romea - logo
20. května 2022 (pátek)
svátek má Zbyšek

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romové v Duchcově ministrovi vnitra: Za protiromské pochody může starostka Jitka Bártová

Praha, 23.8.2013 16:43, (ROMEA)
Martin Pecina. Foto: Atominfo.cz
Martin Pecina. Foto: Atominfo.cz

Ministr vnitra v demisi Martin Pecina při své páteční návštěvě Duchcova slíbil, že se sem v dohledné době vrátí a pokusí se pomoci napravit zdejší napjatou situaci mezi většinovou populací a romskou menšinou. Řešení problémů tu podle něj potrvá ještě týdny či měsíce. Řekl to novinářům při své zastávce v Ústí nad Labem. Obě města navštívil v rámci svého pátečního výjezdu do Ústeckého kraje.

Při návštěvě Duchcova se Pecina setkal se starostkou města, na ulici ho podle jeho slov také oslovila skupina místních Romů. "Byla to velmi zajímavá zkušenost. Slíbil jsem, že se tam brzy vrátím, ať si tam uděláme kulatý stůl. Protože problémy tam ještě zažehnány nejsou a budeme potřebovat ještě týdny až měsíce na to, abychom ty problémy nějakým způsobem pacifikovali," uvedl Pecina.

Radnice v Duchcově podle něj ke zklidnění situace, která se tu vyhrotila po květnovém útoku několika Romů na manželský pár, postupuje správně. Místní Romové, kteří s ním mluvili, ale podle něj vyjádřili ke starostce velmi negativní postoj, dávají jí za vinu konání protiromských shromáždění, která se tu konala už tři, čtvrté se chystá na sobotu. "Myslím, že ty strany jsou do sebe tak zakousnuté, že potřebují mediátora. Jinak si nemyslím, že je tam situace nějak dramatická," uvedl.

Problémem je podle něj v Duchcově především komunikace mezi znepřátelenými stranami. "Ta komunikace tam není dobrá a budu se osobně snažit přispět k tomu, aby se to zlepšilo. Ty pochody a násilné akce zvládneme," řekl Pecina. Zmínil, že do problematické lokality bude nasazeno několik romských asistentů prevence kriminality. "Ta situace se zklidní, skutečně o to nemám strach, je to malá lokalita a zvládnout ji nebude nijak fatální problém. Tím je naopak najít práci pro desetitisíce nezaměstnaných lidí ve vyloučených lokalitách v České republice," podotkl.

ČTK, TÝDEN.cz
Přečteno: 2037x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Jitka Bártová, Martin Pecina, Romové, Demonstrace, nesnášenlivost, nepokojeHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo