romea - logo
20. srpna 2022 (sobota)
svátek má Bernard

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Zářijové Romano voďi představuje Gogol Bordello, Ivetu Demeterovou nebo natáčení vzpomínek romských pamětníků

27.9.2017 16:38
Romano voďi 9/2017
Romano voďi 9/2017

Když v dubnu 1986 vybuchla jaderná elektrárna v Černobylu, byla rodina Eugena Hütze (vlastním jménem Eugena Nikolaeva) spolu s mnoha jinými evakuována na západ Ukrajiny. Bylo mu 14 a zanedlouho se vydal dál – přes Polsko, Maďarsko, Rakousko a Itálii až do USA, kde se usadil a v roce 1999 v New Yorku založil dnes už světově proslulou kapelu Gogol Bordello. Charismatický frontman gypsy punkové legendy si na letošním festivalu Mighty Sounds v Táboře udělal čas i na Romano voďi a přijal naše pozvání k rozhovoru.

Dalším vzácným hostem zářijového čísla, o kterém se příliš často v médiích nedočtete, zato jeho samotného – tedy ji samotnou – můžete pravidelně slyšet na vlnách Českého rozhlasu, je vedoucí romského vysílání O Roma vakeren (Romové hovoří) Iveta Demeterová.

Už máte své předplatné? Nezmeškejte ani články, které jsou jen v tištěné verzi a objednávejte na www.romanovodi.cz

Druhý díl seriálu o romských pamětnících vám představí neméně zajímavou osobnost Ilony Ferkové – známou především jako jednu z předních romských spisovatelek. Jak se vzpomínky s pamětníky natáčí a proč je důležité je uchovávat, se dozvíte v článku o Paměti Romů - projektu, který spolupracuje i s projektem Paměť národa organizace Post Belllum.

Osudy romských partyzánů, hnutí odporu i příběhy útěků vězňů z táborů v Letech u Písku, Hodoníně a Osvětimi představuje ve svém článku historik Ctibor Nečas.

Podívali jsme se také do zákulisí unikátního nahrávacího studia Amaro records v Brně nebo pod pokličku tvorby začínajícího talentovaného fotografa Andreje Gábora. Dalšími díly pokračují i pravidelné rubriky Romaňi giľi (Romská píseň), ve které se tentokrát dočtete o písni Feder na aveha (Lepší už nebudeš) muzikanta Milana Kroky, i seriál o romské literatuře Karolíny Ryvolové. 

Časopis si objednejte pomocí jednoduchého formuláře na www.romanovodi.cz.

Přečteno: 1378x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romano voďi, editorialHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo