romea - logo
19. listopadu 2019 (úterý)
svátek má Alžběta
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romské pohádky na prknech, co znamenají svět

4.8.2016 13:48
Strašidelné příběhy od romských autorek nazkoušeli studenti pardubické univerzity. (FOTO: Archiv FSV Univerzity Pardubice)
Strašidelné příběhy od romských autorek nazkoušeli studenti pardubické univerzity. (FOTO: Archiv FSV Univerzity Pardubice)

Čendeš, Dřevěná žena, Lájoš a O zlaté kytaře – čtyři pohádky od romských autorek spatřily světlo světa už podruhé. Tentokrát na divadelních prknech.

Strašidelné příběhy od Ivety Kokyové, Markéty Šestákové, Lajly Žigové a Lucie Kováčové nazkoušeli pod vedením režisérky a dramaturgyně Ester Kolářové studenti sociální antropologie pardubické univerzity.

„Představení jsem viděla na premiéře v Pardubicích, v klubu Divadla 29. Nemohu mluvit za ostatní autorky, ale mně se to moc líbilo,“ přibližuje své dojmy Iveta Kokyová. „Já někdy příběhy podávám spíše jako tragédie se špatnými konci, ale režisérka vnesla do mé pohádky Čendeš tolik vtipu, že se člověk opravdu i zasměje.“

Ohlasy diváků hodnotí Ester Kolářová jako překvapivě kladné. I podle ní se zdramatizování příběhů směrem k odlehčení a vtipu povedlo. „Nejvíce jsem se bála nesrozumitelnosti. Všechny vtipy, které se ve hře objevily, ale zafungovaly ve správnou dobu, jak měly – a z toho mám opravdu radost. Pohádky jsou krátké, vtipné, úderné, nic v nich nechybí ani není navíc,“ říká. Vedle kostýmů a rekvizit dokresluje kouzlo pohádek i živá romská hudba.

Celý článek si přečtěte v tištěném vydání měsíčníku Romano voďi (červen 2016). Objednejte si časopis pomocí jednoduchého formuláře na www.romanovodi.cz.

Přečteno: 1128x
 

Kam dál:

Štítky:  

RV 6/2016, divadlo, romští spisovatelé, KulturaHLAVNÍ ZPRÁVY

Listopad 1989

Monika Duždová: Neuměla bych už žít v nesvobodě a na vše jen kývat hlavou

15.11.2019 20:52
Měla jsem jednadvacet let, tři malé děti a byla jsem už vdaná, když se v listopadu osmdesátém devátém začaly dít věci, kterým jsem v prvních chvílích nerozuměla. Ale podporovala jsem studenty v tom, že chtějí školy pro všechny a domáhají se svých práv a snad jsem v těch chvílích chtěla být s nimi na náměstích. Zvlášť, když televize odvysílala první sestřih událostí ze 16. listopadu, kdy studenti bratislavských vysokých škol k výročí studentstva pochodovali ulicemi Bratislavy až po tehdejší ministerstvo školství, kde před televizními kamerami přednesli své oprávněné požadavky a volali po dialogu, po svobodě, po školství pro všechny a prohlašovali, že nechtějí „reaktory“. O pár dní později už jsme mohli vidět v televizi i živé vstupy a mimořádná vysílání z demonstrací v Praze i ve velkých městech.
 celý článek

Plakát Kotlebových fašistů. Zdroj: Facebook

Dva Kotlebovci vyvěsili plakát s nápisem: „Zatočíme s asociály a politickými zloději: Pošleme je do pracovních táborů!“

14.11.2019 15:02
Slovenskou Lidovou stranu Naše Slovensko (ĽSNS) fašisty Mariana Kotleby opět prošetřuje policie. Dva extremisté z této strany zveřejnili na sociální síti plakát připomínající koncentrační tábor, podpořený nenávistným heslem.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo