romea - logo
6. prosince 2019 (pátek)
svátek má Mikuláš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Strana zelených demonstrovala za vytvoření postu ministra pro lidská práva

Praha, 11.12.2013 14:43, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Zelení při příležitosti Mezinárodního dne lidských práv v úterý 10.prosince uspořádali demonstraci za vytvoření postu ministra pro lidská práva, menšiny a rovné příležitosti. Během happeningu, který proběhl přímo před Lidovým domem v Hybernské, byl symbolicky zablokován chodník, po kterém mohli projít jen přizpůsobiví občané. Ti nepřizpůsobiví museli jinudy. Zelení upozornili na stávající situaci v oblasti ochrany lidských práv a podpořili nedávnou iniciativu neziskových organizací se stejným cílem. Agenda lidských práv by podle zelených měla být zastoupena na úrovni Vlády, přesunem stávajících kompetencí z Úřadu vlády.

Strana zelených (SZ) podporuje nedávnou iniciativu neziskových organizací, které ve svém otevřeném dopise žádají předsedy ČSSD, ANO 2011 a KDU-ČSL, aby se zasadili o vytvoření Ministerstva pro lidská práva, menšiny a rovné příležitosti. Předsedové zmíněných politických stran a hnutí dodnes s žádným návrhem řešení lidskoprávní agendy na vládní úrovni nepřišli. Nevyjádřili dokonce ani žádný pozitivní postoj či příslib, že se o zřízení potřebné instituce zasadí.

„Nechceme jakékoliv navyšování počtu úředníků, agenda je dostatečně zastoupena ve struktuře Úřadu vlády. Přesto ale tyto kompetence musí být přesunuty a jednoznačně zastoupeny přímo ve Vládě v podobě ministra. Je očividné, že pouhá pozice zmocněnce nefunguje. V situaci, kdy protiromské nálady a otevřený rasismus, který nachází zastání už i na půdě Parlamentu ČR, stupňující se ohrožení sociálním vyloučením, nerovnost žen a mužů, diskriminace ve vzdělávání, na trhu práce či v oblasti bydlení, je třeba přijít s efektivním řešením,” uvedl Ondřej Liška, předseda zelených.

Zelení mají jako jediná strana vytvoření rezortu pro lidská práva ve svém programu, protože ochrana lidských práv patří dlouhodobě mezi jejich programové priority. „Byli to v minulosti právě zelení, kteří jako první a zároveň i poslední prosadili vytvoření lidskoprávní instituce na úrovni ministra či ministryně. Od té doby je ale tato agenda soustavně a cíleně marginalizována. Z vládní úrovně de facto zmizela a zcela pozbyla své vážnosti,“ připomíná Josef Šmída, člen odborné sekce pro lidská práva SZ a organizátor happeningu.

Zelení se zasazují o to, aby lidská práva opět nabyla na významu a získala systematickou ochranu a zastání v nejvyšších patrech politiky. „K tomu nemůže nikdy dojít bez vytvoření potřebné instituce. Peníze daňových poplatníků nelze nadále mrhat na zásahy těžkooděnců a další neúčinná řešení následků zanedbávání lidských práv. Systematická lidskoprávní agenda je ve svém důsledku výrazně levnější a dlouhodobější řešení,“ uvedl Tomáš Křemen, předseda Mladých zelených.

Strana zelených se ve spolupráci s občanským sdružením Mladí zelení rozhodla využít příležitosti Mezinárodního dne lidských práv a právě probíhajících jednání ČSSD, ANO 2011 a KDU-ČSL o budoucí vládě a uspořádala veřejný happening. Její kontroverzní obsah upozorňoval na neřešené lidskoprávní problémy v České republice.

TZ Strany zelených
Přečteno: 862x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Strana zelených, Demonstrace, Lidská práva, ministr pro lidská právaHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo