romea - logo
28. května 2020 (čtvrtek)
svátek má Vilém
Loading
rozšířené vyhledávaní

Rudolf Sivý: Extremista není stejná nadávka jako dřív

19.7.2016 14:28
Rudolf Sivý. (FOTO: Archiv Rudolfa Sivého)
Rudolf Sivý. (FOTO: Archiv Rudolfa Sivého)

Extremista není stejná nadávka jako dřív, říká slovenský novinář RUDOLF SIVÝ, který se zaměřuje na témata lidských práv, nacionalismu a politického extremismu. Jak se slovenská krajně pravicová strana dostala do parlamentu, jak dochází k radikalizaci společnosti a jakou roli v tom hrají média – odpovědi mohou být pro českou veřejnost velmi poučné. Volby ji čekají příští rok…

Kam se podle vás ve veřejné debatě na Slovensku posouvají pojmy, jako je nacionalismus, vlastenectví, radikalismus?

Podle mě se posunuly směrem do minulosti. Nyní se velmi podobají tomu, jak byly vnímány počátkem 90. let, kdy jsme začínali novou éru samostatného demokratického státu. Na Slovensku tehdy působily velmi silné nacionalistické skupiny, takoví lidé chodili běžně po ulici. Nebylo to příjemné období. Dnes máme neofašisty i v parlamentu, a zároveň s tím se jejich rétorika stává jakýmsi standardem, něčím, co není natolik odsouzeníhodné. Mentálně jsme se tedy posunuli asi o 20 let do minulosti. Otázka je jednak proč, jednak jestli bude daný vývoj pokračovat stále stejným směrem, tj. třeba 70 let do minulosti, anebo jestli se ho podaří zvrátit.

"Krajní pravice si ve většině států dlouhodobě buduje image tak, že chodí mezi lidi a pomáhá jim, získává si jejich důvěru."

Narážíte na období fašizace Slovenska?

Kořeny nepochybně nalezneme ve fašistickém Slovenském štáte. Extremisté ve slovenském parlamentu se tím ani nijak netají. Není to ovšem spojené přímo s fašismem, ale se slovenskou historií. Kdybych to měl srovnat s Českem, je to to samé, co se děje u Daniela Landy s jeho identitou Žita a reminiscencí na středověk, osvobození a hrdinské činy. U nás jde spíš o stejné lidi, kteří se v 90. letech prali na ulicích s policajty. Přesně ti jsou teď v parlamentu. Jejich myšlenkový svět se od té doby nikam neposunul. Pouze se naučili chodit bez uniforem a využívat ve svém zvráceném světě proti demokracii paradoxně právě nástroje demokracie.

Celý článek si přečtěte v tištěném vydání měsíčníku Romano voďi (červen 2016). Objednejte si časopis pomocí jednoduchého formuláře na www.romanovodi.cz.

 

Přečteno: 1889x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

RV 6/2016, Rozhovory, Extremismus, Slovensko, NacionalismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo