romea - logo
26. února 2021 (pátek)
svátek má Dorota

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Nenávist není řešení: V sobotu 23. června v Sokolově proběhne shromáždění za objasnění smrti Ludovíta Kašpara

Sokolov, 20.6.2012 10:03, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

V sobotu 23. června od 13.30 hodin se na Starém náměstí v Sokolově uskuteční shromáždění organizované iniciativou Nenávist není řešení a občanským sdružením Konexe. Shromáždění chce upozornit na dosud neobjasněné úmrtí Ludovíta Kašpara a spolu s příbuznými zemřelého uctít jeho památku. Rovněž je jeho cílem apelovat na řádné a transparentní vyšetřování všech podobných případů.

Romský otec tří dětí Ludovít Kašpar zemřel začátkem května ve věku 33 let po zásahu místních policistů v Kynšperku nad Ohří. Rodina dosud nebyla Policií ČR informována o okolnostech jeho úmrtí a ani v úmrtním listu, který byl vystaven až po několika urgencích, není příčina smrti uvedena.

Ludovít Kašpar byl sportovec, nekuřák statné postavy, netrpěl žádnou vážnější nemocí. Na základě těchto skutečností i podle některých svědeckých výpovědí se příbuzní zemřelého domnívají, že vůči němu musela být použita neúměrná síla. Policie ČR k tragické události dosud vydala jen krátkou zprávu.

Vyšetřování převzala Generální inspekce bezpečnostních sborů, která má za úkol vyšetřovat trestné činy, z jejichž spáchání by mohli být podezřelí policisté.

Za posledního půl roku došlo v České republice k nejméně čtyřem násilným úmrtím Romů za zatím nevyjasněných okolností. Na začátku loňského prosince zemřel po policejním zásahu ve svém bytě v Děčíně muž, jenž trpěl těžkou formou schizofrenie.

Další obětí byla bezdomovkyně, kterou začátkem ledna na pražském Jarově zkopal a ubil k smrti místní mladík.

Koncem dubna ve slezské Chotěbuzi zastřelil místní muž otce dvou dětí šípem z kuše.

Ve všech těchto případech zatím stále probíhá šetření, avšak zcela netransparentní.

V tak krátké době nelze považovat nezvykle vysoký počet násilně zemřelých Romů za náhodný. Šluknovské a břeclavské protiromské demonstrace vyhrotily atmosféru ve společnosti, která ztrácí soudnost a bere domnělou spravedlnost do svých rukou, toleruje nesnášenlivost a nenávist vůči Romům, pachatele trestných činů, jejichž obětí je Rom, chápe jako beztrestné. Následky však nenesou jenom pozůstalí zemřelých, ale právě celá společnost. I proto je třeba odmítnout narůstající projevy anticiganismu a zabránit dalšímu sociálnímu vyloučení Romů.

Během sobotního shromáždění v Sokolově zazní projevy osobností veřejného života a promluví také zástupce rodiny poškozeného. Shromáždění bude mít i pietní část a pořadatelé budou dbát na jeho důstojný a klidný průběh. Shromáždění se uskuteční i přes protichůdné informace, které v minulém týdnu zveřejňovala některá média.

Přečteno: 1024x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Násilí z nenávisti, NásilíHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo