romea - logo
22. července 2019 (pondělí)
svátek má Magdaléna
Loading
rozšířené vyhledávaní

Policie se připravuje na demonstrace. Ostravskou akci DSSS proti ubytovnám ohlásil vedoucí dvou ubytoven

Praha, 27.9.2013 11:48, (ROMEA)
Střety s policií skončil 24. srpna v Ostravě protiromský pochod neonacistů. Nejvážnější incidenty se odehrály na křižovatce ulic Nádražní a Mariánskohorská. Policisté tam neonacisty, kteří se snažili zaútočit na Romy zastavili. Vzduchem létaly kameny, dýmovnice, rozbušky, popelnice, policisté několikrát použili i slzný plyn. (FOTO: ČTK)
Střety s policií skončil 24. srpna v Ostravě protiromský pochod neonacistů. Nejvážnější incidenty se odehrály na křižovatce ulic Nádražní a Mariánskohorská. Policisté tam neonacisty, kteří se snažili zaútočit na Romy zastavili. Vzduchem létaly kameny, dýmovnice, rozbušky, popelnice, policisté několikrát použili i slzný plyn. (FOTO: ČTK)

Policie se připravuje hned na několik demonstrací, které jsou plánovány na tento víkend. Už dnes je ale v pohotovosti v Moravskoslezském kraji – v Ostravě proběhne demonstrace za lepší sousedské vztahy nazvaná „Za toleranci mezi lidmi“, kterou pořádají Romové a iniciativa Blokujeme! Romové se totiž obávají, že jinak by policie nezabránila účastníkům druhé demonstrace, aby se po jejím skončení vydali k nedaleké ubytovně a dalším místům obývaným Romy. Novinářům to dnes řekli organizátoři romské demonstrace.

"Nechceme žádné násilí. Budeme se snažit neprovokovat, neupozorňovat na sebe, jenom říct a ukázat, co chceme," řekl ohlašovatel romské demonstrace Imrich Horvát z iniciativy Blokujeme. Počet demonstrantů podle něj hodně ovlivní to, že Romové mají strach. Bojí se prý chodit ven a dnes ani neposlali děti do škol. Dnešní demonstrace se koná kvůli zajištění jejich bezpečí.

Téměř souběžně proběhne nedaleko akce Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Ohlašovatelem demonstrace je Petr Dopirák, člen ostravské DSSS a Petr Borna, člen DSSS v Novém Jičíně.

borna-dsss-plakat-sm.jpg

DSSS svoji akci ohlásila jako "protest proti rozšiřování ubytoven pro nepřizpůsobivé". Podle zjištění serveru Romea.cz je přitom Borna provozním vedoucím ve dvou ostravských ubytovnách v ostravských Mariánských horách – na Bedřišce a v ubytovně Laguna. Podle informací z internetu je rovněž provozovatelem ubytovny Kopřivnice (v tomto městě má trvalý pobyt). O otřesných hygienických podmínkách a chování Borny k obyvatelům ubytovny Bedřiška informoval v květnu letošního roku server 5 plus 2 média.

Na štěnice Petra Bornu několikrát upozornila její obyvatelka  Gizela Kotlárová. Ten zařídil opakovanou deratizaci, ovšem zcela neúspěšnou. "Ošetřovaly se jen některé pokoje, takže se zanedlouho štěnice rozlezly zpátky. Asi desetkrát můj pokoj vystříkali a stále tu byly," stěžuje si Kotlárová, která má po celém těle strupy a jizvy od tohoto parazitujícího hmyzu. Chtěla proto, aby zjednal nápravu. Borna při posledním rozhovoru v jeho kanceláři Kotlárovou napadl. "Chytil mě pod krk a přitlačil ke zdi. Řekl mi, že si se mnou nebude dělat problémy, že tady stejně patří jenom spodina," líčí Kotlárová s tím, že ji Borna nařídil, že si má sbalit a ihned vypadnou z ubytovny. Petr Borna se odmítl k celému incidentu vyjádřit. "Nebudu se s vámi vůbec bavit," řekl serveru 5 plus 2. 

"Na akce se připravujeme. Budeme připraveni v případě potřeby zasáhnout a zajistit bezpečnost a ochranu veřejného pořádku," řekla pro ČTK mluvčí moravskoslezské policie Gabriela Holčáková. Dodala, že přesné počty nasazených policistů nechce zveřejnit.

V srpnu se účastníci protiromské demonstrace a pochodu v Ostravě střetli s policisty, kteří se jim snažili zabránit v útoku na ubytovny, v nichž žijí převážně Romové. Během potyček policie zatkla celkem 62 lidí podezřelých z různého protiprávního jednání. Zatím obvinila deset lidí.

Na pátek plánuje své akce DSSS i v Havířově, Klatovech a ve Slaném, podle magistrátu by se mělo konat protiromské shromáždění a pochod v Českých Budějovicích.

V Sobotu bude rušno v Praze

Na sobotní státní svátek se chystá v demonstrovat krajní pravice i v Praze. Demonstraci na pražském magistrátu od 13:00 do 17:00 nahlásil Petr Kessner. Pochod je naplánován z dolní části Václavského náměstí, přes Národní třídu, Smetanovo nábřeží a Mánesův most na nábřeží Edvarda Beneše. Organizátoři na svých webových stránkách uvedli, že chtějí manifestovat "proti polistopadovému rozvratu, za sociální spravedlnost a za svobodu". "Na akci jsou vítány české prapory se lvem, transparenty týkající se české identity, sociální spravedlnosti a svobody," vyzývají pořadatelé účastníky.

Na stejný den se do Prahy chystají i účastníci každoročního karnevalového průvodu Do it yourself (DIY), který letos bude tematicky zaměřen na podporu odsouzeným členkám Pussy Riot. Část příznivců techna se sejde u hudebního klubu Cross v Holešovicích po 11:00, druhá po 14:00 v parku u ruské ambasády v Bubenči. U velvyslanectví se obě skupiny spojí. Podle pořadatelů půjde o pokojné shromáždění s hudbou.

Od ambasády průvod za doprovodu sound systémů vyrazí kolem Pražského hradu na Hradčanské náměstí. Aktivisté chtějí cestou přejmenovat ulici Ronalda Raegana u rezidence velvyslance USA na ulici Bradleyho Manninga, amerického vojáka, kterého soud nedávno potrestal 35 lety vězení za vyzrazení tajných informací. Akce skončí v ulici U Brusnice.

Před ruskou ambasádu se chystali demonstrovat také příznivci Dělnické mládeže. "O kolizi s DIY karnevalem jsme zástupce Dělnické mládeže upozornili s tím, že pokud se nedohodne na úpravě doby konání shromáždění se svolavatelem DIY karnevalu a bude trvat na svém oznámení, shromáždění Dělnické mládeže zakážeme," sdělila ČTK mluvčí pražského magistrátu Tereza Králová. Zástupce Dělnické mládeže poté své oznámení stáhl.

Organizátoři karnevalu na svých facebookových stránkách píšou, že byli upozorněni, že se zástupci Dělnické mládeže před ruskou ambasádu i tak chystají. Účastníky proto vyzvali ke "zvýšené pozornosti" a případně aby přistoupili k "nenásilnému, ale striktnímu řešení".

Do centra Prahy chystají pochod také neonacisté pod názvem Svatováclavská manifestace. Na ni se chystá reagovat zhruba 200 lidí protestem proti "zneužívání sv. Václava neonacisty" na Jungmannově náměstí. Akci pod názvem „Václava náckům nedáme!“ pořádá platforma Blokujeme. Důvodem je také vyjádření solidarity obyvatelům Krupky, kde se v minulosti odehrály protiromské demonstrace a další se tam koná i v sobotu.

V metropoli se navíc sehraje derby mezi Spartou a Slavií.

Na sobotu se připravuje i pražská policie. "Chystáme odpovídající bezpečnostní opatření," řekl ČTK mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Jejich podobu teprve policie zveřejní.

V Krupce se chystá blokáda neonacistů

Neonacisté z uskupení Čeští lvi pokračují ve svém zatím neúspěšném turné po českých městech a v sobotu chtějí provokovat od 15 hodin v Krupce. Proti nim se chtějí však postavit místní Romové a jejich sympatizanti. "Rasisté se svým putovní cirkusem nenávisti přijiždí opět do Krupky. Do města, kde jsme se jim opakovaně postavili, protože víme kam rasismus a fašismus vede. Nebudeme rasistům vyklízet prostor a dělat, že neexistují. Uspořádáme solidární happening a postavíme se po boku místních Romů proti — tak jako v předchozích letech. Bílí, Romové, staří, mladí, muži, ženy, místní či přespolní — společně dáme rasistům jasný vzkaz: Tahle země není, nebyla a nikdy nebude pro nácky!" píše se například na serveru Antifa.cz.

Další akce se v sobotu odehrají v Bílovci nebo v Duchcově. Protiromským protestům se nevyhne ani Vítkov – nechvalně proslulý žhářským útokem na dům obývaný romskou rodinou, při kterém byli zranění tři lidé, nejvážněji dvouletá Natálka, která utrpěla život ohrožující popáleniny třetího a čtvrtého stupně na více než 80 % těla.
Přečteno: 2942x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Demonstrace, Extremismus, protest, tolerance, společenská atmosféra, Policie, Praha, České Budějovice, Vítkov, Krupka, Duchcov, DSSSHLAVNÍ ZPRÁVY

(FOTO: Jarmila Vaňová)

Naděje pro Luník IX: Síla na změnu přichází ze samotného ghetta (2.část)

18.7.2019 14:19
„Jako novinářka jsem na sídliště chodila často a dlouhé roky. Znala jsem se s obyvateli, poslanci, starosty. Lidé mě zdravili a nikdy jsem neměla problém s tím, aby se mi na kameru vyjádřili. Opravdové poznání však přišlo až po tom, co jsem na Luníku začala pracovat jako terénní sociální pracovnice,“ přibližuje v předchozím čísle v prvním díle unikátní sondy do nitra a kontextů nejznámějšího slovenského ghetta Jarmila Vaňová.
 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

IPSI: Poskytne stát dotaci na čunkodomky v Chanově? Most v to marně doufá

18.7.2019 12:37
Napsali jsme řediteli odboru politiky bydleníMinisterstvo pro místní rozvoj (MMR), co je pravdy na tom, že na stavbu kontejnerových domů po vzoru akce Jiřího Čunka s vystěhováním Romů na skládku Poschlá za Vsetínem (nazývaných čunkodomy, čuknoboxy nebo čuknobuňky) bude město Most v Chanově "čerpat státní dotaci z programu ministerstva pro místní rozvoj".
 celý článek

Památník v Letech u Písku v roce 2004 (FOTO: Archiv Romea.cz)

Odborná soutěž k podobě památníku v Letech bude vyhlášena v září. Výsledky by měly být na jaře

18.7.2019 10:52
Muzeum romské kultury ve spolupráci s firmou ONplan ukončilo tříměsíční konzultační fázi přípravy mezinárodní dvoufázové krajinářsko-architektonické soutěže „Lety u Písku, Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách“.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo