romea - logo
13. srpna 2020 (čtvrtek)
svátek má Alena

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

První letošní číslo Romano voďi: Pedagog Lukáš Kováč, reportáž z Větřní nebo Lety u Písku - jak bude vypadat památník?

6.4.2018 10:37
První dvojčíslo Romano voďi 2018
První dvojčíslo Romano voďi 2018

Když jsme se vloni na podzim domlouvali s emeritním profesorem Masarykovy univerzity, historikem a průkopníkem bádání o romském holokaustu Ctiborem Nečasem na jeho článku pro speciální listopadové vydání Romano voďi zaměřené právě na holokaust, netušili jsme, že jde o jeho poslední článek, který otiskneme. Pan profesor na sklonku roku zemřel. S nezměrnou úctou vzpomínáme na jeho laskavý a neobyčejně lidský přístup a vážíme si jeho dlouhodobé a obohacující spolupráce. Za jeho životem a dílem se ve svém článku prvního letošního dvojčísla ohlíží Renata Berkyová.

Od podpisu smlouvy o výkupu vepřína v Letech u Písku už uběhly více než čtyři měsíce. A protože bedlivě sledujeme, co se s místem bývalého tzv. cikánského tábora děje dál, připravili jsme čtení o tom, jaké plány o budoucím památníku vlastně vznikají a co se s místem aktuálně děje.

Jaké to je být romský učitel nebo co si myslí o současném školství, si Rena Horvátová v rozhovoru povídala s pedagogem střední školy v Litoměřicích Lukášem Kováčem. V rubrice profil pak představujeme talentovaného studenta, který chtěl být pomocným kuchařem, ale všechno nakonec dopadlo jinak: Michal Mižigár dnes studuje historii na univerzitě v Budapešti.

Jak se žije ve Větřní u Českého Krumlova, v obci, kde se nepodařilo zavést městskou policii, protože by to bylo drahé, a na veřejný pořádek tak dohlíží najatá bezpečnostní služba, se dočtete v reportáži. Dozvíte se také, jak se Tomáš Princ dostal k práci na svém slavném blogu Humans of Prague a o čem si povídal s Romy, které v pražských ulicích potkal. Situaci v politice po volbách ve svém komentáři hodnotí Jiří Pehe a nezapomněli jsme ani na kulturu a pravidelné seriály.

Časopis si objednejte pomocí jednoduchého formuláře na www.romanovodi.cz.

Přečteno: 973x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romano voďi, editorial, Rozhovory, Reportáž, Romano voďi 2018HLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo