romea - logo
13. srpna 2022 (sobota)
svátek má Alena

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Rudolf Sivý: Extremista není stejná nadávka jako dřív

19.7.2016 14:28
Rudolf Sivý. (FOTO: Archiv Rudolfa Sivého)
Rudolf Sivý. (FOTO: Archiv Rudolfa Sivého)

Extremista není stejná nadávka jako dřív, říká slovenský novinář RUDOLF SIVÝ, který se zaměřuje na témata lidských práv, nacionalismu a politického extremismu. Jak se slovenská krajně pravicová strana dostala do parlamentu, jak dochází k radikalizaci společnosti a jakou roli v tom hrají média – odpovědi mohou být pro českou veřejnost velmi poučné. Volby ji čekají příští rok…

Kam se podle vás ve veřejné debatě na Slovensku posouvají pojmy, jako je nacionalismus, vlastenectví, radikalismus?

Podle mě se posunuly směrem do minulosti. Nyní se velmi podobají tomu, jak byly vnímány počátkem 90. let, kdy jsme začínali novou éru samostatného demokratického státu. Na Slovensku tehdy působily velmi silné nacionalistické skupiny, takoví lidé chodili běžně po ulici. Nebylo to příjemné období. Dnes máme neofašisty i v parlamentu, a zároveň s tím se jejich rétorika stává jakýmsi standardem, něčím, co není natolik odsouzeníhodné. Mentálně jsme se tedy posunuli asi o 20 let do minulosti. Otázka je jednak proč, jednak jestli bude daný vývoj pokračovat stále stejným směrem, tj. třeba 70 let do minulosti, anebo jestli se ho podaří zvrátit.

"Krajní pravice si ve většině států dlouhodobě buduje image tak, že chodí mezi lidi a pomáhá jim, získává si jejich důvěru."

Narážíte na období fašizace Slovenska?

Kořeny nepochybně nalezneme ve fašistickém Slovenském štáte. Extremisté ve slovenském parlamentu se tím ani nijak netají. Není to ovšem spojené přímo s fašismem, ale se slovenskou historií. Kdybych to měl srovnat s Českem, je to to samé, co se děje u Daniela Landy s jeho identitou Žita a reminiscencí na středověk, osvobození a hrdinské činy. U nás jde spíš o stejné lidi, kteří se v 90. letech prali na ulicích s policajty. Přesně ti jsou teď v parlamentu. Jejich myšlenkový svět se od té doby nikam neposunul. Pouze se naučili chodit bez uniforem a využívat ve svém zvráceném světě proti demokracii paradoxně právě nástroje demokracie.

Celý článek si přečtěte v tištěném vydání měsíčníku Romano voďi (červen 2016). Objednejte si časopis pomocí jednoduchého formuláře na www.romanovodi.cz.

 

Přečteno: 1935x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

RV 6/2016, Rozhovory, Extremismus, Slovensko, NacionalismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo