romea - logo
13. července 2020 (pondělí)
svátek má Markéta
Loading
rozšířené vyhledávaní

Extremisté v Plzni půjdou z náměstí přes nádraží na Slovany

Plzeň, 23.8.2013 10:20, (ROMEA)
Ilustrační Foto: archiv Romea.cz
Ilustrační Foto: archiv Romea.cz

Plzní projde v sobotu 24. srpna odpoledne pochod a má se tam konat šest shromáždění občanských aktivistů. Na sobotu extremisté ohlásili protiromské pochody v pěti krajích ČR. Plzeňský pochod povede z náměstí Republiky do Františkánské ulice, Kopeckého sadů, přes lávku u bývalého domu kultury, vpravo do Sirkové ulice směrem k hlavnímu vlakovému nádraží, do Železniční ulice, po Koterovské ulici na náměstí Gen. Píky, Francouzskou třídou a po Slovanské aleji až na náměstí Milady Horákové, řekla dnes ČTK krajská policejní mluvčí Martina Kohoutová. Pochod i shromáždění jsou ohlášeny od 13:00 do 20:00.

Podle městského radního pro bezpečnost Roberta Houdka (ODS) bude v Plzni situaci sledovat kolem 700 policistů a zhruba stovka strážníků. Účastníků pochodu by mělo být mezi 50 až 400.

Ještě před pochodem bude shromáždění na náměstí, jehož účelem je podle organizátorů "vyjádření názoru nesouhlasu". "Další shromáždění jsou nahlášena do lokalit U Zvonu, Anglické nábřeží, u Komorního divadla v Prokopově ulici, u Papírenské lávky, ve Štruncových sadech (vše v centru nebo poblíž) a na Mikulášském náměstí (Slovany)," uvedla. Shromáždění byla ohlášena jako "občanský protest proti vyvolávání nesnášenlivosti v našem městě Plzni".

Policie doporučuje občanům, aby se od 13:00 do zhruba 20:00 nezdržovali v místech plánované trasy pochodu a shromáždění nebo jejich bezprostřední blízkosti. "Zároveň upozorňujeme, aby v těchto místech v den konání neparkovali vozidla, důsledně dodržovali dopravní značení a respektovali pokyny policie. Současně občany žádáme o trpělivost v případě narušení plynulosti silničního provozu," uvedla mluvčí. "Pochod i shromáždění byly oznámeny fyzickými osobami na správní úřady a těmito nebyly zakázány," uvedla mluvčí.

Podle ní policie nechce zasahovat proti pokojným pochodům a shromážděním. Pokud ale zaznamená protiprávní jednání, bude tuto situaci řešit, dodala.

Nasazeni budou příslušníci služby pořádkové policie včetně kynologů, dopravní, kriminální a cizinecká policie, vyšetřovatelé a antikonfliktní tým. "Plánovaný počet policistů, výzbroj a výstroj i nasazení techniky odpovídá informacím, které máme v tuto chvíli k dispozici. V případě potřeby můžeme požádat další krajská ředitelství prostřednictvím Policejního prezidia o poskytnutí sil a prostředků a zároveň jsme i my připraveni součinnost poskytnout," řekla.

Opatření si vyžádá i omezení v dopravě, která mohou spočívat v uzavření ulic, po nichž povede trasa pochodu, v odklonech dopravy a stanovení objízdných tras. Může také být omezena MHD na dobu nezbytně nutnou při pochodu a konání shromáždění.

Primátor Plzně Martin Baxa ČTK řekl, že bude osobně pochod sledovat a je připraven ho v případě porušení shromažďovacího zákona rozpustit. Podle Houdka si ale musí být město v případě rozpuštění na místě stoprocentně jisto. "Pokud ho rozpustíte a následně soud rozhodne, že to bylo neoprávněně, což se v Plzni už dvakrát stalo, tak podle zákona může svolavatel shromáždění učinit v následujících 30 dnech kdykoliv a už to nemusí ohlašovat. My pak nebudeme vědět kdy, nebudeme se na to moci připravit," vysvětlil. Taktikou v sobotu tedy spíš bude nechat pochod pokračovat a vždy z něj "vytáhnout" jen jedince, který něco porušuje.

Policie připravila opatření k zajištění bezpečnosti osob, ochrany majetku, veřejného pořádku, plynulosti a bezpečnosti silničního provozu. Spolupracuje s ostatními složkami integrovaného záchranného systému, magistrátem a radnicemi obvodů 2 a 3.

Na pochody s názvem Společně proti cikánskému teroru a policejní brutalitě svolává neonacistický web Svobodný odpor. Jejich pořadatelé na stránce píší o "černém rasismu" v ČR, v níž jsou občané "šikanováni cikánskými násilníky". Vláda je podle pozvánky podporuje a problémy s Romy neřeší. Extremisté k připravovaným plošným protestům na webu uvádějí, že podrobnosti k nim zveřejní na internetu a také na sociálních sítích.

Přečteno: 1193x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Plzeň, Extremismus, protiromský pochod, Romové, nesnášenlivostHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo