romea - logo
26. května 2020 (úterý)
svátek má Filip
Loading
rozšířené vyhledávaní

Demonstraci v Duchcově svolávají neonacisté. Organizátor je z DSSS a vyzval k vyvraždění Romů

Duchcov, 29.5.2013 11:30, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO 17:30)
Jan Dufek z duchcovské DSSS. (FOTO: Antifa)
Jan Dufek z duchcovské DSSS. (FOTO: Antifa)

Na dnešní den je do Duchcova svolána demonstrace reagující na napadení manželského páru skupinou Romů.

Jak informoval server Antifa.cz, demonstraci svolává neonacista Jindřich „Pinďa“ Svoboda, který se v médiích vyjadřuje ve smyslu, že si nepřeje násilné střety. V soukromí ale mluví trochu jinak. Na svém facebooku po zveřejnění videa napsal: „Tak a konečně je to venku! Utajované video z napadení v Duchcově! Zmrdi černý! Vy vraždit je všechny! Jak dlouho to ještě budeme tolerovat? Navrhuji klidně Casanovský, je čas se sjednotit a dam jim už kurva co proto! Jdu se vyblejt a pak si du nabrousit nože...

Police příspěvky organizátora na Facebooku již začala prověřovat. "Prověřujeme, zda nedošlo ke spáchání trestného činu nebo přestupku," uvedl pro server Romea.cz policejní mluvčí Daniel Vítek.

"Zveřejním příspěvku na svém facebookovém profilu se mohl Jindřich Svoboda dopustit trestného činu Násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci a trestného činu Podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. Vzhledem k tomu, že tak učinil na svém otevřeném facebookovém profilu (tudíž prostřednictvím veřejně přístupné počítačové sítě) by mu hrozil trest odnětí svobody v rozpětí od 6 měsíců do 3 let," uvádí se v právním stanovisku, které má server Romea.cz k dispozici.

Svoboda se na Facebooku hájí, že není žádní extremista ani radikál. Zároveň ale přiznal, že je členem extremistické Dělnické strany sociální spravedlnosti.

svoboda-vyvrazdeni.jpg

Spolupořadatelem je i Jan Dufek z Duchova – dlouholetý neonacistický aktivista. V minulosti byl odsouzen za hajlování, nedovolené ozbrojování a zneužívání sociálních dávek. Spolupořadatel demonstrace se jménem "Proti romským agresorům" se v minulosti podílel ve větší skupině na napadení skupiny Romů na Slovensku. Na náměstí slovenské Krupiny Romy nejdřív uráželi, hajlovali, vyhrožovali jim kulkou do hlavy a později je i fyzicky napadli.

 „Antifašistická akce odmítá iracionální násilí tohoto druhu. Dopady podobných excesů se navíc vždy otočí proti romské komunitě samotné, mimo jiné i v tom, že nabízí příležitost pro rasisty a neonacisty k veřejným aktivitám.

Bohužel je zřejmé, že v současné společenské situaci bude za za jakýkoli přečin spáchaný Romem obviněna celá romská komunita bez rozdílu a nenávistné útoky budou vedeny i proti těm, kteří s takovým jednáním nemají cokoliv společného a je nutné s tím počítat. Paušalizující uvažování funguje tímto způsobem a se vzrůstající sociální frustrací, které jsme svědky v posledních letech, bude rasová nesnášenlivost ve společnosti spíše stoupat, a to samozřejmě oboustranně,“ píše Antifa.cz.

Kamerový záznam celé rvačky rozšířil neonacistický server RadicalBoys spravovaný Martinem Hrachem.

Starostku minulost organizátorů demonstrace řešit nebude

Starostku Duchcova Jitku Bártovou rasistické názory a výzvy k vyvraždění Romů nezajímají a je dál s neonacisty a rasisty v kontaktu. "Jsem s nimi v kontaktu. Myslím si, že v téhle chvíli, kdy se pod tu akci podepsali jako pořadatelé, tak je to zavazuje k tomu, aby ta akce proběhla v klidu. A nechci fakt řešit v téhle chvíli minulost těch kluků, jejich názory, jejich postoje. Já chci opravdu řešit situaci v Duchcově," uvedla v rozhovoru pro server iDNES.cz Bártová.

Starostka tvrdí, že komunikuje se všemi. "Jako starostka jsem komunikovala se svolavateli této akce a hodinu na to jsem stála na ulici s těmi útočníky. Nemůžu se vyhnout tomu, že budu komunikovat se všemi," dodala Bártová.

Policie připravila bezpečnostní opatření

V souvislosti se shromážděním policie připravila bezpečnostní opatření k zajištění veřejného pořádku. "Počet policistů, kteří se budou na opatření podílet, jejich výstroj a výzbroj a další technika odpovídá informacím, které máme v tuto chvíli k dispozici. Konkrétní počty nebudeme z taktických důvodů sdělovat. Bezpečnostního opatření se zúčastní také policisté z antikonfliktního týmu, jejich nasazení na podobných akcích je standartním postupem, abychom předešli případným konfliktů," uvedl policejní mluvčí Daniel Vítek.

bau, ryz, Antifa.cz
Přečteno: 9398x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Duchcov, Demonstrace, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo