romea - logo
23. května 2022 (pondělí)
svátek má Vladimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

RV 06/2009

Nikol Kešelová: Stanovila jsem si vrchol ledovce a obhájila loňský titul

Praha, 22.6.2009 11:57, (ROMEA/RV) Když jsme před pár měsíci otiskli příběh exotické krásky Nikol Kešelové, loňské mistryně ČR v bodyfi tness, věděli jsme, že se chystá na další mistrovství. A drželi jsme palce. Jak to dopadlo? Nejprve se konalo mistrovství Čech, tam Nikol ve své kategorii zvítězila, a o týden později, v sobotu a v neděli 16. a 17. května, se v Jihlavě konalo mistrovství České republiky. Vítězkou v bodyfi tness v kategorii do 160 cm se stala… opět Nikol Kešelová.  celý článek

Velká tragédie v malém městě

Vítkov, 22.6.2009 11:51, (ROMEA/RV) K městu Vítkovu se blížíme mlčky. Slov není třeba. Řidič, francouzský reportér Alain Keler, stejně jako já, myslí na romskou rodinu, která se před měsícem ocitla v plamenech. Pro mě, pro matku tří - dnes již dospělých - dětí je vize jejich malých siluet v plamenech tou nejhorší z nejhorších. Jak se setkat s matkou, které se tento hrůzný obraz stal realitou?  celý článek

Extremismus a česká média

Praha, 22.6.2009 11:41, (ROMEA/RV) Fakulta humanitních studií UK a Gabal Analysis a Consulting uspořádaly společně 29. května v budově Univerzity Karlovy v Jinonicích workshop nazvaný „Pomáhají česká média nárůstu vlivu extremismu?“ Vedle sociologů a politologů se jej zúčastnili také žurnalisté a studenti zmiňované fakulty. Vedle kolegů z ČRo6 zasedli i novináři, konkrétně Petr Uhl z deníku Právo, Jakub Pokorný z MF Dnes, Julie Stejskalová z agentury ČTK. Petr Závozda hovořil o přístupu serveru Aktuálně.cz, Jiří Štastný zase prezentoval zkušenosti serveru iDNES.cz, týdeník Respekt zastupoval Petr Třešňák. Workshopu se zúčastnili též redaktoři romského měsíčníku Romano voďi. Zajímavé byly všechny příspěvky, v naprosté většině z nich se konfrontovalo právo na informace a svoboda slova s novinářskou odpovědností nemedializovat pravicové extremisty a nepřistupovat tak na jejich hru. Tentokrát jsme se za vás zeptali jednoho z organizátorů diskuse Ivana Gabala.  celý článek

„V letních měsících bývá aktivita a možnosti pedofi lů vyšší,“ říká Zuzana Baudyšová,

Praha, 22.6.2009 10:46, (ROMEA/RV) ředitelka a zakladatelka Nadace Naše dítě.

* Podle nejrůznějších statistik každým rokem přibývá počet sexuálně zneužívaných dětí. Jak si to vysvětlujete?

Odhalených případů přibylo, v ČR se oproti roku 2007 navýšil počet o 60 dětí na celkem 739 potvrzených případů sexuálního zneužití dítěte v roce 2008. Domníváme se, že neodhalených případů je ročně až 40 tisíc. Ze statistik MPSV ČR vyplynulo, že nejčastěji k případům nejen sexuálního zneužívání, ale také fyzického a psychického týrání dochází v úplných rodinách, tedy v prostředí, ve kterém mají děti malou šanci se bránit. Pachateli jsou lidé jim blízcí, rodinní příslušníci. Bohužel se tyto násilné útoky odehrávají doma za zavřenými dveřmi. Domníváme se, že ochrana dětí v ČR není na dobré úrovni a potvrzují nám to nejen smutné počty trpících dětí, ale tento názor zastává také česká veřejnost, jak vyplynulo z nedávného výzkumu společnosti GfK Praha uskutečněného pro Nadaci Naše dítě. S výsledky výzkumu se mohou vaši čtenáři seznámit na www.nasedite.cz

* Co vše vlastně můžeme považovat za sexuální zneužívání dětí?

Jakýkoliv sexuální čin spáchaný na osobě mladší 15 let včetně pořizování dětské pornografie, nabídky se sexuálním podtextem a další. Sexuální zneužívání je jakékoliv nevhodné vystavení dítěte pohlavnímu kontaktu, aktivitám a chování.
 celý článek

FestRom podpoří vzdělávání Romů

Praha, 22.6.2009 10:43, (ROMEA/RV) Slovenská dvoutisícová víska Krížová Ves se 25. 7. stane dějištěm 4. ročníku romského festivalu gospelové hudby FestRom. Událost má ekumenický charakter, potkají se tak na ní křesťané z různých církví.
Součástí však bude kromě hudby i konference pro lidi pracující v romských komunitách (23.-24. 7.), v den konání festivalu pak proběhne prezentace středních škol, na kterých studují romští studenti. Festivalová část věnovaná hudbě představí kapely F6 z Čičavy, Imar avel z Hlinného, Manna ze Sabinova, Jekh drom z Krížovej Vsi, divadelní klub DIK a mnoho dalších.
 celý článek

Každý máme jinou barvu

Praha, 22.6.2009 10:41, (ROMEA/RV) Výstava výtvarných prací dětí ze základní školy v Jarovnicích nazvaná Každý máme jinou barvu je od 12.6. do 18.10. k vidění v brněnském Muzeu romské kultury. Žáci, jejichž práce byly oceněny na mezinárodních festivalech a vystavené v několika zemích Evropy, v nich pod vedením osvíceného učitele Jána Sajka refl ektují svět Romů, jejich historii, tradice, folklor i současnost.
Pro probíhající expozici byly vybrány práce reprezentující různé výtvarné techniky (kresba, malba, kombinovaná technika, …), ale i originální experimenty Jána Sajka, jakou je malba na vyřazené školní lavice, ilustrace k romským písním či skupinová práce. Dva obrazy pak upomínají na povodeň v Jarovnicích. V roce 1998 jí padlo za oběť několik desítek obyvatel tamní romské osady, včetně několika dětí, autorů či spoluautorů vystavených děl.
Na výstavě je možné zakoupit pohlednice, samolepky, puzzle a jiné předměty, na nichž se výtvarně podepsaly jarovnické děti. Doprovázejí ji ty romské písně, jejichž text byl podkladem pro některé z vystavených děl.
 celý článek

Zbourání romské čtvrti Sulukule v Istanbulu je dokončeno

Istanbul , 22.6.2009 10:40, (ROMEA/RV) Tisíc let dějin romské menšiny v Turecku se vymazalo z ulic starého města Istanbulu likvidací romské čtvrti. Turecké úřady již dokončily likvidaci čtvrti Sulukule. Těžkooděnci hlídali dokončení práce. Kdysi v Sulukule žila vervní komunita hudebníků a výtvarných umělců, které veřejnost považovala za hudební a výtvarné srdce města. Romové tam bydleli od roku 1054, ale v současné době se v rámci obnovy města likvidují starší ubytovny a obyvatelé se musí se stěhovat do panelových domů daleko od svých lokalit.
Americký senátor Benjamin L. Cardin, demokrat z Marylandu, který je zároveň předsedou Helsinské komise v USA, se vyjádřil k asanaci: demolice Sulukule tureckou vládou prokazuje despekt k romským lidem a bohužel se postarala o výmaz součásti dějin Istanbulu. Turecká vláda by měla přiměřené odškodnit romské rodiny a poskytnout alternativní ubytování, aby romská komunita mohla stále žít pospolu i poté, co jejich historická čtvrť byla navždy zničena.
 celý článek

Romské dětí jsou oběťmi obchodování s lidmi

Bulharsko, Sofie , 22.6.2009 10:39, (ROMEA/RV) Carla Chivarella, regionální koordinátorka služby OSN pro narkotika a kriminalitu, řekla na fóru v Sofi i, že děti jsou klíčové v obchodovaní s lidmi v jihovýchodní Evropě. Romové patří mezi nejvíce ohrožené. Chivarella řekla, že překážkou v boji proti obchodovaní s dětmi je i nedostatek údajů, protože existence romských dětí většinou není nikde formálně zapsána úřady. Rumen Georgiev, zástupce ředitele Národní vyšetřující služby, prohlásil, že procento bulharských občanů, kteří se stanou oběťmi obchodování s lidmi, je velice vysoké. Děti jsou často lehce zmanipulovatelné a jsou zneužívané také jako pachatelé různých zločinů. Letos bude v Bulharsku zavedeno evropské telefonní číslo, na které občané budou moci zavolat, pokud budou vědět o někom, kdo z jejich okolí obchoduje s dětmi. Za dobu, kdy je Bulharská republika součástí EU, se počet dětí, které překračují statní hranice bez doprovodu rodiče, výrazně zvýšil.  celý článek

Nucené vystěhovaní Romů do kontejnerů v Bělehradu

Srbsko, Bělehrad , 22.6.2009 10:38, (ROMEA/RV) Třináct romských rodin žijících v ulici Jurija Gagarina v Bělehradu bylo nuceně vystěhováno do kontejnerů. Vystěhovaní Romové protestovali proti nucenému vystěhovávání a dostalo se jim podpory z různých mezinárodních organizací a i ze srbského ministerstva pro lidská práva, přesto jim to nepomohlo. I místní Neromové nebyli nadšeni z kontejnerů a vyjádřili svůj nesouhlas tím, že je polili benzinem. Romové z Beogradu vyžadovali, aby romský nevládní sektor, který podle jejich slov úzce spolupracuje s vládním režimem, přestal manipulovat s Romy, kteří jim nikdy nedali žádny mandát k tomu, aby je zastupovali.  celý článek

Neztratit víru v člověka

Praha, 22.6.2009 10:37, (ROMEA/RV) Výstava probíhající v Židovském muzeu v Praze nazvaná Neztratit víru v člověka přibližuje na osudech šesti židovských dětí situaci perzekvované menšiny od roku 1938 do roku 1945.
K vidění je 20 výstavních panelů. Expozice využívá konkrétní osudy jednotlivých židovských dětí a rodin, historickou událost přibližuje navíc pomocí autentických materiálů, často vytvořených právě dětmi - deníkových záznamů, dopisů, kreseb, dětských časopisů, fotografi í, atd. Na prvním panelu se návštěvník setká s několika židovskými dětmi, je vtažen do jejich životů tak, jak je prožívaly na sklonku třicátých let. Stejně jako jejich dnešní vrstevníci, spokojeně. Na dalších panelech jsou na pozadí válečných událostí rozvinuty jejich osudy a osudy jejich rodin v průběhu válečných let.
„Tyto „děti“ jsme volili tak, aby jejich příběhy pokryly celou škálu událostí a podaly tak pokud možno kompletní obraz situace Židů za 2. světové války (jsou mezi nimi např. ukrývané dítě, Wintonovo dítě, dítě s polovičním židovským původem atd.),“ dodávají pořadatelé.
Výstava není uzavřena koncem války, ale pokračuje refl exí poválečných osudů Židů, jejich návraty z koncentračních táborů či z ciziny.
 celý článek

Iva Bittová zazpívala dětem odcházejícím z dětských domovů

Praha, 22.6.2009 10:36, (ROMEA/RV) Muzikantka a zpěvačka Iva Bittová spolu s pianistkou Lisou Moore podpořily projekt OUT of HOME, jeho ho cílem je podpora integrace dětí z dětských domovů do společnosti. Bohatý program se uskutečnil 6. 6. v pražské La Fabrika.
Během svého pobytu v ČR plánuje Bittová několik samostatných i společných koncertů. 11. 8. vystoupí spolu s kytaristou a skladatelem Davidem Dorůžkou na olomouckém náměstí, 13. 8. proběhne solokoncert v rámci Hudebního léta v Hluboké nad Vltavou, následující totéž v rámci Prolog festivalu Lípa Musica p v České Lípě. S tanečníky ze ZUŠ se představí í na zámku Bor u Tachova 26. 8. S projektem Čikori, Jaromírem Honzákem zahraje a hosty za 31. 8. v pražském Paláci Akropolis. Festival Struny podzimu uvede Bittovou s hosty a Pražskou komorní filharmonií 22. 8. ve Stavovském divadle v Praze.
 celý článek

Amnesty International vyzývá EU k odsouzení diskriminace Romů v Itálii

Brusel, 22.6.2009 9:57, (ROMEA/RV) Amnesty International poslala otevřený dopis k Evropské komisi, kterou vyzývá, aby urgentně schválila nový zákon o bezpečnosti v Itálii. Zákon by měl být proti diskriminaci menšin, obzvlášť Romů a Sintů. „EU musí odsoudit všechna diskriminační zaopatření, která by nejen porušovala zákony Evropské unie, ale která by také ohrozila bezpečnost těch, kteří jsou ve společnosti nejzranitelnější,“ říká Nicolas Berger, ředitel Evropské kanceláře Amnesty International. „Romská menšina, bezdomovci a migranti, kteří nemají trvalý pobyt v zemi, nebudou mít nárok na základní zdravotní péči a vzdělání. V takovém případě se musejí zapsat na ministerstvu vnitra, a tím si zajistit lepší podmínky pro život.“ Berger zmínil, že kočující lidé bez trvalého pobytu nejen že nemohou volit, ale nemohou ani využít svá ekonomická a sociální práva.  celý článek

Deset procent podpory veřejnosti pro Národní gardu

Budapešť, Maďarsko , 22.6.2009 9:53, (ROMEA/RV) Výzkum 2500 dospělých respondentů od Progressive Institute („Pokrokový ústav“) prokazuje, že 10 % maďarské veřejnosti sympatizuje s radikálním nacionalistickým hnutím Magyar Garda (Maďarská anebo Národní garda). Kdyby se z tohoto hnutí stala politická strana, volilo by ji zhruba 9 % maďarských obyvatel  celý článek

Seminář o kultuře Romů

Praha, 22.6.2009 9:49, (ROMEA/RV) Ve dnech 28. a 29. května t. r. se při příležitosti Světového romského festivalu Khamoro uskutečnil Mezinárodní odborný seminář nazvaný „Romská kultura jako součást kultury evropské“. Akce proběhla v Praze na Vinohradech v Domě národnostních menšin a zúčastnilo se jí třináct přednášejích z tuzemska i ze zahraničí a několik desítek zájemců z řad odborné i laické veřejnosti.
 celý článek

Milí čtenáři,

Praha, 22.6.2009 9:44, (ROMEA/RV) je po volbách do Evropského parlamentu. Účast nás voličů byla vskutku nízká. Koneckonců potvrdil se tím očekávaný předpoklad.
Čím nižší účast, tím lépe pro strany, i ty extremistické. Každé z nich, jíž se podařilo překlenout 1 %,zaplatí ČR 30 Kč za každý získaný hlas. A ono procento se samozřejmě vypočítává z volební účasti. U nás tedy při ani ne třicetiprocentní účasti (28,2 %) stačilo, aby stranu podpořilo 24 tisíc lidí a penízky byly ve stranických pokladnách.  celý článek

Ze všeho nejvíce je třeba, aby se říkala pravda

Praha, 22.6.2009 8:46, (ROMEA/RV) Organizátoři Světového romského festivalu Khamoro pozvali pana Nedžmedina Neziriho, aby přednesl referát na odborném semináři nazvaném „Romská kultura jako součást kultury evropské“, který byl součástí Khamora. Tématem jeho referátu byl súfismus. Nedžmedin Neziri totiž pochází z rodiny významných islámských mystiků - súfijů a sám súfismus praktikuje.
 celý článek

The new gipsy generation

Praha, 22.6.2009 8:44, (ROMEA/RV) Před více než dvěma lety se dala dohromady čtveřice chlapců - tehdy bylo nejmladšímu z nich pouhých 11 let. Od útlého věku byli svědky hudebních úspěchů svých otců a strýců, jejichž jazzová formace Basily dnes patří k uznávaným interpretům sintského jazzu, navazujícího na hudební odkaz Django Reinhardta.

Jak je to v muzikantských rodinách zvykem, chlapci začali velice brzy sami zkoušet muziku, o níž se dá říci, že ji nasáli s mateřským mlékem.  celý článek

Helena Demeterová Rom k Romovi cestu najde

Praha, 22.6.2009 8:41, (ROMEA/RV) Helena Demeterová patří ke generaci autorů, kteří záhy po roce 1989 využili možnost svobodně publikovat v romštině. Její knížka Rom ke Romeste drom arakhel / Rom k Romovi cestu najde nese podtitul pohádky a sny.

Helena Demeterová se narodila 24. 6. 1940 v Bukovcích (okres Bardejov) na východním Slovensku. Otec pálil dřevěné uhlí, dělal cihly pro sedláky, kovařinu, pracoval v kamenolomu. V Praze, kam rodina odešla v roce 1946, z válkou zničeného, vypáleného kraje, pracoval do konce života v ČKD na Smíchově  celý článek

Obchodnice z ghetta: Lidé tak trochu závidí

Brno, 22.6.2009 8:39, (ROMEA/RV) Ludmila Horváthová je energická dáma. Ve svých padesáti letech zjistila, že o svém životě chce rozhodovat sama. Proto před třemi lety se svým manželem otevřela potravinovou večerku v ulici Francouzská uprostřed brněnského ghetta. V Bronxu. Od té doby tráví většinu času ve svém obchodě.  celý článek

„Neměla jsem čas na rozmyšlenou“

Praha, 22.6.2009 8:36, (ROMEA/RV) Autor: „Když na to, co se stalo, myslím, pořád brečím a vyčítám si to. Moc bych to chtěla vrátit zpět. Ale už je pozdě... Nevím, proč jsem se tak rozhodla. Chtěla jsem si dítě nechat, ale asi mě ovlivnilo okolí a strach. Všichni kolem chtěli, abych se ho vzdala…“

„… Vše bylo na mě strašně rychlé. Doktor mi dal na rozmyšlení pouze den. Myslím, že kdyby mi okolí dalo prostor a bylo více času, tak bych ten zákrok nepodstoupila. Když už jsem zase mohla žít normálně, zjistila jsem, že to nějak nejde. Moje deprese se prohlubují. Žiju v neustálém strachu.  celý článek

1 | 2 | »..
romea - logo