romea - logo
6. dubna 2020 (pondělí)
svátek má Vendula
Loading
rozšířené vyhledávaní

Zářijové Romano voďi představuje Gogol Bordello, Ivetu Demeterovou nebo natáčení vzpomínek romských pamětníků

27.9.2017 16:38
Romano voďi 9/2017
Romano voďi 9/2017

Když v dubnu 1986 vybuchla jaderná elektrárna v Černobylu, byla rodina Eugena Hütze (vlastním jménem Eugena Nikolaeva) spolu s mnoha jinými evakuována na západ Ukrajiny. Bylo mu 14 a zanedlouho se vydal dál – přes Polsko, Maďarsko, Rakousko a Itálii až do USA, kde se usadil a v roce 1999 v New Yorku založil dnes už světově proslulou kapelu Gogol Bordello. Charismatický frontman gypsy punkové legendy si na letošním festivalu Mighty Sounds v Táboře udělal čas i na Romano voďi a přijal naše pozvání k rozhovoru.

Dalším vzácným hostem zářijového čísla, o kterém se příliš často v médiích nedočtete, zato jeho samotného – tedy ji samotnou – můžete pravidelně slyšet na vlnách Českého rozhlasu, je vedoucí romského vysílání O Roma vakeren (Romové hovoří) Iveta Demeterová.

Už máte své předplatné? Nezmeškejte ani články, které jsou jen v tištěné verzi a objednávejte na www.romanovodi.cz

Druhý díl seriálu o romských pamětnících vám představí neméně zajímavou osobnost Ilony Ferkové – známou především jako jednu z předních romských spisovatelek. Jak se vzpomínky s pamětníky natáčí a proč je důležité je uchovávat, se dozvíte v článku o Paměti Romů - projektu, který spolupracuje i s projektem Paměť národa organizace Post Belllum.

Osudy romských partyzánů, hnutí odporu i příběhy útěků vězňů z táborů v Letech u Písku, Hodoníně a Osvětimi představuje ve svém článku historik Ctibor Nečas.

Podívali jsme se také do zákulisí unikátního nahrávacího studia Amaro records v Brně nebo pod pokličku tvorby začínajícího talentovaného fotografa Andreje Gábora. Dalšími díly pokračují i pravidelné rubriky Romaňi giľi (Romská píseň), ve které se tentokrát dočtete o písni Feder na aveha (Lepší už nebudeš) muzikanta Milana Kroky, i seriál o romské literatuře Karolíny Ryvolové. 

Časopis si objednejte pomocí jednoduchého formuláře na www.romanovodi.cz.

Přečteno: 1298x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romano voďi, editorialHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo