďi: Pedagog Lukáš Kováč, reportáž z Větřní nebo Lety u Písku - jak bude vypadat památník?

6.4.2018 10:37
První dvojčíslo Romano voďi 2018
První dvojčíslo Romano voďi 2018

Když jsme se vloni na podzim domlouvali s emeritním profesorem Masarykovy univerzity, historikem a průkopníkem bádání o romském holokaustu Ctiborem Nečasem na jeho článku pro speciální listopadové vydání Romano voďi zaměřené právě na holokaust, netušili jsme, že jde o jeho poslední článek, který otiskneme. Pan profesor na sklonku roku zemřel. S nezměrnou úctou vzpomínáme na jeho laskavý a neobyčejně lidský přístup a vážíme si jeho dlouhodobé a obohacující spolupráce. Za jeho životem a dílem se ve svém článku prvního letošního dvojčísla ohlíží Renata Berkyová.

Od podpisu smlouvy o výkupu vepřína v Letech u Písku už uběhly více než čtyři měsíce. A protože bedlivě sledujeme, co se s místem bývalého tzv. cikánského tábora děje dál, připravili jsme čtení o tom, jaké plány o budoucím památníku vlastně vznikají a co se s místem aktuálně děje.

Jaké to je být romský učitel nebo co si myslí o současném školství, si Rena Horvátová v rozhovoru povídala s pedagogem střední školy v Litoměřicích Lukášem Kováčem. V rubrice profil pak představujeme talentovaného studenta, který chtěl být pomocným kuchařem, ale všechno nakonec dopadlo jinak: Michal Mižigár dnes studuje historii na univerzitě v Budapešti.

Jak se žije ve Větřní u Českého Krumlova, v obci, kde se nepodařilo zavést městskou policii, protože by to bylo drahé, a na veřejný pořádek tak dohlíží najatá bezpečnostní služba, se dočtete v reportáži. Dozvíte se také, jak se Tomáš Princ dostal k práci na svém slavném blogu Humans of Prague a o čem si povídal s Romy, které v pražských ulicích potkal. Situaci v politice po volbách ve svém komentáři hodnotí Jiří Pehe a nezapomněli jsme ani na kulturu a pravidelné seriály.

Časopis si objednejte pomocí jednoduchého formuláře na www.romanovodi.cz.

Přečteno: 955x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romano voďi, editorial, Rozhovory, Reportáž, Romano voďi 2018HLAVNÍ ZPRÁVY

Listopad 1989

Monika Duždová: Neuměla bych už žít v nesvobodě a na vše jen kývat hlavou

15.11.2019 20:52
Měla jsem jednadvacet let, tři malé děti a byla jsem už vdaná, když se v listopadu osmdesátém devátém začaly dít věci, kterým jsem v prvních chvílích nerozuměla. Ale podporovala jsem studenty v tom, že chtějí školy pro všechny a domáhají se svých práv a snad jsem v těch chvílích chtěla být s nimi na náměstích. Zvlášť, když televize odvysílala první sestřih událostí ze 16. listopadu, kdy studenti bratislavských vysokých škol k výročí studentstva pochodovali ulicemi Bratislavy až po tehdejší ministerstvo školství, kde před televizními kamerami přednesli své oprávněné požadavky a volali po dialogu, po svobodě, po školství pro všechny a prohlašovali, že nechtějí „reaktory“. O pár dní později už jsme mohli vidět v televizi i živé vstupy a mimořádná vysílání z demonstrací v Praze i ve velkých městech.
 celý článek

Plakát Kotlebových fašistů. Zdroj: Facebook

Dva Kotlebovci vyvěsili plakát s nápisem: „Zatočíme s asociály a politickými zloději: Pošleme je do pracovních táborů!“

14.11.2019 15:02
Slovenskou Lidovou stranu Naše Slovensko (ĽSNS) fašisty Mariana Kotleby opět prošetřuje policie. Dva extremisté z této strany zveřejnili na sociální síti plakát připomínající koncentrační tábor, podpořený nenávistným heslem.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo