romea - logo
27. ledna 2020 (pondělí)
svátek má Ingrid
Loading
rozšířené vyhledávaní

Strana zelených demonstrovala za vytvoření postu ministra pro lidská práva

Praha, 11.12.2013 14:43, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Zelení při příležitosti Mezinárodního dne lidských práv v úterý 10.prosince uspořádali demonstraci za vytvoření postu ministra pro lidská práva, menšiny a rovné příležitosti. Během happeningu, který proběhl přímo před Lidovým domem v Hybernské, byl symbolicky zablokován chodník, po kterém mohli projít jen přizpůsobiví občané. Ti nepřizpůsobiví museli jinudy. Zelení upozornili na stávající situaci v oblasti ochrany lidských práv a podpořili nedávnou iniciativu neziskových organizací se stejným cílem. Agenda lidských práv by podle zelených měla být zastoupena na úrovni Vlády, přesunem stávajících kompetencí z Úřadu vlády.

Strana zelených (SZ) podporuje nedávnou iniciativu neziskových organizací, které ve svém otevřeném dopise žádají předsedy ČSSD, ANO 2011 a KDU-ČSL, aby se zasadili o vytvoření Ministerstva pro lidská práva, menšiny a rovné příležitosti. Předsedové zmíněných politických stran a hnutí dodnes s žádným návrhem řešení lidskoprávní agendy na vládní úrovni nepřišli. Nevyjádřili dokonce ani žádný pozitivní postoj či příslib, že se o zřízení potřebné instituce zasadí.

„Nechceme jakékoliv navyšování počtu úředníků, agenda je dostatečně zastoupena ve struktuře Úřadu vlády. Přesto ale tyto kompetence musí být přesunuty a jednoznačně zastoupeny přímo ve Vládě v podobě ministra. Je očividné, že pouhá pozice zmocněnce nefunguje. V situaci, kdy protiromské nálady a otevřený rasismus, který nachází zastání už i na půdě Parlamentu ČR, stupňující se ohrožení sociálním vyloučením, nerovnost žen a mužů, diskriminace ve vzdělávání, na trhu práce či v oblasti bydlení, je třeba přijít s efektivním řešením,” uvedl Ondřej Liška, předseda zelených.

Zelení mají jako jediná strana vytvoření rezortu pro lidská práva ve svém programu, protože ochrana lidských práv patří dlouhodobě mezi jejich programové priority. „Byli to v minulosti právě zelení, kteří jako první a zároveň i poslední prosadili vytvoření lidskoprávní instituce na úrovni ministra či ministryně. Od té doby je ale tato agenda soustavně a cíleně marginalizována. Z vládní úrovně de facto zmizela a zcela pozbyla své vážnosti,“ připomíná Josef Šmída, člen odborné sekce pro lidská práva SZ a organizátor happeningu.

Zelení se zasazují o to, aby lidská práva opět nabyla na významu a získala systematickou ochranu a zastání v nejvyšších patrech politiky. „K tomu nemůže nikdy dojít bez vytvoření potřebné instituce. Peníze daňových poplatníků nelze nadále mrhat na zásahy těžkooděnců a další neúčinná řešení následků zanedbávání lidských práv. Systematická lidskoprávní agenda je ve svém důsledku výrazně levnější a dlouhodobější řešení,“ uvedl Tomáš Křemen, předseda Mladých zelených.

Strana zelených se ve spolupráci s občanským sdružením Mladí zelení rozhodla využít příležitosti Mezinárodního dne lidských práv a právě probíhajících jednání ČSSD, ANO 2011 a KDU-ČSL o budoucí vládě a uspořádala veřejný happening. Její kontroverzní obsah upozorňoval na neřešené lidskoprávní problémy v České republice.

TZ Strany zelených
Přečteno: 867x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Strana zelených, Demonstrace, Lidská práva, ministr pro lidská právaHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo