romea - logo
28. června 2022 (úterý)
svátek má Lubomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Hiri - romské zpravodajství 7-8/2012

Praha, 13.9.2012 12:14, (ROMEA)

V dalším vydání pořadu Hiri nás Iveta Kokyová zavede na akce, které se uskutečnily v červenci a v srpnu.

V srpnu proběhl 2. ročník festivalu Prague Pride a v experimentálním prostoru NoD proběhla modní show romského návrhářě Pavla Berkyho, která byla součástí programu Romské teplo neboli Romano Tatipen o životě homosexuálních Romů. Na návštěvníky v něm čekal dokumentární film, módní přehlídka, hudební vystoupení a diskuse. Kamery ROMEA TV zavítaly i do průvodu, kterým festival vyvrcholil.

Ve středu 1. srpna odstartovala společnost IQ Roma servis a ROMEA novou kampaň s cílem upozornit na stále se zhoršující postoj české veřejnosti vůči Romům. Projekt s názvem „Romové pracují a chtějí pracovat", navazující na loňskou kampaň „Neviditelní“ je součástí značky Ethnic Friendly zaměstnavatel. Podívejte se jak probíhala tisková konference ke spuštění kampaně.

Krátké zprávy z kultury nás zavedou na festival Barevná devítka a také na Romfest do Chomutova, kde zazářil slovenský rapper RYTMUS.

V další reportáži se podíváme do Hodonína u Kunštátu, kde Muzeum romské kultury pořádalo pietní shromáždění k uctění památky obětí tzv. cikánského tábora. Tímto táborem prošlo během 2. světové války přibližně 1 400 osob, 300 jich zde zahynulo. Pietní shromáždění se uskutečnilo 19. srpna v prostoru bývalého tábora v Hodoníně u Kunštátu.

V dalším bloku krátkých zpráv se podíváme do Let u Písku, kde promluvil premiér Petr Nečas, do ostravské ulice Přednádraží a do Telče, kam jsme přijeli za Irenou Drevňákovou, která zachránila pět lidí z potápějícího se auta.

Sdružení ROMEA v srpnu dokončilo tříletý projekt, jehož cílem bylo spoluprací neromských, romských žáků a vzděláváním pedagogů nabourávat stereotypní myšlení o menšinách. Na tiskové konferenci 21.8. v kavárně Jam Café v Praze se novináři dozvěděli, zda projekt dosáhnul toho, co si předsevzal, kolika osobám pomohl a zda za sebou zanechává nadčasové výstupy, s jejichž pomocí budou děti či pedagogové schopni sami měnit své postoje. Podívejte se na to i vy.

V poslední reportáži se podíváme na dvoudenní konference „ROMSKÝ MENTORING – SILNÉ STRÁNKY A PŘÍLEŽITOSTI“, která byla realizovaná v rámci projektu Romové pomáhají Romům. Projekt realizuje Rubikon centrum. Konference se zúčastnili zástupci Ministerstva vnitra ČR, Probační a mediační služby ČR a samozřejmě samotní romští mentoři.

Jednotlivé kapitoly pořadu Hiri 7-8/2012

Přečteno: 1754x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Hiri, VideoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo