romea - logo
25. června 2022 (sobota)
svátek má Ivan

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Reportáž z ubytovny v Kladně: Nejasný luxus špatné adresy

1.4.2016 10:34
Ubytovna Na Kopečku ve starých Kročehlavech v Kladně (FOTO: Jindra Kodíček)
Ubytovna Na Kopečku ve starých Kročehlavech v Kladně (FOTO: Jindra Kodíček)

Jako houby po dešti se poslední roky rodí ubytovny pro tzv. sociálně slabé občany. Tento jev s sebou nese hned několik negativních aspektů – od fungujícího byznysu, který právě na chudobě a sociálním vyloučení parazituje, až po samotné klienty, kteří v nuzných ubytovnách platí za pár čtverečních metrů nájemné odpovídající pronájmu bytu v centru Prahy. O tom, jak se na takové ubytovně žije, jsme se jeli přesvědčit do kladenské ubytovny Na Kopečku ve starých Kročehlavech.

Ubytovna Na Kopečku je jedna z deseti soukromých ubytoven, které v Kladně nabízejí ubytování převážně sociálně vyloučeným Romům ubytování. Jak vysvětluje koordinátorka terénních pracovníků Zuzana Kavková z organizace Člověk v tísni, získat sem vstupenku není složité: „Tady je zřejmě špatně nastavený systém. Kladno nemá sociální byty, o které by rodiny s nízkorozpočtovým příjmem mohly žádat. Desetitisícové kauce a podmínka čistého rejstříku dlužníků jsou jedněmi z důvodů, proč většina rodin skončí na ubytovně.“ Cesta zpět je tak pro množství romských rodin nedosažitelná a ubytovny se pro mnoho z nich stávají jedinou možností. „Když voláme na inzeráty, pravidelně se setkáváme s tím, že romské rodiny jsou rovnou odmítány,“ dodává Kavková zkušenost ze své praxe.

Celý článek si přečtěte v tištěném vydání měsíčníku Romano voďi (Leden-únor 2016). Objednejte si časopis pomocí jednoduchého formuláře na www.romanovodi.cz.
Jindra Kodíček
Přečteno: 2342x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

RV 1-2/2016, ubytovna, sociální vyloučení, Kladno



HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky







..
romea - logo