romea - logo
13. listopadu 2019 (středa)
svátek má Tibor
Loading
rozšířené vyhledávaní

Rudolf Sivý: Extremista není stejná nadávka jako dřív

19.7.2016 14:28
Rudolf Sivý. (FOTO: Archiv Rudolfa Sivého)
Rudolf Sivý. (FOTO: Archiv Rudolfa Sivého)

Extremista není stejná nadávka jako dřív, říká slovenský novinář RUDOLF SIVÝ, který se zaměřuje na témata lidských práv, nacionalismu a politického extremismu. Jak se slovenská krajně pravicová strana dostala do parlamentu, jak dochází k radikalizaci společnosti a jakou roli v tom hrají média – odpovědi mohou být pro českou veřejnost velmi poučné. Volby ji čekají příští rok…

Kam se podle vás ve veřejné debatě na Slovensku posouvají pojmy, jako je nacionalismus, vlastenectví, radikalismus?

Podle mě se posunuly směrem do minulosti. Nyní se velmi podobají tomu, jak byly vnímány počátkem 90. let, kdy jsme začínali novou éru samostatného demokratického státu. Na Slovensku tehdy působily velmi silné nacionalistické skupiny, takoví lidé chodili běžně po ulici. Nebylo to příjemné období. Dnes máme neofašisty i v parlamentu, a zároveň s tím se jejich rétorika stává jakýmsi standardem, něčím, co není natolik odsouzeníhodné. Mentálně jsme se tedy posunuli asi o 20 let do minulosti. Otázka je jednak proč, jednak jestli bude daný vývoj pokračovat stále stejným směrem, tj. třeba 70 let do minulosti, anebo jestli se ho podaří zvrátit.

"Krajní pravice si ve většině států dlouhodobě buduje image tak, že chodí mezi lidi a pomáhá jim, získává si jejich důvěru."

Narážíte na období fašizace Slovenska?

Kořeny nepochybně nalezneme ve fašistickém Slovenském štáte. Extremisté ve slovenském parlamentu se tím ani nijak netají. Není to ovšem spojené přímo s fašismem, ale se slovenskou historií. Kdybych to měl srovnat s Českem, je to to samé, co se děje u Daniela Landy s jeho identitou Žita a reminiscencí na středověk, osvobození a hrdinské činy. U nás jde spíš o stejné lidi, kteří se v 90. letech prali na ulicích s policajty. Přesně ti jsou teď v parlamentu. Jejich myšlenkový svět se od té doby nikam neposunul. Pouze se naučili chodit bez uniforem a využívat ve svém zvráceném světě proti demokracii paradoxně právě nástroje demokracie.

Celý článek si přečtěte v tištěném vydání měsíčníku Romano voďi (červen 2016). Objednejte si časopis pomocí jednoduchého formuláře na www.romanovodi.cz.

 

Přečteno: 1885x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

RV 6/2016, Rozhovory, Extremismus, Slovensko, NacionalismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační foto (FOTO: Pixabay)

Vláda zaujala neutrální stanovisko k návrhu odškodnění protiprávně sterilizovaných žen

31.10.2019 16:00
Skupina poslanců ČSSD, ANO, TOP 09 a KDU-ČSL v čele s Helenou Válkovou, vládní zmocněnkyní pro lidská práva, přišla s návrhem odškodnit protiprávně sterilizované ženy. Vláda, na včerejším jednání, k tomuto návrhu zaujala neutrální stanovisko. Jednorázové finanční odškodnění 300 tisíc korun by měla podle návrhu doputovat až ke čtyřem stovkám protiprávně sterilizovaných žen.
 celý článek

Nenávistné příspěvky na Facebooku (koláž: Romea.cz)

videoPŘÍMÝ PŘENOS: Mezinárodní konference Anticikanismus a nenávistné projevy v online prostředí

29.10.2019 12:35
V Praze se uskutečnila Výroční konference INACH 2019. Proběhla 30. října v hotelu Belvedere. Tématem konference byl anticikanismus a nenávistné projevy v online prostředí. Pořadatelem akce byla organizace INACH ve spolupráci s ROMEA o. p. s. První romská internetová televize ROMEA TV odvysílala z konference přímý přenos.
 celý článek

Václav Sivák (FOTO: Facebook Václava Siváka)

videoPřepište dějiny! Historický úspěch! Václav Sivák se stal mistrem světa v Kickboxu!

26.10.2019 12:32
Václav Sivák získal zlatou medaili na mistrovství světa v Kickboxu v Sarajevu. Ve včerejším finálovém duelu porazil borce z Kazachstánu a stal se tak historicky prvním mistrem světa v Kickboxu z České republiky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo