romea - logo
26. června 2022 (neděle)
svátek má Adriana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

"Nebojte se," zaznělo na demonstraci za otevřenou Evropu. Na místě byli i odpůrci uprchlíků

Praha, 12.9.2015 18:34, (ROMEA)
Na Václavském náměstí v Praze se 12. 9. 2015 uskutečnila demonstrace
Na Václavském náměstí v Praze se 12. 9. 2015 uskutečnila demonstrace "Za otevřenou Evropu, proti rasismu, xenofobii a náboženské nesnášenlivosti v ČR". (FOTO: Adéla Gálová, Romea.cz)

Na Václavském náměstí v Praze se dnes odpoledne střetly názory odpůrců migrace z islámských zemí a odpůrců xenofobie. Na obou demonstracích se sešlo několik set lidí; skupiny oddělovala nejen magistrála, ale i policejní jednotky.

Shromáždění kritiků islamismu u budovy Národního muzea bylo početnější, podle odhadu policie se ho zúčastnilo 700 až 800 lidí. Jejich příznivci byli i u zadní části pomníku svatého Václava, před kterým se konala manifestace za solidaritu s uprchlíky. Té se podle odhadu policistů na místě zúčastnilo v různých fázích 300 až 500 lidí. ČTK to potvrdil i policejní mluvčí Tomáš Hulan, podle něhož se obou demonstrací zúčastnila dohromady zhruba tisícovka lidí.

Z tábora odpůrců islamismu zaznívala hesla o zachování kultury, suverenity a svrchovanosti českého státu. Jeden z řečníků kritiku jejich postoje označil za "pokrytectví slepých multikulturních šílenců". Pud sebezáchovy podle něj popírají Alláh z Ameriky, čímž mínil OSN, a Mohammed z Bruselu, který má symbolizovat kritiku českého odmítání povinných kvót pro přijímání uprchlíků v rámci EU.

"To, co teď dělá EU, je horší ekvivalent mnichovské zrady," uvedl představitel Bloku proti islámu Martin Konvička. Podle něho je islám "hnusný a špatný". Poslanec a předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura prohlásil, že je třeba zavřít hranice a všechny migranty vyhostit.

Účastníci demonstrace za přijímání uprchlíků měli naopak hesla jako "Nenávist není řešení", "Stěhování není zločin" nebo "Konec fašomaškarád v ČR. Fašoun klima nezachrání". Krom dalších promluvili na shromáždění také kunsthistorička Milena Bartlová, farář Mikuláš Vymětal a další.

Množství řečníků také připomnělo, že "ty pravé" křesťanské hodnoty, na něž se s oblibou odvolávají odpůrci multikulturalismu, se zakládají na respektování hodnoty lidského života a ideji pomoci bližním. "Nebojte se, buďte pokojní. Nebojte se!" vzpomenul jeden z nich Ježíšova slova k učedníkům v souvislosti s iracionálním strachem, který příchod lidí "odjinud" generuje u části české společnosti.

Antiislamisté byli díky silnější aparatuře také zřetelně hlasitější. Podpořili je i účastníci motorkářské demonstrace Bikeři proti islámu, kteří po několik minut za troubení a túrování projížděli v koloně po magistrále.

Akci proti xenofobii uspořádala iniciativa Proti projevům nenávisti spolu s Mladými zelenými. Pořadatelé očekávali podle svých facebookových stránek, že k pomníku svatého Václava přilákají přes 3000 lidí, nakonec jich však dorazila méně než polovina. Na 14:00 měli prostor u budovy muzea zamluven odpůrci přijímání uprchlíků v čele s poslancem a předsedou hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomiem Okamurou.

Shromáždění proti xenofobii pokračovalo průvodem přes Opletalovu, Růžovou a Senovážnou ulici na náměstí Republiky. Tam bylo připraveno zábavné odpoledne pro děti, výstava fotografií a infostánky organizací pomáhající uprchlíkům. Demonstranti se dále vydali k Úřadu vlády ČR.

Ještě před vypuknutím demonstrace zajistila Policie ČR romskou aktivistku Ivanu Mariposu Čonkovou, která nesla českou vlajku se symbolem kola z vlajky romské. Podle Čonkové slov jí policejní příslušníci odmítli poskytnout bližší vysvětlení.

Ivana Čonková pro Romea.cz uvedla, že nebyla legitimována. Po odvedení na stanici ji obklíčilo celkem 8 policistů, na prosbu o objasnění situace měli reagovat slovy "nebudeme vám k tomu nic říkat, teď na to není vhodná doba." Aktivistka se dále pozastavovala nad neadekvátní agresivitou, která celý zásah provázela. Jedná se již o třetí incident, kdy byla Čonková na základě držení česko-romské vlajky vyvedena z demonstrace Policií ČR. Také tentokrát byla po krátké době s omluvou propuštěna.

Kromě popsaného incidentu došlo podle informací Romea.cz na demonstraci také k fyzickému útoku jednoho z účastníků protiislámské demonstrace proti jednomu z organizátorů. Ten si však podle našich informací nepřál podat trestní oznámení.

VIDEO

Vidíte konec? Já ne! Stejně nekonečná je naše solidarita! #prijimam #refugeeswelcome

Posted by Lidská solidarita: Uprchlíky přijímám on 12. září 2015

FOTOGALERIE

Demonstrace a průvod "Za otevřenou Evropu, proti rasismu a xenofobii" v Praze 12.9.2015. Pořadatelé Proti projevům nená...

Posted by Alexandr Darius Maximilian Radecký on 12. září 2015

Přečteno: 2209x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Akce, Demonstrace, Islám, Islamofobie, humanita, Uprchlíci, Domácí, protest, proti nenávistiHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo