romea - logo
27. února 2020 (čtvrtek)
svátek má Alexandr
Loading
rozšířené vyhledávaní

Extremisté v Plzni půjdou z náměstí přes nádraží na Slovany

Plzeň, 23.8.2013 10:20, (ROMEA)
Ilustrační Foto: archiv Romea.cz
Ilustrační Foto: archiv Romea.cz

Plzní projde v sobotu 24. srpna odpoledne pochod a má se tam konat šest shromáždění občanských aktivistů. Na sobotu extremisté ohlásili protiromské pochody v pěti krajích ČR. Plzeňský pochod povede z náměstí Republiky do Františkánské ulice, Kopeckého sadů, přes lávku u bývalého domu kultury, vpravo do Sirkové ulice směrem k hlavnímu vlakovému nádraží, do Železniční ulice, po Koterovské ulici na náměstí Gen. Píky, Francouzskou třídou a po Slovanské aleji až na náměstí Milady Horákové, řekla dnes ČTK krajská policejní mluvčí Martina Kohoutová. Pochod i shromáždění jsou ohlášeny od 13:00 do 20:00.

Podle městského radního pro bezpečnost Roberta Houdka (ODS) bude v Plzni situaci sledovat kolem 700 policistů a zhruba stovka strážníků. Účastníků pochodu by mělo být mezi 50 až 400.

Ještě před pochodem bude shromáždění na náměstí, jehož účelem je podle organizátorů "vyjádření názoru nesouhlasu". "Další shromáždění jsou nahlášena do lokalit U Zvonu, Anglické nábřeží, u Komorního divadla v Prokopově ulici, u Papírenské lávky, ve Štruncových sadech (vše v centru nebo poblíž) a na Mikulášském náměstí (Slovany)," uvedla. Shromáždění byla ohlášena jako "občanský protest proti vyvolávání nesnášenlivosti v našem městě Plzni".

Policie doporučuje občanům, aby se od 13:00 do zhruba 20:00 nezdržovali v místech plánované trasy pochodu a shromáždění nebo jejich bezprostřední blízkosti. "Zároveň upozorňujeme, aby v těchto místech v den konání neparkovali vozidla, důsledně dodržovali dopravní značení a respektovali pokyny policie. Současně občany žádáme o trpělivost v případě narušení plynulosti silničního provozu," uvedla mluvčí. "Pochod i shromáždění byly oznámeny fyzickými osobami na správní úřady a těmito nebyly zakázány," uvedla mluvčí.

Podle ní policie nechce zasahovat proti pokojným pochodům a shromážděním. Pokud ale zaznamená protiprávní jednání, bude tuto situaci řešit, dodala.

Nasazeni budou příslušníci služby pořádkové policie včetně kynologů, dopravní, kriminální a cizinecká policie, vyšetřovatelé a antikonfliktní tým. "Plánovaný počet policistů, výzbroj a výstroj i nasazení techniky odpovídá informacím, které máme v tuto chvíli k dispozici. V případě potřeby můžeme požádat další krajská ředitelství prostřednictvím Policejního prezidia o poskytnutí sil a prostředků a zároveň jsme i my připraveni součinnost poskytnout," řekla.

Opatření si vyžádá i omezení v dopravě, která mohou spočívat v uzavření ulic, po nichž povede trasa pochodu, v odklonech dopravy a stanovení objízdných tras. Může také být omezena MHD na dobu nezbytně nutnou při pochodu a konání shromáždění.

Primátor Plzně Martin Baxa ČTK řekl, že bude osobně pochod sledovat a je připraven ho v případě porušení shromažďovacího zákona rozpustit. Podle Houdka si ale musí být město v případě rozpuštění na místě stoprocentně jisto. "Pokud ho rozpustíte a následně soud rozhodne, že to bylo neoprávněně, což se v Plzni už dvakrát stalo, tak podle zákona může svolavatel shromáždění učinit v následujících 30 dnech kdykoliv a už to nemusí ohlašovat. My pak nebudeme vědět kdy, nebudeme se na to moci připravit," vysvětlil. Taktikou v sobotu tedy spíš bude nechat pochod pokračovat a vždy z něj "vytáhnout" jen jedince, který něco porušuje.

Policie připravila opatření k zajištění bezpečnosti osob, ochrany majetku, veřejného pořádku, plynulosti a bezpečnosti silničního provozu. Spolupracuje s ostatními složkami integrovaného záchranného systému, magistrátem a radnicemi obvodů 2 a 3.

Na pochody s názvem Společně proti cikánskému teroru a policejní brutalitě svolává neonacistický web Svobodný odpor. Jejich pořadatelé na stránce píší o "černém rasismu" v ČR, v níž jsou občané "šikanováni cikánskými násilníky". Vláda je podle pozvánky podporuje a problémy s Romy neřeší. Extremisté k připravovaným plošným protestům na webu uvádějí, že podrobnosti k nim zveřejní na internetu a také na sociálních sítích.

Přečteno: 1186x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Plzeň, Extremismus, protiromský pochod, Romové, nesnášenlivostHLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo