romea - logo
9. prosince 2019 (pondělí)
svátek má Vratislav
Loading
rozšířené vyhledávaní

Němečtí neonacisté odvolali pochod Drážďany k výročí jejich zkázy

13.2.2014 11:55
Centrum Drážďan po náletu. (FOTO: German Federal Archive, Wkimedia Commons)
Centrum Drážďan po náletu. (FOTO: German Federal Archive, Wkimedia Commons)

Němečtí neonacisté zrušili dnešní plánovaný pochod Drážďany, který měl připomenout zničení města na konci druhé světové války. Zprávu lokálního deníku Dresdner Neueste Nachrichten (DNN) potvrdil mluvčí policie. Neonacisté se u příležitosti výročí bombardování Drážďan sjíždějí do saské metropole pravidelně, v posledních letech ale jejich demonstrace blokovali levicoví aktivisté a obyvatelé města odmítající krajní pravici. Neonacisté pochod v Drážďanech tento rok přesto uskutečnili, a to už ve středu.

"Shromáždění bylo odvoláno," řekl dnes ráno agentuře DPA policejní mluvčí. Podle DNN pořadatel pochodu oznámil úřadům zrušení akce ve středu večer. Předtím se neonacisté u soudu neúspěšně domáhali toho, aby se průvod mohl uskutečnit před jednou z dominant Drážďan, světoznámým kostelem Frauenkirche.

Odvolání dnešního neonacistického pochodu, který se ve městě k výročí zničení konal každoročně od roku 1990, označil server deníku Frankfurter Rundschau za kapitulaci radikální pravice před občany. Ti v posledních letech úspěšně bránili neonacistům v jejich pochodu, což se například v roce 2011 neobešlo bez střetů mezi pravicovými a levicovými extremisty. Obyvatelé města na znamení nesouhlasu se záměrem neonacistů vytvářeli v centru Drážďan živý řetěz, který měl vzniknout i dnes v 17:00 SEČ.

Podle DPA pochodovali neonacisté centrem Drážďan už ve středu večer. Asi 500 pravicových extremistů s pochodněmi v rukou prošlo historickým jádrem města, v čemž jim nezabránilo ani zhruba 1000 odpůrců. Podle policie byl průvod řádně oznámen a nejsou zprávy o případných střetech mezi oběma tábory, o zraněných ani zatčených. Starým městem v Drážďanech pochodovali pravičáci poprvé po mnoha letech, poznamenala DPA.

Bombardování Drážďan z 13. na 14. února 1945 spojeneckými letouny, při němž podle odhadů zahynulo asi 25.000 lidí, němečtí neonacisté označují za "bombový holokaust německého národa". Kvůli odporu místních obyvatel ale na pochod přijíždělo v posledních letech stále méně účastníků.

Připomínku zničení saské metropole chtěli neonacisté letos přenést i mimo hlavní město Saska. Na sobotu svolali do Karlových Varů pochod nazvaný Světlo pro Drážďany. Účastnit se ho mají stoupenci krajní pravice z Česka i z Německa.

Přečteno: 636x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Drážďany, Pochod, radikálové, Výročí, bombardováníHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo