romea - logo
24. listopadu 2020 (úterý)
svátek má Emílie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Desetiminutovka Plus: Chci učit ekonomii a být dobrý učitel, říká třiadvacetiletý Robert Olah

2.11.2020 16:45

V dalším díle pořadu Desetiminutovka Plus přináší ROMEA TV rozhovor Jarmily Balážové s nadějným třiadvacetiletým studentem ekonomie a managementu Robertem Olahem, který chce po získání inženýrského titulu a pedagogického minima učit účetnictví a ekonomii na střední škole.

STIPENDIJNÍ PROGRAM ORGANIZACE ROMEA PRO ROMSKÉ STUDENTY

Stipendijní program podporuje romské studenty a studentky z chudých poměrů a sociálně vyloučených lokalit finančním stipendiem. Studenti mohou také v rámci programu využívat mentoring během studia, absolvovat vzdělávací kurzy nad rámec studijních povinností nebo v případě potřeby doučování.

Stipendijní program je financován díky dánské nadaci VELUX, nadacím Albatros a Bader Philanthropies a také řadě individuálních dárců.

I vy můžete další studenty podpořit ve studiu na www.romskastipendia.cz/darujte.

Zajímavý příběh mladého muže, který vyrůstal jen s maminkou a čtyřmi sourozenci v sociálně vyloučené lokalitě, a přesto si plní svůj sen z dětství. Jak sám říká, miluje ekonomii a účetnictví a učitel má podle něj umět žáky a studenty motivovat. Sám měl na takové pedagogy štěstí.  Možná i proto chce být od dětství právě skvělým učitelem.

"Mám v plánu získat titul, abych mohl učit na střední ekonomické škole, odmala to byl vlastně můj sen, který si pomalu plním," říká Robert Olah. Ve volném čase se věnuje práci v neziskových organizacích a motivaci mladých romských studentů. Chce tak vrátit to, co pomohlo v potřebných okamžicích i jemu. Ctižádost a píle jej asi charakterizují nejvýstižněji.

Součástí jeho cesty za snem je také nedávno obhájená bakalářská práce, která je hodnocena jako jedna z nejlepších na fakultě. Jejím tématem je diskriminace Romů na trhu s bydlením. Robert v unikátním experimentu skrze fiktivní zájemce o pronájem rozeslal 1600 žádostí. 

Robert se také pravidelně účastní studentských setkání, která se několikrát do roka konají v rámci Stipendijního programu organizace ROMEA. Setkání nesou název "BARUVAS", což v romštině znamená "rosteme", a sdružují romské studenty středních a vysokých škol napříč republikou a studovanými obory.

brf, vhl, LC, jab, th
Přečteno: 1287x
 

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Baruvas - Rosteme, Stipendia, Vzdělávání, pedagogové, vyloučená lokalita, Bydlení, DiskriminaceHLAVNÍ ZPRÁVY

Emil Ščuka a Jan Rusenko promluvili 25. listopadu 1989 ke statisícovému zástupu v Praze na Letné. Prostřednictvím televizních kamer také oslovili většinu domácností. Na letenské pláni současně romská skupina rozvinula romskou vlajku a mohutný dav skandoval „Ať žijí Romové“.  (FOTO: Archiv Romea.cz)

videoRomové a Sametová revoluce v roce 1989. 800 tisíc lidí na Letné skandovalo "Ať žijí Romové"

Praha, 17.11.2020 0:01, (ROMEA)
17. 11. 1989 začal v tehdejší Československé socialistické republice pád totalitního režimu Jakým způsobem se do tzv. Sametové revoluce zapojili Romové? Víte o tom, že 25. listopadu 1989 skandovalo 800 tisíc lidí na Letenské pláni „Ať žijí Romové“? Připomeňme si to článkem, který server Romea.cz poprvé publikoval v roce 2014.
 celý článek

Radek Laci (FOTO: Petr Zewlak Vrabec), (ZDROJ: Romano Voďi)

videoRadek Laci: Romské děti v dětských domovech vyrůstají jako Češi

13.11.2020 21:00
Nedostatek techniky pro on-line výuku, padající wifi připojení a taky chybějící personál. Epidemie koronaviru zasáhla výrazně taky do chodu dětských domovů v Česku. „Ve většině z nich chybí počítače, aby se tam děti mohly bez problémů zapojit do on-line výuky. Stát na tato zařízení zapomněl. Dětským domovům chybí informace od vlády, jak v současné situaci postupovat,“ upozorňuje v rozhovoru pro Romea TV Radek Laci, osobní trenér a taky spoluzakladatel organizace Vteřina poté, která pomáhá dětem z dětských domovů. 
 celý článek

Lajos ‘Paci‘ Balogh (FOTO: Facebook Roma Press Center)

Významný romský aktivista, hudebník a spoluzakladatel Dikh TV Lajos ‘Paci‘ Balogh podlehl nemoci COVID-19

13.11.2020 18:35
Na začátku listopadu podlehl nemoci COVID-19 Lajos ‘Paci‘ Balogh, politik, muzikant a aktivista, který se věnoval zlepšení situace Romů v Maďarsku. Nizozemská novinářka Roos van Hennekelder, která žije v Maďarsku v nekrologu připomíná, co vše Balogh udělal pro Romy v Maďarsku. Baloghovi bylo 28 let.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo