romea - logo
25. listopadu 2020 (středa)
svátek má Kateřina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vychází nové Romano voďi: Čardáš Japonci do samohrajky ještě nenavolili, říká jeden z nejslavnějších primášů Ján Berky Mrenica mladší

4.11.2020 12:24
Romano voďi RV 9/2020, na titulce Ján Berky Mrenica, foto: David Těšínský
Romano voďi RV 9/2020, na titulce Ján Berky Mrenica, foto: David Těšínský

„Tradiční romská hudba byla odjakživa cimbál, housle a viola. Dnes sem Japonci dovážejí na trh ty „samohrajky“, které jsou v Tescu dostupné za sto euro. Doma si pak navolíte polku nebo rumbu a myslíte si, že je to čardáš, ale to není čardáš, ten Japonci do „samohrajky“ ještě nenavolili,“ říká jeden z nejznámějších slovenských primášů, vůdčí osobnost slavného orchestru Diabolské husle, Ján Berky Mrenica mladší, který přijal naše pozvání k rozhovoru.

„A možná, že si někdo, kdo zrovna teď čte můj příběh, uvědomí, že se svého snu nemá vzdávat. Začněte se mu věnovat pokud možno hned a je jedno, zda budete fotit nebo malovat krajinky. Jako umělec máte šanci ukázat veřejnosti ožehavá témata z druhé strany, s nadsázkou a nadhledem, a přimět ji tak o nich jinak přemýšlet,“ přibližuje v rubrice Profil další vzácný host, umělkyně Věra Duždová Horváthová.

Zblízka jsme se podívali na úctyhodných sedmadvacet let fungování na poli sociálních a preventivních služeb organizace Proxima Sociale. V rubrice Pod povrchem přibližuje závěry své bakalářské práce zaměřené na to, jak dnes Romové pohlížejí na jinou sexuální orientaci, absolvent pedagogické fakulty hradecké univerzity Lubomír Čipčala. S tématem rezonuje i příběh podle skutečné události v pravidelném seriálu Den na periferii.

O tom, co je to slam poetry, vypráví v kulturní části jeden z nejpovolanějších – „jediný Čech, kterého živí poezie“ a který se netají tím, že by ve svém žánru rád přivítal romského kolegu – Anatol Svahilec. A nezapomněli jsme ani In Memoriam na výraznou postavu romského literárního hnutí, která v 90. letech minulého století stála u zrodu prvního romského nakladatelství, autorku básní, povídek a pohádek Margitu Reiznerovou.

Časopis si objednejte pomocí jednoduchého formuláře na www.romanovodi.cz.

Přečteno: 490x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

editorial, Romano voďi, Romano voďi 2020, RV 9/2020HLAVNÍ ZPRÁVY

Emil Ščuka a Jan Rusenko promluvili 25. listopadu 1989 ke statisícovému zástupu v Praze na Letné. Prostřednictvím televizních kamer také oslovili většinu domácností. Na letenské pláni současně romská skupina rozvinula romskou vlajku a mohutný dav skandoval „Ať žijí Romové“.  (FOTO: Archiv Romea.cz)

videoRomové a Sametová revoluce v roce 1989. 800 tisíc lidí na Letné skandovalo "Ať žijí Romové"

Praha, 17.11.2020 0:01, (ROMEA)
17. 11. 1989 začal v tehdejší Československé socialistické republice pád totalitního režimu Jakým způsobem se do tzv. Sametové revoluce zapojili Romové? Víte o tom, že 25. listopadu 1989 skandovalo 800 tisíc lidí na Letenské pláni „Ať žijí Romové“? Připomeňme si to článkem, který server Romea.cz poprvé publikoval v roce 2014.
 celý článek

Radek Laci (FOTO: Petr Zewlak Vrabec), (ZDROJ: Romano Voďi)

videoRadek Laci: Romské děti v dětských domovech vyrůstají jako Češi

13.11.2020 21:00
Nedostatek techniky pro on-line výuku, padající wifi připojení a taky chybějící personál. Epidemie koronaviru zasáhla výrazně taky do chodu dětských domovů v Česku. „Ve většině z nich chybí počítače, aby se tam děti mohly bez problémů zapojit do on-line výuky. Stát na tato zařízení zapomněl. Dětským domovům chybí informace od vlády, jak v současné situaci postupovat,“ upozorňuje v rozhovoru pro Romea TV Radek Laci, osobní trenér a taky spoluzakladatel organizace Vteřina poté, která pomáhá dětem z dětských domovů. 
 celý článek

Lajos ‘Paci‘ Balogh (FOTO: Facebook Roma Press Center)

Významný romský aktivista, hudebník a spoluzakladatel Dikh TV Lajos ‘Paci‘ Balogh podlehl nemoci COVID-19

13.11.2020 18:35
Na začátku listopadu podlehl nemoci COVID-19 Lajos ‘Paci‘ Balogh, politik, muzikant a aktivista, který se věnoval zlepšení situace Romů v Maďarsku. Nizozemská novinářka Roos van Hennekelder, která žije v Maďarsku v nekrologu připomíná, co vše Balogh udělal pro Romy v Maďarsku. Baloghovi bylo 28 let.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo