romea - logo
29. září 2022 (čtvrtek)
svátek má Michal

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Rukeli, vězeň číslo 9841. Životní příběh slavného boxera Johanna Trollmanna

12.9.2022 10:25
Johann Trollmann (FOTO: Wikimedia Commons, Hans Firzlaff - sintiundroma.de)
Johann Trollmann (FOTO: Wikimedia Commons, Hans Firzlaff - sintiundroma.de)

Rovný a silný jako kmen stromu. Vlastnosti, pro které se Johannu Trollmannovi, nadějnému boxerovi z Hannoveru z doby nastupujícího nacismu, přezdívalo „Rukeli“ – v jazyce německých Romů – Sintů: strom. Trollmannovým osudem se inspirovala například německá divadelní režisérka Rike Reiniger ve hře Cikánský boxer. Proč jeho příběh promlouvá k lidem i dnes?

Trollmann se narodil v roce 1907, měl osm sourozenců a k trénování amatérského boxu se dostal už v osmi letech. Když mu bylo patnáct, vyhrál regionální šampionát a stal se členem boxerského klubu Heros Hannover. Vynikal na svou dobu nezvyklou boxerskou technikou. V ringu své soupeře zdolával nejen dynamickými, svižnými ranami, zapojoval také nohy a kolem protivníků – slovy pozdějšího boxerského vizionáře Muhammada Aliho – létal jako motýl a bodal jako včela. To bylo v protikladu k tehdy převažujícímu, na pohled spíše těžkopádnému boxerskému stylu.

Díky své specifické technice a boxerskému nadání zvítězil Johann Trollmann, boxer s tváří hollywoodské hvězdy, v roce 1933 na mistrovství Německa v polotěžké váze nad svým soupeřem Adolfem Wittem. Ale Rom přeborníkem ve sportu, který Hitler považoval za jednu z královských sportovních disciplín, v níž se germánský duch projevuje nejvíce?

Výsledek zápasu, který trval dvanáct kol, tak nemohl vzhledem k Trollmannově původu zůstat ze strany nacistických pohlavárů bez odezvy. Rozhodčí ho proto navzdory jednoznačnému průběhu zápasu za vítěze neprohlásili. To ovšem vyvolalo hlasitý nesouhlas publika nadšeného Trollmannovým výkonem, a ten tak nakonec titul mistra Německa získal. Po několika dnech mu byl ale pro jeho „neněmecký styl boxování“ stejně odebrán. A publikum už nezmohlo nic.

Jsem tu – bílý

Pod vlivem těchto událostí se Johann rozhodl na další zápas v ringu připravit jako na divadlo – protože co jiného předvedli organizátoři vrcholné boxerské soutěže ruku v ruce s nacisty? Mezi provazy tak nastoupil s odbarvenými blond vlasy a obličejem napudrovaným moukou. Jasný vzkaz. Jsem tu bílý. Budete mě konečně respektovat jako sobě rovného? Zároveň šlo o zoufalý výsměch primitivní nacistické ideologii, pro kterou byli mnozí ochotni manipulovat s pravidly fair-play, s hodnotami i s lidmi. I svět mimo ring začal stále víc hrát podle pokroucených pravidel. Rukeli se v červnu 1935 oženil s Němkou Olgou Bilda a narodila se jim dcera Rita. Několik měsíců po jejich svatbě ovšem vešly v platnost norimberské rasové zákony, což pro většinu Romů a Sintů předznamenalo tragický konec, a ti, kdo chtěli sňatkem „pošpinit“ germánskou krev, se ocitli mimo zákon. Rukeli byl na konci roku 1935 přinucen podstoupit sterilizaci. Aby ochránil svou ženu a dceru, rozhodl se s manželkou rozvést. Následně byl několik měsíců vězněn v pracovním táboře Hannover-Ahlem a v roce 1939, krátce poté, co vypukly boje druhé světové války, dostal povolávací rozkaz do wehrmachtu.

S německou armádou bojoval v Polsku, Belgii, Francii a také na východní frontě, kde byl zraněn. Bojoval až do roku 1942 – kdy byl stejně jako všichni „cikáni“ z wehrmachtu vyloučen z „rasových důvodů“.

(FOTO: James Steakley, Wikimedia Commons)

Svobodný ale Rukeli nebyl. V červnu téhož roku ho v Hannoveru zatklo gestapo a v říjnu byl deportován do koncentračního tábora Neuengamme nedaleko Hamburku. Od té chvíle byl vězněm číslo 9841.Nedlouho poté ale velitel SS v Neuengamme Albert Lütkemeyer – jakožto někdejší rozhodčí – šampiona v boxu poznal. Po nucených pracích, které vězni vykonávali celý den, tak musel Trollmann ještě po večerech bavit místní esesmany tím, že proti nim, o třicet kilo lehčí než v době své boxerské kariéry, nastupoval do ringu. Brzy by takto zemřel, kdyby ho nezachránila skupina spoluvězňů vedená Andrém Mandryxcsem, která se snažila využívat svých kontaktů na záchranu vybraných osob. Vězeň číslo 9841 tak oficiálně zemřel 9. února 1943 na selhání srdce a skutečný Trollmann vyměnil svou identitu za jiného zemřelého vězně, jehož tělo vydávali spoluvězni za Trollmannovo. S novým číslem pak byl zanedlouho transportován do tábora Wittenberge.

Hromadný hrob

Ani po přemístění do jiného koncentračního tábora ale Rukeli neunikl pozornosti. Byl opět nucen bojovat v zápasech,které s důstojností a fair-play typickou pro boxerskou disciplínu neměly nic společného. Přesto vítězil. Osudným se mu stal souboj s nenáviděným spoluvězněm v pozici místního kápa – Emilem Corneliem. Navzdory bídnému stavu, v němž Trollmann byl, souboj vyhrál. To ovšem Cornelius neunesl a za porážku se pomstil tím, že Rukeliho nechal pracovat do naprostého vyčerpání, a když se již bezvládný nemohl bránit, zavraždil ho ranou obuškem. Jeho tělo pak bylo hozeno do hromadného hrobu s mnoha dalšími poblíž tábora.

Nebýt svědectví jednoho z Trollmannových spoluvězňů Roberta Landsbergera zůstala by smrt Johanna Trollmanna nejasná. Landsberger, kterému se nakonec podařilo koncentrační tábor Wittenberge přežít, po osvobození tábora uvedl, že byl očitým svědkem Rukeliho zavraždění. Jeho výpověď byla zaznamenána a zůstala na dlouhá léta, než se Rukeliho příběh dostal opět na světlo, uložena v archivu pamětního místa Neuengamme. Příběh o absurditě ideologie postavené na kolektivní vině, nenávisti a pocitu nadřazenosti, která ani po tak drásavých zkušenostech z mnoha hlav a srdcí dodnes nevymizela, inspiruje i v současnosti.

Česká premiéra hry Cikánský boxer byla v roce 2016 součástí pietní připomínky prvního hromadného transportu Romů z Brna a okolí do koncentračního tábora v Osvětimi. Unikátní monodrama bylo možné vidět i během letošní vzpomínkové akce v Národním památníku na pražském Vítkově, kterou při příležitosti Památného dne romského holokaustu připravilo Muzeum romské kultury.

Asociace německých profesionálních boxerů v roce 2003 oficiálně uznala Johanna Trollmanna za německého šampiona v polotěžké váze z roku 1933. Město Hannover v roce 2004 po Trollmannovi pojmenovalo jednu ze svých ulic „Johann-Trollmann-Weg“. Od roku 2011 nese jeho jméno také sportovní hala v Berlíně-Kreuzbergu. Další památníky tohoto odvážného sportovce, jehož životní příběh je zpracován i ve formě knih (např. Johann Trollmann and Romani Resistance to the Nazis od Jud Nirenberg z roku 2016), filmů i divadelní hry, stojí v Berlíně, Hannoveru, Hamburku, ale také v USA či Kanadě.

 

Rukeli, phandlo manuš numeris/čislos 9841
 

Johann Trollmann (FOTO: o Rosande Tyskar)

Učo the zoralo sar o maškarutno pro stromos.  Vašoda le Johannos Trollmann , igen lačhe športovcos the bokseris khatar o Hannoveris akor sar imar barolas o nacizmos, vičinenas „Rukeli“ – andre ňemcikone Romengeri čhib – maškar o Sinti: oda has stromos/kašt. Le Trollmannoskere dživipnastar peske iľa e inšpiracija ňemecko režiserka Rike Reiniger andro dramatos Cikánský boxer. Soske e paramisi pal leskero dživipen mek andre ala ďivesa o manuša kamen te šunel? Soske len interesinel? 

O Trollmannos uľiľa andro berš 1907, has les ochto phrala pheňa u amatersko boksos chudľa te kerel imar sar leske has ochto berš. Sar leske has dešupandž berš, khelďa avri regijonalno šampijonatos u ile les andro boksersko klubos Heros Hannover. 

Andro berša, kana jov kerelas o boksos, les has aver boksersko technika, sar avre bokseren. Andro ringos khelelas avri le dinamickone frišne demavipnenca, na bisterelas pro pindre u pašal o supera – sar phenelas o boksersko vizionaris o Muhamad Ali – urňisaľolas sar lepetka u dadnderelas sar pčola. Akor has andro boksos aver technika, aver štilos.

Peskera specifickona technikaha, le talentoha khelďa avri o Johannos Trollmann, bokseris šukar sar o herci andro Hollywoodos, andro berš 1933 pro majstrovstvos andre Ňemecko andre kategorija „jepaš phari“ (69/81 kg) [polotěžká váha] upral o Adolf Witto. O Rom sar vitejzis andro športo, savo o Hitler dikhelas sar jekh maškar o kralovska disciplini andro športos, kaj hin nekhbuter te dikhel o germansko baripen?

O zapasos, savo džalas dešuduj kotora, našťi khelďa avri upral o ňemecko športovcos Johannos Trollmann, bo has Rom. O nacisticka majbare  šere oda avka na kamenas te mukhel. O rozhodci le Trollmannos na vičinde avri sar vitejzis. Le manušenge pro zapasos kada na has pre dzeka u kerenas bari vika. Paľis o Trollmannos o titulos majstros andre Ňemecko chudľa. Na pregejle but ďivesa u o titulos leske the avka ile. Phende, kaj leskero boksos has but ňemecko. O publikum imar našťi ňič kerelas.

Som adaj - parno

Pal kada pre aver zapasos andro ringos kisitinďa o Johann o teatros – bo so aver sikhade o organizatora andre bari boksersko suťaža jekhetanes le nacistenca? Maškar o šele gejľa farbimen šarge balenca u pro muj peske thoďa parno jaro. Mi sako dikhel. Som adaj – parno. Dena man paťiv, imar som ajso sar tumen? Jekhetanes džalas tiš pal oda, te anel avri pro pheras primitivno nacisticko idejologija, vaš savi buter džene na  daranas te džal mujal o reguľi andro fair-play, na daranas te visarel le manušengere čačipena, e moralka. The e luma na ča andro ringos chudľa te ľikerel paš o na fel reguľi. O Rukeli junoste andro berš 1935 iľa vera la Ňemkaha la Olgaha Bilda u uľiľa lenge e čhajori Rita. Na but čhon pal lengeri vera dine avri o norimberska rasova reguli, u kada has o agor andro bibachtaľipen predal but Roma the o Sinta, u ko kamelas te „meľarel! germansko rat, ta has mardo la reguľaha. Andro agor andro berš 1935 leske phende, kaj musaj te džal pre sterilizacija. Daralas pal e čhajori the e romňi, ta diňa la romňaha o rozgejľipen. Paľis les pro buter čhon phandle andro buťakero taboris andro Hannover-Ahlem u andro berš 1939, na but pal oda, sar pes chudľa o baro lumakero mariben, chudľa o ľil, kaj te avel andro Wermacht.

La ňemcikona armadaha has andro mariben andre Poľsko, e Belgija, e Francija u tiš pre vichodno fronta, kaj has mardo, viľindo, ča na muľa.

Ča temporalno leperipnaskero bar vaš Johann Trolmann Berlínoste, andro Kreuzberg, 2010 / Foto: Wikiwand

Andre armada has dži andro berš 1942 – kana has avka sar savore Roma khatar o Wermacht čhido avri, bo pen dikhelas pro rasova phučibena. Phundrado dživipen le Rukeli the avka na has. Junoste oda berš les andro Hannover iľa o Gestapo u oktobriste les deportinde andro koncentračno lagro Neuengamme na dur le Hamburkostar. Akorestar has phandlo manuš le numeriha 9841. Paľis les jekh veľitelis SS andro Neuengamme Albert Lütkemeyer – bo kerelas o rozhodcas – prindžarďa, džanelas, kaj has šampijonos andro boksos. Pal phari buťi andro taboris, savi odoj andre phandle manuša kerenas calo ďives, o Trollmannos, savo has tranda kili lokeder akorestar sar has šampijonos,  mek džalas andro ringos le esesakenca, te lenge kerel lačhi kedva. Na kampľa but u merelas bi odoj, te les na arakhlehas o manuša, so has leha andre phandle. Has odoj ajse manuša, sar šeralo has maškar lende o André Mandryxc, so len has o kontakta u kidenas avri varesave manušen, te len arakhen. Phandlo manuš le numeriha 9841 oficijalnones muľa 9. februariste 1943 pro jilo u avka o Trollmannos čerinďa peskeri identita. Neve numeriha les paľis deportinde andro lagros Wittenberge.

Jekh than/chev predal buter mule manuša

Choc has andro aver koncentračno lagros, the avka le Rukeli na has smirom. Pale les bičhavenas pro zapasi, kaj na has ňič ajso sar hin paťiv maškar o športovci the o fair-play, save hine tipicka kije boksersko disciplina. Khelelas avri. Andre bari bibacht pejľa sar boksinelas jekhe na lačhe kapoha – vičinenas les Emil Cornelie. Imar les na has but zor, the avka khelďa avri. O Cornelius pre leste chalas bari choľi u delas les pre phari buťi. Sar imar na birinelas, ta les murdarďa le obuchoha. Čhide les andre jekh chev paš aver mule manuša na dur le lagrostar.

Te na phenďahas jekh manuš, savo has leha andro lagros, sar oda has, ta pal oda sar muľa o Johannos Trollmann ňiko na džanelas ňič. O Landsberger, savo o koncentračno lagros andro Wittenberge predžiďila, pal oda sar has o lagros phundrado, phenďa, kaj dikhľa pre peskere jakha sar has o Rukeli murdardo. Leskere lava has andre irimen u but berš len phandle andro archivos andro Neuengamme. Kim pal o Rukeli pale vareko na rodelas o informaciji.

Kaja paramisi pal absurdno ideologija, savi na dikhelas pre manušengeri identita u čhivelas savoren andro jekh gono, hin tiš pal e choľi the pal oda, sar varesave manuša na den e paťiv avrenge – kada savoro, choc pregejle imar ajci berša, mek hin andre manušengere jile the o šere, oda del dureder e inšpiracija.

Česko premijera andro dramatos Cikánský boxer has andro berš 2016 jekh kotor andro pijetno leperipen pal peršo transportos la Bernatar, kaj kidle upre le Romen u ľigende len andro koncentračno lagros andre Osvjenčina. Unikatno monodrama šaj o manuša dikhle tiš kada berš pre leperipnaskeri akcija andro Národní památník pre Prahakero Vítkovos, savo kijo Památný den romského holokaustu  kisitinďa o Muzeum romské kultury.  

E Asocijacija ňemecka profesijonalna boksera andro berš 2003 diňa oficijalnones paťiv le Johannoske Trollmannoske sar šampijonoske andre kategorija „jepaš phari“ (69/81 kg) andro berš 1933. O foros Hannover andro berš 2004 pal o Trollmannos vičinďa jekh uľica „Johann-Trollmann-Weg“. Le beršestar 2011 pes pal leste vičinel tiš e športovo hala andro Berlín-Kreuzbergos. Aver leperipnaskere bara pal kada igen lačho športovcos, so pal leskero dživipen hin tiš o gende (šaj phenas Johann Trollmann and Romani Resistance to the Nazis – le Jud Nirenberg le beršestar 2016), filmi the dramatizacija andro teatros terďon the andro Berlinos, Hannoveros, Hamburkos u tiš andre USA, abo e Kanada.

Článek vyšel v časopise Romano voďi. Objednat si ho můžete pomocí jednoduchého formuláře na www.romanovodi.cz.


 

Jitka Votavová, do romského jazyka přeložila Eva Danišová.
Přečteno: 799x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romano voďi, Romano voďi 2022, RV 2/2022, Sport, Box, Nacismus, Holocaust, Johann TrollmannHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo