romea - logo
26. května 2020 (úterý)
svátek má Filip
Loading
rozšířené vyhledávaní

Reportáž z ubytovny v Kladně: Nejasný luxus špatné adresy

1.4.2016 10:34
Ubytovna Na Kopečku ve starých Kročehlavech v Kladně (FOTO: Jindra Kodíček)
Ubytovna Na Kopečku ve starých Kročehlavech v Kladně (FOTO: Jindra Kodíček)

Jako houby po dešti se poslední roky rodí ubytovny pro tzv. sociálně slabé občany. Tento jev s sebou nese hned několik negativních aspektů – od fungujícího byznysu, který právě na chudobě a sociálním vyloučení parazituje, až po samotné klienty, kteří v nuzných ubytovnách platí za pár čtverečních metrů nájemné odpovídající pronájmu bytu v centru Prahy. O tom, jak se na takové ubytovně žije, jsme se jeli přesvědčit do kladenské ubytovny Na Kopečku ve starých Kročehlavech.

Ubytovna Na Kopečku je jedna z deseti soukromých ubytoven, které v Kladně nabízejí ubytování převážně sociálně vyloučeným Romům ubytování. Jak vysvětluje koordinátorka terénních pracovníků Zuzana Kavková z organizace Člověk v tísni, získat sem vstupenku není složité: „Tady je zřejmě špatně nastavený systém. Kladno nemá sociální byty, o které by rodiny s nízkorozpočtovým příjmem mohly žádat. Desetitisícové kauce a podmínka čistého rejstříku dlužníků jsou jedněmi z důvodů, proč většina rodin skončí na ubytovně.“ Cesta zpět je tak pro množství romských rodin nedosažitelná a ubytovny se pro mnoho z nich stávají jedinou možností. „Když voláme na inzeráty, pravidelně se setkáváme s tím, že romské rodiny jsou rovnou odmítány,“ dodává Kavková zkušenost ze své praxe.

Celý článek si přečtěte v tištěném vydání měsíčníku Romano voďi (Leden-únor 2016). Objednejte si časopis pomocí jednoduchého formuláře na www.romanovodi.cz.
Jindra Kodíček
Přečteno: 2259x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

RV 1-2/2016, ubytovna, sociální vyloučení, KladnoHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo