romea - logo
5. srpna 2020 (středa)
svátek má Kristián

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Zářijové Romano voďi představuje Gogol Bordello, Ivetu Demeterovou nebo natáčení vzpomínek romských pamětníků

27.9.2017 16:38
Romano voďi 9/2017
Romano voďi 9/2017

Když v dubnu 1986 vybuchla jaderná elektrárna v Černobylu, byla rodina Eugena Hütze (vlastním jménem Eugena Nikolaeva) spolu s mnoha jinými evakuována na západ Ukrajiny. Bylo mu 14 a zanedlouho se vydal dál – přes Polsko, Maďarsko, Rakousko a Itálii až do USA, kde se usadil a v roce 1999 v New Yorku založil dnes už světově proslulou kapelu Gogol Bordello. Charismatický frontman gypsy punkové legendy si na letošním festivalu Mighty Sounds v Táboře udělal čas i na Romano voďi a přijal naše pozvání k rozhovoru.

Dalším vzácným hostem zářijového čísla, o kterém se příliš často v médiích nedočtete, zato jeho samotného – tedy ji samotnou – můžete pravidelně slyšet na vlnách Českého rozhlasu, je vedoucí romského vysílání O Roma vakeren (Romové hovoří) Iveta Demeterová.

Už máte své předplatné? Nezmeškejte ani články, které jsou jen v tištěné verzi a objednávejte na www.romanovodi.cz

Druhý díl seriálu o romských pamětnících vám představí neméně zajímavou osobnost Ilony Ferkové – známou především jako jednu z předních romských spisovatelek. Jak se vzpomínky s pamětníky natáčí a proč je důležité je uchovávat, se dozvíte v článku o Paměti Romů - projektu, který spolupracuje i s projektem Paměť národa organizace Post Belllum.

Osudy romských partyzánů, hnutí odporu i příběhy útěků vězňů z táborů v Letech u Písku, Hodoníně a Osvětimi představuje ve svém článku historik Ctibor Nečas.

Podívali jsme se také do zákulisí unikátního nahrávacího studia Amaro records v Brně nebo pod pokličku tvorby začínajícího talentovaného fotografa Andreje Gábora. Dalšími díly pokračují i pravidelné rubriky Romaňi giľi (Romská píseň), ve které se tentokrát dočtete o písni Feder na aveha (Lepší už nebudeš) muzikanta Milana Kroky, i seriál o romské literatuře Karolíny Ryvolové. 

Časopis si objednejte pomocí jednoduchého formuláře na www.romanovodi.cz.

Přečteno: 1307x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romano voďi, editorialHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo