romea - logo
28. února 2021 (neděle)
svátek má Lumír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vychází nové Romano voďi: Čardáš Japonci do samohrajky ještě nenavolili, říká jeden z nejslavnějších primášů Ján Berky Mrenica mladší

4.11.2020 12:24
Romano voďi RV 9/2020, na titulce Ján Berky Mrenica, foto: David Těšínský
Romano voďi RV 9/2020, na titulce Ján Berky Mrenica, foto: David Těšínský

„Tradiční romská hudba byla odjakživa cimbál, housle a viola. Dnes sem Japonci dovážejí na trh ty „samohrajky“, které jsou v Tescu dostupné za sto euro. Doma si pak navolíte polku nebo rumbu a myslíte si, že je to čardáš, ale to není čardáš, ten Japonci do „samohrajky“ ještě nenavolili,“ říká jeden z nejznámějších slovenských primášů, vůdčí osobnost slavného orchestru Diabolské husle, Ján Berky Mrenica mladší, který přijal naše pozvání k rozhovoru.

„A možná, že si někdo, kdo zrovna teď čte můj příběh, uvědomí, že se svého snu nemá vzdávat. Začněte se mu věnovat pokud možno hned a je jedno, zda budete fotit nebo malovat krajinky. Jako umělec máte šanci ukázat veřejnosti ožehavá témata z druhé strany, s nadsázkou a nadhledem, a přimět ji tak o nich jinak přemýšlet,“ přibližuje v rubrice Profil další vzácný host, umělkyně Věra Duždová Horváthová.

Zblízka jsme se podívali na úctyhodných sedmadvacet let fungování na poli sociálních a preventivních služeb organizace Proxima Sociale. V rubrice Pod povrchem přibližuje závěry své bakalářské práce zaměřené na to, jak dnes Romové pohlížejí na jinou sexuální orientaci, absolvent pedagogické fakulty hradecké univerzity Lubomír Čipčala. S tématem rezonuje i příběh podle skutečné události v pravidelném seriálu Den na periferii.

O tom, co je to slam poetry, vypráví v kulturní části jeden z nejpovolanějších – „jediný Čech, kterého živí poezie“ a který se netají tím, že by ve svém žánru rád přivítal romského kolegu – Anatol Svahilec. A nezapomněli jsme ani In Memoriam na výraznou postavu romského literárního hnutí, která v 90. letech minulého století stála u zrodu prvního romského nakladatelství, autorku básní, povídek a pohádek Margitu Reiznerovou.

Časopis si objednejte pomocí jednoduchého formuláře na www.romanovodi.cz.

Přečteno: 698x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

editorial, Romano voďi, Romano voďi 2020, RV 9/2020HLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo