romea - logo
26. října 2021 (úterý)
svátek má Erik

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Manifestace za práva lidí bez domova: Chceme domovy, ne ubytovny!

Praha, 13.12.2013 14:34, (ROMEA)
Manifestace Platformy pro sociální bydlení. (FOTO: Jan Čonka)
Manifestace Platformy pro sociální bydlení. (FOTO: Jan Čonka)

Akci pořádala Platforma pro sociální bydlení spolu s občanským sdružením Dům Agapé.Dobrovolníci z Food not bombs se postarali o občerstvení a oblečení zdarma.Akce se účatnilo několik desítek lidí, kteří mohli na místě podepsat otevřený dopis premiéru Rusnokovi. V něm platforma vyzývá k zastavení Koncepce sociálního bydlení a novely Zákona o hmotné nouzi.Jaký bude mít u premiéra ohlas se dozvíme příští týden poté, co mu ho představitelé platformy tento pátek osobně předají.

Vikářka Lutherské církve Eduarda Heczková z občanského sdružení Dům Agapé, zahájila manifestaci čtením jmen několika bezdomovců a pak řekla: „Jsou obětí tohoto společenského řádu, během posledního roku zemřeli oni i jiní.“ a přítomní uctili mrtvé bezdomovce symbolickou minutou ticha.Na pondělní manifestaci také zaznělo , že chudinských lokalit v Česku přibývá. Sociální bydlení v Česku , již několik let chybí.

Jeho model měla do konce roku navrhnout ministerstva pro místní rozvoj a práce. Podle platformy ale v připravené koncepci chybí, jak by byty s podporou pro potřebné měly vypadat, kdo by je měl zajišťovat a kdo by na ně měl mít nárok. Materiál počítá s tím, že by měly vzniknout domy sociálního bydlení.Podle zástupců platformy to budou jen další ubytovny, které se změní v ghetta. Žádá, aby se koncepce přepracovala. Chtěla by se na ní podílet. Za práva bezdomovců se manifestovalo hudbou, projevy i rozdáváním jídla Koncepce sociálního bydlení a doprovodné normy připravené vládou jsou špatné.

Ubytovny nemohou nahradit byt. Shodli se na tom lidé, kteří včera, v podvečer Dne lidských práv, manifestovali před budovou hlavního nádraží za práva lidí bez domova. Ti by se podle názoru Platformy pro sociální bydlení měli na koncepci podílet. ¨ Projevy střídala hudba – třeba mladých romských rapperů.

Ve vystoupení náctiletých rapperů z Černého Mostu nechyběl romský temperament.Bezdomovec vystřihl šlágry Elvise Presleyho V rámci improvizovaného hydeparku měli lidé bez domova možnost říci na mikrofon své názory, například: společnost by měla být solidárnější, měli bychom držet víc pospolu, mít se rádi a navštěvovat se, lidé by si neměli nechat diktovat, že musejí mít každou chvíli například nový mobil, zbytečně se pak trápí, když na něj nemá.

Ubytovny nemohou být domov Důstojné bydleni - Aktivistka Ivana Mariposa Čonková, která akci moderovala, upozornila na to, že lidé potřebují žit v bytech, nikoli v segregovaných ubytovnách, kde jen kvete byznys pro majitele. Jan Milota z Platformy za sociální bydlení dodal, že je třeba postavit se koncepci sociálního bydlení a souvisejícím zákonným normám navrhovaným stávající vládou, kde jsou ubytovny považovány za sociální bydlení. Ubytovny podle něj nemohou být domovem. Manifestace skončila ve 20:00.Této pondělní akce se zůsčastnilo cca 200 lidí.

Přečteno: 798x
 

Kam dál:

Štítky:  

Manifestace, Platforma pro sociální bydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo