romea - logo
20. ledna 2021 (středa)
svátek má Ilona

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Desetiminutovka Plus: Chci učit ekonomii a být dobrý učitel, říká třiadvacetiletý Robert Olah

2.11.2020 16:45

V dalším díle pořadu Desetiminutovka Plus přináší ROMEA TV rozhovor Jarmily Balážové s nadějným třiadvacetiletým studentem ekonomie a managementu Robertem Olahem, který chce po získání inženýrského titulu a pedagogického minima učit účetnictví a ekonomii na střední škole.

STIPENDIJNÍ PROGRAM ORGANIZACE ROMEA PRO ROMSKÉ STUDENTY

Stipendijní program podporuje romské studenty a studentky z chudých poměrů a sociálně vyloučených lokalit finančním stipendiem. Studenti mohou také v rámci programu využívat mentoring během studia, absolvovat vzdělávací kurzy nad rámec studijních povinností nebo v případě potřeby doučování.

Stipendijní program je financován díky dánské nadaci VELUX, nadacím Albatros a Bader Philanthropies a také řadě individuálních dárců.

I vy můžete další studenty podpořit ve studiu na www.romskastipendia.cz/darujte.

Zajímavý příběh mladého muže, který vyrůstal jen s maminkou a čtyřmi sourozenci v sociálně vyloučené lokalitě, a přesto si plní svůj sen z dětství. Jak sám říká, miluje ekonomii a účetnictví a učitel má podle něj umět žáky a studenty motivovat. Sám měl na takové pedagogy štěstí.  Možná i proto chce být od dětství právě skvělým učitelem.

"Mám v plánu získat titul, abych mohl učit na střední ekonomické škole, odmala to byl vlastně můj sen, který si pomalu plním," říká Robert Olah. Ve volném čase se věnuje práci v neziskových organizacích a motivaci mladých romských studentů. Chce tak vrátit to, co pomohlo v potřebných okamžicích i jemu. Ctižádost a píle jej asi charakterizují nejvýstižněji.

Součástí jeho cesty za snem je také nedávno obhájená bakalářská práce, která je hodnocena jako jedna z nejlepších na fakultě. Jejím tématem je diskriminace Romů na trhu s bydlením. Robert v unikátním experimentu skrze fiktivní zájemce o pronájem rozeslal 1600 žádostí. 

Robert se také pravidelně účastní studentských setkání, která se několikrát do roka konají v rámci Stipendijního programu organizace ROMEA. Setkání nesou název "BARUVAS", což v romštině znamená "rosteme", a sdružují romské studenty středních a vysokých škol napříč republikou a studovanými obory.

brf, vhl, LC, jab, th
Přečteno: 2051x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Baruvas - Rosteme, Stipendia, Vzdělávání, pedagogové, vyloučená lokalita, Bydlení, DiskriminaceHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo