romea - logo
21. června 2019 (pátek)
svátek má Alois
Loading
rozšířené vyhledávaní

Němečtí neonacisté odvolali pochod Drážďany k výročí jejich zkázy

13.2.2014 11:55
Centrum Drážďan po náletu. (FOTO: German Federal Archive, Wkimedia Commons)
Centrum Drážďan po náletu. (FOTO: German Federal Archive, Wkimedia Commons)

Němečtí neonacisté zrušili dnešní plánovaný pochod Drážďany, který měl připomenout zničení města na konci druhé světové války. Zprávu lokálního deníku Dresdner Neueste Nachrichten (DNN) potvrdil mluvčí policie. Neonacisté se u příležitosti výročí bombardování Drážďan sjíždějí do saské metropole pravidelně, v posledních letech ale jejich demonstrace blokovali levicoví aktivisté a obyvatelé města odmítající krajní pravici. Neonacisté pochod v Drážďanech tento rok přesto uskutečnili, a to už ve středu.

"Shromáždění bylo odvoláno," řekl dnes ráno agentuře DPA policejní mluvčí. Podle DNN pořadatel pochodu oznámil úřadům zrušení akce ve středu večer. Předtím se neonacisté u soudu neúspěšně domáhali toho, aby se průvod mohl uskutečnit před jednou z dominant Drážďan, světoznámým kostelem Frauenkirche.

Odvolání dnešního neonacistického pochodu, který se ve městě k výročí zničení konal každoročně od roku 1990, označil server deníku Frankfurter Rundschau za kapitulaci radikální pravice před občany. Ti v posledních letech úspěšně bránili neonacistům v jejich pochodu, což se například v roce 2011 neobešlo bez střetů mezi pravicovými a levicovými extremisty. Obyvatelé města na znamení nesouhlasu se záměrem neonacistů vytvářeli v centru Drážďan živý řetěz, který měl vzniknout i dnes v 17:00 SEČ.

Podle DPA pochodovali neonacisté centrem Drážďan už ve středu večer. Asi 500 pravicových extremistů s pochodněmi v rukou prošlo historickým jádrem města, v čemž jim nezabránilo ani zhruba 1000 odpůrců. Podle policie byl průvod řádně oznámen a nejsou zprávy o případných střetech mezi oběma tábory, o zraněných ani zatčených. Starým městem v Drážďanech pochodovali pravičáci poprvé po mnoha letech, poznamenala DPA.

Bombardování Drážďan z 13. na 14. února 1945 spojeneckými letouny, při němž podle odhadů zahynulo asi 25.000 lidí, němečtí neonacisté označují za "bombový holokaust německého národa". Kvůli odporu místních obyvatel ale na pochod přijíždělo v posledních letech stále méně účastníků.

Připomínku zničení saské metropole chtěli neonacisté letos přenést i mimo hlavní město Saska. Na sobotu svolali do Karlových Varů pochod nazvaný Světlo pro Drážďany. Účastnit se ho mají stoupenci krajní pravice z Česka i z Německa.

Přečteno: 634x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Drážďany, Pochod, radikálové, Výročí, bombardováníHLAVNÍ ZPRÁVY

Setkání romských studentů Baruvas v Týnci nad Sázavou (květen 2019) (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoROMEA spustila kampaň na podporu romských studentů. Zapojit se můžete i vy!

11.6.2019 11:45
ROMEA spustila další fundrasingovou kampaň na podporu romských studentů středních a vyšších odborných škol, tentokrát s názvem Společně to dokážeme. Pětiletý projekt Romský stipendijní program pro studenty SŠ a VOŠ odstartovala ROMEA v ropce 2016. Za tu doby podpořila stipendiem 198 studentů středních a vyšších odborných škol, umožnila studentům zúčastnit se 283 vzdělávacích kurzů, doučování nebo školních exkurzí a uspořádala 9 studentských setkání BARUVAS pro 215 studentů.
 celý článek

Památník v Lidicích. (FOTO: Wikipedia.org)

Před 77 lety vypálili nacisté Lidice. V sobotu proběhne v památníku pietní akt

10.6.2019 15:56
V sobotu 15. června od 10:00 proběhne v Památníku Lidice Pietní vzpomínka k 77. výročí vyhlazení obce Lidice a osady Ležáky. V Ležácích se vzpomínková akce uskuteční v neděli 23. června.
 celý článek

--ilustrační foto--

Několik bitek v Kojetíně, medializuje se pouze ta "romská", starosta píše o "cikánském zlořádu"

10.6.2019 14:37
Na Masarykově náměstí v Kojetíně došlo v pátek 7.června večer k hromadné rvačce dvou skupin lidí. Podle starosty obce Leoše Ptáčka šlo o místní Romy. Zraněni byli dva lidé, došlo k poškození automobilu a střelbě z plynové pistole. Případ policisté vyšetřují jako trestné činy výtržnictví, poškození cizí věci a pokus těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo