romea - logo
26. května 2020 (úterý)
svátek má Filip
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ostrava: Romové proti neonacismu

26.8.2013 16:56
V ulici Bratří Čapků se 24. 8. 2013 v reakci na protiromský pochod Duchcovem sešlo asi 60 Romů.
V ulici Bratří Čapků se 24. 8. 2013 v reakci na protiromský pochod Duchcovem sešlo asi 60 Romů.

V sobotu 24. srpna se na náměstí Svatopluka Čecha v ostravské čtvrti Přívoz sešlo asi 350 Romů a pěkně zaplněné náměstí mohlo vzbuzovat jisté naděje na to, že ti, kteří jsou určeni k roli obětních beránků, začínají dávat veřejně najevo odhodlání tuto úlohu už nehrát. Lidé chtěli vyjádřit své obavy ze vzrůstající vlny anticiganismu v České republice a svou účastí se je rozhodli podpořit i členové a členky ČSAF. Akce nesla název „Mír mezi lidmi“ a odehrávala se ve velmi pacifistickém duchu před kostelem Neposkvrněného početí Panny Marie. Romy přišlo podpořit jen pár desítek lidí z řad „bílé“ majority.

Sjednocení

Na pódiu před kostelem se vystřídalo několik romských kapel. Kulturní program zakončila dívčí hiphopová formace Fakné. Ještě předtím se vystřídalo u mikrofonu několik řečníků. Vedle proromských aktivistů Imricha Horváta a Kumara Vishwanathana i majitel ubytoven Vladimír Leško nebo třeba místní kněz.

Řečníci volali hlavně po romské jednotě. A složení účastníků tomu skutečně napovídalo. Vedle velkého množství nejchudších se zúčastnili i úspěšní podnikatelé. Přílišná důvěra a předčasné díky a potlesk zazněly na adresu policie. Někteří vyzývali i k přílišné zdrženlivosti a pasivitě. Kolem půl třetí byla akce po varování policie náhle rozpuštěna, o což se zasadil hlavně pan Leško a jeho nohsledi, kteří případné neustupování neonacistům a anticiganistům vykládali jako podněcování násilí ze strany Romů. Leško půl hodiny po oficiálním začátku shromáždění vlezl na pódium, do mikrofonu oznámil, že se sem Romové přišli sjednotit a že se sjednotili rychleji, než se čekalo, takže mají nasednout do autobusů a vrátit se domů. Leško tedy akci ukončil, aniž by byl jejím ohlašovatelem nebo oficiálním organizátorem – a vysloužil si za to děkovné poplácání po rameni od magistrátní vrchnosti, která se v tu chvíli na náměstí nenápadně objevila.

Romové se okamžitě a disciplinovaně rozešli do svých domovů, což se později ukázalo jako osudová chyba. Rozešli se do jednotlivých „sídlišť“, rozštěpili se a namísto toho, aby byla pozornost nácků upoutána na shromáždění Romů, směřovala na jejich domovy. Policie totiž nezvládla nebo nechtěla zvládnout už oslabený dav složený z maximálně tří set neonacistů a někteří se tak dostali až k domovům Romů.

Neviditelní

Pro masmédia se staly emancipační snahy ostravských Romů zcela nezajímavé. Na romském protestu nedošlo k žádným střetům, hádkám ani nadměrné konzumaci alkoholu. Stranou zůstaly i organizační snahy o odpor po rozpuštění demonstrace v ghettech na ulicích Cihelní a Palackého. Samotnou demonstraci na náměstí Svatopluka Čecha i přes hojnou účast hlavní zpravodajské kanály zcela ignorovaly a ty vedlejší ji zmínily jen okrajově.

Díky, policie

Těžko lze hodnotit roli a záměr policie při ostravských protestech. Těžko lze věřit krajskému policejnímu řediteli Tomášovi Kuželovi, že bylo nasazeno pouhých 300 policistů. V Moravské Ostravě a Přívoze byly plné policejní dodávky přítomny snad na každém rohu. Byly zde monitorovací vozy, jízdní jednotky na koních, zásahové jednotky i vrtulník.

Poznávací značky napovídaly, že přijely posily z celého Moravskoslezského, Olomouckého, Zlínského i Pardubického kraje. Přesto se někteří jednotlivci ze 150-300hlavého davu neonacistů, který se vydal na pogrom, dostali až pod okna romských domovů. Na druhou stranu lze s jistotou tvrdit, že si někteří Romové začali uvědomovat, že je policie není schopna, anebo nechce chránit a musí brát záležitost obrany do svých rukou. Někteří si také uvědomili, že není dobré slepě následovat výzvy jejich autorit.

Ach ty autority

Emancipační snahy Romů v ostravském Přívoze se snaží uchopit a pohřbít místní majitel ubytoven a obchodník s chudobou Vladimír Leško. Pro Leška je jakákoliv emancipace a změna statu quo přítěží. Romy žijící v jeho ubytovnách potřebuje udržovat v pasivitě a mlčenlivosti, aby mohl nadále kasírovat tučné zisky z příspěvků na bydlení a peněženek svých „nájemníků“ a hlavně aby nebyla narušena zákulisní spolupráce s anticiganisty z radnice, z řad ČSSD a hnutí Ostravak, kteří vyklízejí romské rodiny z lukrativních částí čtvrti a lifrují je do donedávna poloprázdných Leškových ubytoven. Obyvatele svých ubytoven navíc drží v šachu neustálou pohrůžkou vyhazovu na ulici.

Sobotní demonstraci pak Leško zvládl bravurně. Nejprve se zasadil o to, aby mezi Romy náležitě prohloubil strach a paniku z přijíždějících neonacistů a anticiganistů. Záměrem bylo, aby co nejvíce lidí přinutil použít jako dopravu jím přistavené autobusy, kterých byl dle jeho slov omezený počet, aby na demonstraci nepřijelo Romů moc a Leško je mohl lépe ovládat. Kolem půl třetí pak co nejvíce lidí nahnal do autobusů a akci pod pohrůžkami „podněcování násilí ze strany Romů“ úplně paralyzoval. Do pozdních odpoledních hodin objížděl své ubytovny a pod pohrůžkami se snažil zabránit jakékoliv sebeorganizaci Romů. Situace byla jiná v ulici Palackého, kde má Leško menší vliv. Zde byli Romové připraveni odrazit případný útok neonacistů.

Kdo ke zlu mlčí...

V něčem měli ale lidé prosazující předčasné ukončení romské demonstrace pravdu. Pokud bychom zůstali a případně by došlo ke střetu s neonacisty, lze těžko předvídat, jak by události uchopila masmédia a jak by napadení ze strany neonacistů a odhodlanou obranu Romů vnímali televizní diváci. O selhání odporu v Ostravě se tak zasloužila hlavně lhostejnost „bílé“ majority. Kde byli všichni ti alternativci, kteří se vehementně snaží odlišit od mainstreamu? Ať už se jedná o hard core, punk, reggae, ska, hip hop nebo techno, letní festivaly byly mladými rebely nabité. Svou energii a úspory utopili v pasivní zábavě a hektolitrech českého piva. Buďme si však jisti, že zde nejde o problém Romů, ale nás všech. Až vyřeší „cikánskou otázku“, přijdou si pro vás a to už bude pozdě.

Napsáno pro csaf.cz

ČSAF
Přečteno: 1810x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

ČSAF, proti nenávisti, protiromský pochod, Ostrava, Vladimír Leško, situace ve společnosti, ubytovnyHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo