romea - logo
26. února 2020 (středa)
svátek má Dorota
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romské pohádky na prknech, co znamenají svět

4.8.2016 13:48
Strašidelné příběhy od romských autorek nazkoušeli studenti pardubické univerzity. (FOTO: Archiv FSV Univerzity Pardubice)
Strašidelné příběhy od romských autorek nazkoušeli studenti pardubické univerzity. (FOTO: Archiv FSV Univerzity Pardubice)

Čendeš, Dřevěná žena, Lájoš a O zlaté kytaře – čtyři pohádky od romských autorek spatřily světlo světa už podruhé. Tentokrát na divadelních prknech.

Strašidelné příběhy od Ivety Kokyové, Markéty Šestákové, Lajly Žigové a Lucie Kováčové nazkoušeli pod vedením režisérky a dramaturgyně Ester Kolářové studenti sociální antropologie pardubické univerzity.

„Představení jsem viděla na premiéře v Pardubicích, v klubu Divadla 29. Nemohu mluvit za ostatní autorky, ale mně se to moc líbilo,“ přibližuje své dojmy Iveta Kokyová. „Já někdy příběhy podávám spíše jako tragédie se špatnými konci, ale režisérka vnesla do mé pohádky Čendeš tolik vtipu, že se člověk opravdu i zasměje.“

Ohlasy diváků hodnotí Ester Kolářová jako překvapivě kladné. I podle ní se zdramatizování příběhů směrem k odlehčení a vtipu povedlo. „Nejvíce jsem se bála nesrozumitelnosti. Všechny vtipy, které se ve hře objevily, ale zafungovaly ve správnou dobu, jak měly – a z toho mám opravdu radost. Pohádky jsou krátké, vtipné, úderné, nic v nich nechybí ani není navíc,“ říká. Vedle kostýmů a rekvizit dokresluje kouzlo pohádek i živá romská hudba.

Celý článek si přečtěte v tištěném vydání měsíčníku Romano voďi (červen 2016). Objednejte si časopis pomocí jednoduchého formuláře na www.romanovodi.cz.

Přečteno: 1142x
 

Kam dál:

Štítky:  

RV 6/2016, divadlo, romští spisovatelé, KulturaHLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo