romea - logo
17. února 2020 (pondělí)
svátek má Miloslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Demonstraci v Duchcově svolávají neonacisté. Organizátor je z DSSS a vyzval k vyvraždění Romů

Duchcov, 29.5.2013 11:30, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO 17:30)
Jan Dufek z duchcovské DSSS. (FOTO: Antifa)
Jan Dufek z duchcovské DSSS. (FOTO: Antifa)

Na dnešní den je do Duchcova svolána demonstrace reagující na napadení manželského páru skupinou Romů.

Jak informoval server Antifa.cz, demonstraci svolává neonacista Jindřich „Pinďa“ Svoboda, který se v médiích vyjadřuje ve smyslu, že si nepřeje násilné střety. V soukromí ale mluví trochu jinak. Na svém facebooku po zveřejnění videa napsal: „Tak a konečně je to venku! Utajované video z napadení v Duchcově! Zmrdi černý! Vy vraždit je všechny! Jak dlouho to ještě budeme tolerovat? Navrhuji klidně Casanovský, je čas se sjednotit a dam jim už kurva co proto! Jdu se vyblejt a pak si du nabrousit nože...

Police příspěvky organizátora na Facebooku již začala prověřovat. "Prověřujeme, zda nedošlo ke spáchání trestného činu nebo přestupku," uvedl pro server Romea.cz policejní mluvčí Daniel Vítek.

"Zveřejním příspěvku na svém facebookovém profilu se mohl Jindřich Svoboda dopustit trestného činu Násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci a trestného činu Podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. Vzhledem k tomu, že tak učinil na svém otevřeném facebookovém profilu (tudíž prostřednictvím veřejně přístupné počítačové sítě) by mu hrozil trest odnětí svobody v rozpětí od 6 měsíců do 3 let," uvádí se v právním stanovisku, které má server Romea.cz k dispozici.

Svoboda se na Facebooku hájí, že není žádní extremista ani radikál. Zároveň ale přiznal, že je členem extremistické Dělnické strany sociální spravedlnosti.

svoboda-vyvrazdeni.jpg

Spolupořadatelem je i Jan Dufek z Duchova – dlouholetý neonacistický aktivista. V minulosti byl odsouzen za hajlování, nedovolené ozbrojování a zneužívání sociálních dávek. Spolupořadatel demonstrace se jménem "Proti romským agresorům" se v minulosti podílel ve větší skupině na napadení skupiny Romů na Slovensku. Na náměstí slovenské Krupiny Romy nejdřív uráželi, hajlovali, vyhrožovali jim kulkou do hlavy a později je i fyzicky napadli.

 „Antifašistická akce odmítá iracionální násilí tohoto druhu. Dopady podobných excesů se navíc vždy otočí proti romské komunitě samotné, mimo jiné i v tom, že nabízí příležitost pro rasisty a neonacisty k veřejným aktivitám.

Bohužel je zřejmé, že v současné společenské situaci bude za za jakýkoli přečin spáchaný Romem obviněna celá romská komunita bez rozdílu a nenávistné útoky budou vedeny i proti těm, kteří s takovým jednáním nemají cokoliv společného a je nutné s tím počítat. Paušalizující uvažování funguje tímto způsobem a se vzrůstající sociální frustrací, které jsme svědky v posledních letech, bude rasová nesnášenlivost ve společnosti spíše stoupat, a to samozřejmě oboustranně,“ píše Antifa.cz.

Kamerový záznam celé rvačky rozšířil neonacistický server RadicalBoys spravovaný Martinem Hrachem.

Starostku minulost organizátorů demonstrace řešit nebude

Starostku Duchcova Jitku Bártovou rasistické názory a výzvy k vyvraždění Romů nezajímají a je dál s neonacisty a rasisty v kontaktu. "Jsem s nimi v kontaktu. Myslím si, že v téhle chvíli, kdy se pod tu akci podepsali jako pořadatelé, tak je to zavazuje k tomu, aby ta akce proběhla v klidu. A nechci fakt řešit v téhle chvíli minulost těch kluků, jejich názory, jejich postoje. Já chci opravdu řešit situaci v Duchcově," uvedla v rozhovoru pro server iDNES.cz Bártová.

Starostka tvrdí, že komunikuje se všemi. "Jako starostka jsem komunikovala se svolavateli této akce a hodinu na to jsem stála na ulici s těmi útočníky. Nemůžu se vyhnout tomu, že budu komunikovat se všemi," dodala Bártová.

Policie připravila bezpečnostní opatření

V souvislosti se shromážděním policie připravila bezpečnostní opatření k zajištění veřejného pořádku. "Počet policistů, kteří se budou na opatření podílet, jejich výstroj a výzbroj a další technika odpovídá informacím, které máme v tuto chvíli k dispozici. Konkrétní počty nebudeme z taktických důvodů sdělovat. Bezpečnostního opatření se zúčastní také policisté z antikonfliktního týmu, jejich nasazení na podobných akcích je standartním postupem, abychom předešli případným konfliktů," uvedl policejní mluvčí Daniel Vítek.

bau, ryz, Antifa.cz
Přečteno: 9332x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Duchcov, Demonstrace, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Tomáš Kaluja. Foto z videa o projektu Vnímaví pre zraniteľných

ČRo: Neřeším, jestli jsem Rom, Maďar nebo Slovák. Jsem obyčejný člověk, říká tanečník Tomáš Kaluja

7.2.2020 10:56
Tomáš Kaluja je maturantem Střední zdravotnické školy v Rožňave. Pochází z romské křesťanské rodiny z Veľkých Kapušan. Už od dětství je jeho největším koníčkem tanec. Soutěžně se mu věnuje doma na Slovensku, ale i v zahraničí. Mimo to patří mezi romské dobrovolníky, kteří pomáhají budovat romskou identitu u romských dětí, které jsou vychovávány v neromských náhradních rodinách.
 celý článek

(Zdroj: Archiv TV NOVA)

Módní návrhář Pavel Berky postoupil mezi TOP 16 v soutěži MasterChef Česko

7.2.2020 0:35
Úspěšný módní návrhář Pavel Berky zkusil své štěstí v soutěži MasterChef Česko. Kachní prso s bramborem a takzvané “griláše” s kachní paštikou
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

Demolice vepřína v Letech by měla začít v červnu a skončit letos

6.2.2020 15:35
V Letech na Písecku by letos v červnu mohla začít demolice vepřína, na jehož místě stával za války koncentrační tábor pro Romy. ČTK to dnes řekla Lucie Horáková, mluvčí Muzea romské kultury, které v místě vybuduje památník romského holokaustu.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo