romea - logo
15. srpna 2022 (pondělí)
svátek má Hana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vánoční Romano voďi: S Máriem Bihárim o Zuzaně Navarové, hraní pro stárnoucí srdce s Cigan tour i Bachtale Apsa

16.12.2021 14:03
RV 12/2021 (Na titulce Mário Bihári, foto Lukáš Houdek)
RV 12/2021 (Na titulce Mário Bihári, foto Lukáš Houdek)

„Advent“ pochází z latinského slova adventus, které znamená „příchod“. Období nejkratších dnů v roce se ale nevyhýbá ani loučení. S velkým zármutkem jsme první prosincový den přijali zprávu o odchodu Petra Uhla, jedné z nejvýraznějších osobností československého disentu i polistopadové společnosti, nesmiřitelného bojovníka za lidská práva. Paľikeras, milý Petře – srdečně za všechno děkujeme.

„Zuzka byla skvělý, náramný člověk, skvělá muzikantka i textařka, byla nenapodobitelná – ona malovala slovama,“ vzpomíná shodou okolností právě v den 17. výročí odchodu Zuzany Navarové zpěvák a hudebník Mário Bihári, který přijal naše pozvání ke svátečnímu rozhovoru. „Těším se, že budeme zkoušet nové písničky a že je budeme moci – doufám – představit na koncertech lidem,“ přibližuje Mário (mimo jiné) plány s kapelou Bachatle Apsa na příští rok.

Představíme vám také výtvarnici Šarlotu Bottovou, kterou ke kresbě přivedl tatínek – rovněž samouk. „Nejraději kreslím tváře plné vrásek. Jsou krásné,“ říká dvaatřicetiletá portrétistka. Za právě končícím rokem, ve kterém Muzeum romské kultury oslavilo třicáté výročí od svého založení, se ohlíží jeho ředitelka Jana Horváthová. Vstříc roku novému pak hledí farář pro menšiny Českobratrské církve evangelické Mikuláš Vymětal, který i pro rok 2022 sestavil Mezináboženský kalendář svátků. „Když člověk o svátcích příslušníků druhých náboženství ví, může těm, koho se týkají, poblahopřát – drobné laskavosti pak vytváří dobré vztahy,“ říká.

Na ty má neblahý vliv i pandemie – jak probíhá osvěta a očkování proti covidu ve vyloučených lokalitách jsme se zblízka podívali v Ústeckém kraji. Nezapomněli jsme ani na tradiční autorskou vánoční povídku – i tentokrát z pera Stanislavy Ondové.

Hezké Vánoce a šťastný nový rok, milí čtenáři!

Šukar Karačoňa the bachtalo nevo berš 2022!

Všechna letošní vydání časopisu si můžete objednat pomocí jednoduchého formuláře na www.romanovodi.cz.

Přečteno: 1318x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

RV 12/2021, Romano voďi 2021, Romano voďi, editorial, Mário Bihári, VánoceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo