romea - logo
4. července 2020 (sobota)
svátek má Prokop
Loading
rozšířené vyhledávaní

Manifestace za práva lidí bez domova: Chceme domovy, ne ubytovny!

Praha, 13.12.2013 14:34, (ROMEA)
Manifestace Platformy pro sociální bydlení. (FOTO: Jan Čonka)
Manifestace Platformy pro sociální bydlení. (FOTO: Jan Čonka)

Akci pořádala Platforma pro sociální bydlení spolu s občanským sdružením Dům Agapé.Dobrovolníci z Food not bombs se postarali o občerstvení a oblečení zdarma.Akce se účatnilo několik desítek lidí, kteří mohli na místě podepsat otevřený dopis premiéru Rusnokovi. V něm platforma vyzývá k zastavení Koncepce sociálního bydlení a novely Zákona o hmotné nouzi.Jaký bude mít u premiéra ohlas se dozvíme příští týden poté, co mu ho představitelé platformy tento pátek osobně předají.

Vikářka Lutherské církve Eduarda Heczková z občanského sdružení Dům Agapé, zahájila manifestaci čtením jmen několika bezdomovců a pak řekla: „Jsou obětí tohoto společenského řádu, během posledního roku zemřeli oni i jiní.“ a přítomní uctili mrtvé bezdomovce symbolickou minutou ticha.Na pondělní manifestaci také zaznělo , že chudinských lokalit v Česku přibývá. Sociální bydlení v Česku , již několik let chybí.

Jeho model měla do konce roku navrhnout ministerstva pro místní rozvoj a práce. Podle platformy ale v připravené koncepci chybí, jak by byty s podporou pro potřebné měly vypadat, kdo by je měl zajišťovat a kdo by na ně měl mít nárok. Materiál počítá s tím, že by měly vzniknout domy sociálního bydlení.Podle zástupců platformy to budou jen další ubytovny, které se změní v ghetta. Žádá, aby se koncepce přepracovala. Chtěla by se na ní podílet. Za práva bezdomovců se manifestovalo hudbou, projevy i rozdáváním jídla Koncepce sociálního bydlení a doprovodné normy připravené vládou jsou špatné.

Ubytovny nemohou nahradit byt. Shodli se na tom lidé, kteří včera, v podvečer Dne lidských práv, manifestovali před budovou hlavního nádraží za práva lidí bez domova. Ti by se podle názoru Platformy pro sociální bydlení měli na koncepci podílet. ¨ Projevy střídala hudba – třeba mladých romských rapperů.

Ve vystoupení náctiletých rapperů z Černého Mostu nechyběl romský temperament.Bezdomovec vystřihl šlágry Elvise Presleyho V rámci improvizovaného hydeparku měli lidé bez domova možnost říci na mikrofon své názory, například: společnost by měla být solidárnější, měli bychom držet víc pospolu, mít se rádi a navštěvovat se, lidé by si neměli nechat diktovat, že musejí mít každou chvíli například nový mobil, zbytečně se pak trápí, když na něj nemá.

Ubytovny nemohou být domov Důstojné bydleni - Aktivistka Ivana Mariposa Čonková, která akci moderovala, upozornila na to, že lidé potřebují žit v bytech, nikoli v segregovaných ubytovnách, kde jen kvete byznys pro majitele. Jan Milota z Platformy za sociální bydlení dodal, že je třeba postavit se koncepci sociálního bydlení a souvisejícím zákonným normám navrhovaným stávající vládou, kde jsou ubytovny považovány za sociální bydlení. Ubytovny podle něj nemohou být domovem. Manifestace skončila ve 20:00.Této pondělní akce se zůsčastnilo cca 200 lidí.

Přečteno: 759x
 

Kam dál:

Štítky:  

Manifestace, Platforma pro sociální bydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo