Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Vychází podzimní Romano voďi: Olga Halušková, průvodkyně na Karlštejně, jak dopadli lidé z „Šámalky“ nebo další díl o romských legionářích

16. listopadu 2018
Čtení na 1 minutu

Ne všechny brány hradů a zámků zůstávají mimo hlavní sezonu zavřené. Vydáte-li se na jeden z nejslavnějších, na Karlštejn, může se stát, že vám o jeho historii bude vyprávět paní Olga Halušková. Provádí v něm už 12 let a rozhovor, ke kterému přijala naše pozvání, měl kulisy vpravdě majestátní – probíhal totiž přímo na hradě. „Byla jsem v Římě, navštívila jsem Vatikán, prošla jsem svatými dveřmi, šla jsem po schodech, po kterých šel Ježíš, ale skutečně věřím, že nejsilnějším duchovním místem je právě Karlštejn,“ říká.

A u historie jsme se zastavili ještě dvakrát – u příležitosti významného výročí republiky se na cestu, kterou v ní za posledních sto let ušli Romové, ohlíží ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová a o romských legionářích opět poutavě píše Lada Viková.

Aktuálně jsme se podívali třeba na „případ Šámalova“ nebo na „Švédy z osady“: jak dnes bydlí lidé, kteří se na jaře museli narychlo vystěhovat z ubytovny kvůli dluhům provozovatele, a část z nich dočasně přebývala v areálu bývalé LDN na Červeném kopci v Brně? A jaké to je, když se rozhodnete podívat do osady na Slovensko, kde žijí vaši biologičtí rodiče, které si nepamatujete, protože jste jako malí byli v dětském domově a adoptovali vás odtud do Švédska?

„Je psáno, že z lidí na počátku byl Adam. Ale na počátku našeho poznávání Romů a dokumentování jejich života byla Eva,“ vzpomíná dokumentarista Martin Pátek na neobyčejnou osobnost etnografky, socioložky, historičky umění a fotografky Evy Davidové, která zemřela dva dny před začátkem podzimu.

Nezapomněli jsme ani na pravidelné seriály nebo kulturu – pozveme vás na koncert famózního pianisty Tomáše Kača nebo na výstavu 100 let: Romové v Československu.

Časopis si objednejte pomocí jednoduchého formuláře na www.romanovodi.cz

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon