romea - logo
6. července 2020 (pondělí)
svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus
Loading
rozšířené vyhledávaní

"Nebojte se," zaznělo na demonstraci za otevřenou Evropu. Na místě byli i odpůrci uprchlíků

Praha, 12.9.2015 18:34, (ROMEA)
Na Václavském náměstí v Praze se 12. 9. 2015 uskutečnila demonstrace
Na Václavském náměstí v Praze se 12. 9. 2015 uskutečnila demonstrace "Za otevřenou Evropu, proti rasismu, xenofobii a náboženské nesnášenlivosti v ČR". (FOTO: Adéla Gálová, Romea.cz)

Na Václavském náměstí v Praze se dnes odpoledne střetly názory odpůrců migrace z islámských zemí a odpůrců xenofobie. Na obou demonstracích se sešlo několik set lidí; skupiny oddělovala nejen magistrála, ale i policejní jednotky.

Shromáždění kritiků islamismu u budovy Národního muzea bylo početnější, podle odhadu policie se ho zúčastnilo 700 až 800 lidí. Jejich příznivci byli i u zadní části pomníku svatého Václava, před kterým se konala manifestace za solidaritu s uprchlíky. Té se podle odhadu policistů na místě zúčastnilo v různých fázích 300 až 500 lidí. ČTK to potvrdil i policejní mluvčí Tomáš Hulan, podle něhož se obou demonstrací zúčastnila dohromady zhruba tisícovka lidí.

Z tábora odpůrců islamismu zaznívala hesla o zachování kultury, suverenity a svrchovanosti českého státu. Jeden z řečníků kritiku jejich postoje označil za "pokrytectví slepých multikulturních šílenců". Pud sebezáchovy podle něj popírají Alláh z Ameriky, čímž mínil OSN, a Mohammed z Bruselu, který má symbolizovat kritiku českého odmítání povinných kvót pro přijímání uprchlíků v rámci EU.

"To, co teď dělá EU, je horší ekvivalent mnichovské zrady," uvedl představitel Bloku proti islámu Martin Konvička. Podle něho je islám "hnusný a špatný". Poslanec a předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura prohlásil, že je třeba zavřít hranice a všechny migranty vyhostit.

Účastníci demonstrace za přijímání uprchlíků měli naopak hesla jako "Nenávist není řešení", "Stěhování není zločin" nebo "Konec fašomaškarád v ČR. Fašoun klima nezachrání". Krom dalších promluvili na shromáždění také kunsthistorička Milena Bartlová, farář Mikuláš Vymětal a další.

Množství řečníků také připomnělo, že "ty pravé" křesťanské hodnoty, na něž se s oblibou odvolávají odpůrci multikulturalismu, se zakládají na respektování hodnoty lidského života a ideji pomoci bližním. "Nebojte se, buďte pokojní. Nebojte se!" vzpomenul jeden z nich Ježíšova slova k učedníkům v souvislosti s iracionálním strachem, který příchod lidí "odjinud" generuje u části české společnosti.

Antiislamisté byli díky silnější aparatuře také zřetelně hlasitější. Podpořili je i účastníci motorkářské demonstrace Bikeři proti islámu, kteří po několik minut za troubení a túrování projížděli v koloně po magistrále.

Akci proti xenofobii uspořádala iniciativa Proti projevům nenávisti spolu s Mladými zelenými. Pořadatelé očekávali podle svých facebookových stránek, že k pomníku svatého Václava přilákají přes 3000 lidí, nakonec jich však dorazila méně než polovina. Na 14:00 měli prostor u budovy muzea zamluven odpůrci přijímání uprchlíků v čele s poslancem a předsedou hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomiem Okamurou.

Shromáždění proti xenofobii pokračovalo průvodem přes Opletalovu, Růžovou a Senovážnou ulici na náměstí Republiky. Tam bylo připraveno zábavné odpoledne pro děti, výstava fotografií a infostánky organizací pomáhající uprchlíkům. Demonstranti se dále vydali k Úřadu vlády ČR.

Ještě před vypuknutím demonstrace zajistila Policie ČR romskou aktivistku Ivanu Mariposu Čonkovou, která nesla českou vlajku se symbolem kola z vlajky romské. Podle Čonkové slov jí policejní příslušníci odmítli poskytnout bližší vysvětlení.

Ivana Čonková pro Romea.cz uvedla, že nebyla legitimována. Po odvedení na stanici ji obklíčilo celkem 8 policistů, na prosbu o objasnění situace měli reagovat slovy "nebudeme vám k tomu nic říkat, teď na to není vhodná doba." Aktivistka se dále pozastavovala nad neadekvátní agresivitou, která celý zásah provázela. Jedná se již o třetí incident, kdy byla Čonková na základě držení česko-romské vlajky vyvedena z demonstrace Policií ČR. Také tentokrát byla po krátké době s omluvou propuštěna.

Kromě popsaného incidentu došlo podle informací Romea.cz na demonstraci také k fyzickému útoku jednoho z účastníků protiislámské demonstrace proti jednomu z organizátorů. Ten si však podle našich informací nepřál podat trestní oznámení.

VIDEO

Vidíte konec? Já ne! Stejně nekonečná je naše solidarita! #prijimam #refugeeswelcome

Posted by Lidská solidarita: Uprchlíky přijímám on 12. září 2015

FOTOGALERIE

Demonstrace a průvod "Za otevřenou Evropu, proti rasismu a xenofobii" v Praze 12.9.2015. Pořadatelé Proti projevům nená...

Posted by Alexandr Darius Maximilian Radecký on 12. září 2015

Přečteno: 2173x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Akce, Demonstrace, Islám, Islamofobie, humanita, Uprchlíci, Domácí, protest, proti nenávistiHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo