romea - logo
21. července 2019 (neděle)
svátek má Vítězslav
Loading
rozšířené vyhledávaní

První letošní číslo Romano voďi: Pedagog Lukáš Kováč, reportáž z Větřní nebo Lety u Písku - jak bude vypadat památník?

6.4.2018 10:37
První dvojčíslo Romano voďi 2018
První dvojčíslo Romano voďi 2018

Když jsme se vloni na podzim domlouvali s emeritním profesorem Masarykovy univerzity, historikem a průkopníkem bádání o romském holokaustu Ctiborem Nečasem na jeho článku pro speciální listopadové vydání Romano voďi zaměřené právě na holokaust, netušili jsme, že jde o jeho poslední článek, který otiskneme. Pan profesor na sklonku roku zemřel. S nezměrnou úctou vzpomínáme na jeho laskavý a neobyčejně lidský přístup a vážíme si jeho dlouhodobé a obohacující spolupráce. Za jeho životem a dílem se ve svém článku prvního letošního dvojčísla ohlíží Renata Berkyová.

Od podpisu smlouvy o výkupu vepřína v Letech u Písku už uběhly více než čtyři měsíce. A protože bedlivě sledujeme, co se s místem bývalého tzv. cikánského tábora děje dál, připravili jsme čtení o tom, jaké plány o budoucím památníku vlastně vznikají a co se s místem aktuálně děje.

Jaké to je být romský učitel nebo co si myslí o současném školství, si Rena Horvátová v rozhovoru povídala s pedagogem střední školy v Litoměřicích Lukášem Kováčem. V rubrice profil pak představujeme talentovaného studenta, který chtěl být pomocným kuchařem, ale všechno nakonec dopadlo jinak: Michal Mižigár dnes studuje historii na univerzitě v Budapešti.

Jak se žije ve Větřní u Českého Krumlova, v obci, kde se nepodařilo zavést městskou policii, protože by to bylo drahé, a na veřejný pořádek tak dohlíží najatá bezpečnostní služba, se dočtete v reportáži. Dozvíte se také, jak se Tomáš Princ dostal k práci na svém slavném blogu Humans of Prague a o čem si povídal s Romy, které v pražských ulicích potkal. Situaci v politice po volbách ve svém komentáři hodnotí Jiří Pehe a nezapomněli jsme ani na kulturu a pravidelné seriály.

Časopis si objednejte pomocí jednoduchého formuláře na www.romanovodi.cz.

Přečteno: 938x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romano voďi, editorial, Rozhovory, Reportáž, Romano voďi 2018HLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo