romea - logo
27. listopadu 2020 (pátek)
svátek má Xenie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Marek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42

Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Anglickém gymnáziu v Praze? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.

„Já jsem šel na Anglické gymnázium, protože jsem věděl, že to bude jiné než české školství. Věděl jsem, že mi to dá něco jiného, že se budu učit jiným způsobem, dělat jiné věci a zároveň se u toho naučím perfektně anglicky,“ řekl Marek Horváth.

U přijímacích zkoušek na Anglické gymnázium, musí studenti absolvovat také test z anglického jazyka. Markovi ke splnění zkoušky i do začátku studia stačila úroveň Angličtiny, kterou získal na běžné základní škole.„Anglicky jsem uměl, myslím, že relativně dobře. Ale ne na takové úrovni jako byla potřeba na této škole. Měl jsem určité mezery,“ říká absolvent Anglického gymnázia v Praze.

Ke zlepšení Angličtiny Markovi pomohl nejen samotný výklad na hodinách, ale i kamarádi, kteří nemluvili česky. „Pomohlo mi, že jsem chodil na ty hodiny. Ale taky, že jsem se začal bavit se spolužáky. Našel jsem si kamarády, kteří byli cizinci a česky nemluvili, takže jediný způsob jak jsme se mohli domluvit, bylo anglicky,“ dodává Marek Horváth.

Marek si netroufá porovnávat složitost studie na cizojazyčném a českém gymnáziu. "Některé předměty jsou těžší na českých školách, jako matematika. Ale některé věci jsou těžší tady, protože se to vyučuje v jiném jazyce, například chemie. Já například do dnes neumím názvy prvků v češtině, protože jsem se je učil v angličtině,“ vysvětluje Horváth.

Bývalý prezident a patron Anglického gymnázia Václav Havel souhlasil se založením stipendia nesoucího jeho jméno. Má být uděleno mladému člověku z romské rodiny, pro kterého by bylo vzdělání na Anglickém gymnáziu přínosem. Marek je jedním ze studentů, který tuto podporu získal.

„V rámci toho stipendia by se měla prokázat nějaká solidarita. V mém případě to znamenalo, že jsem společně s paní profesorkou, dostali nápad udělat benefiční koncert. A prostřednictvím této akce vybrat peníze na dalšího romského studenta,“ řekl v rozhovoru pro ROMEA TV Marek Horváth.

Projet na podporu romských studentů zahájili samotní studenti gymnázia v roce 2011. Cílem je podpořit stipendiem vždy konkrétního romského studenta. Takového studenta gymnázium právě hledá. Letošní koncert na podporu stipendia Václava Havla se ale vzhledem k situaci v České republice nemohl uskutečnit. Studenti Anglického gymnázia tedy přišli s nápadem výtvarné soutěže, která alespoň na chvíli pomůže žákům zapomenout na stres, který teď prožívají.

"Chtěli bychom tímto pomoc romským dětem přečkat těžký čas a nabídnout trochu rozptýlení a zároveň rozšířit povědomí o možnosti Stipendia Václava Havla. Věříme, že každé dítě by mělo šanci ukázat svůj potenciál," řekla dříve Anna Bártová z Anglického gymnázia v Praze.

Marek dokončil studium v roce 2018 a poté se dostal na Univerzitu Karlovu v Praze. Začal studovat dějiny kultury islámských zemí a dějiny antické civilizace. Studium však k vůli velké náročnosti dvou oborů nedokončil, ale tento rok by se rád ke studiu vrátil. Získání vysokoškolského vzdělání je pro něj velmi důležité, inspirací mu jsou jeho starší sourozenci. „Je to pro mě skutečně zásadní věc. Je to potřeba, je to něco do čeho jsem byl vždy tlačen, i rodiči nebo i bratrem a sestrou, kteří jsou oba vystudovaní vysokoškoláci. Je to pro mě opravdu důležité," říká Marek Horváth.

Přečteno: 1080x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

student, Stipendia, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

11. setkání romských studentů Baruvas proběhlo v srpnu 2020 na chatě Doubravka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

ROMEA letos poskytla stipendia dalším 94 romským studentům. Za 5 let trvání programu rozdala už 365 stipendií

26.11.2020 11:00

Organizace ROMEA na přelomu října a listopadu vyplatila 94 stipendií – tolik je letos ve stipendijním programu romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Jedná se o studenty různorodých oborů z celé České republiky, kteří mají dobré výsledky ve studiu, ale jejich socio-ekonomická situace ohrožuje dokončení střední nebo vysoké školy nebo vůbec nástup do ročníku. Program pro studenty organizace ROMEA spustila v roce 2016 a do této chvíle poskytla celkem 365 stipendií 213 studentům. Někteří ze stipendistů obdrželi totiž díky svým studijním výsledkům a aktivnímu zapojení v do programu stipendium opakovaně

 celý článek

Setkání romských studentů BARUVAS, které pravidelně pořádá organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

DOKUMENT: Vláda schválila Zprávu o stavu romské menšiny v roce 2019. Stále převládají předsudky, nejhorší je oblast bydlení, význam vzdělání u Romů roste

25.11.2020 19:30
Vláda v pondělí na svém zasedání schválila Zprávu o stavu romské menšiny v České republice za rok 2019 a zároveň vzala na vědomí informaci o naplňování Strategie romské integrace do roku 2020 v roce 2019. Zprávu o stavu romské menšiny, kterou zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje v plném znění, schválila také Rada vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Největší světový romský festival Khamoro se přesouvá na internet. Na koncerty se můžete podívat zdarma!

24.11.2020 20:45
Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci v České republice bude letošní ročník festivalu KHAMORO poprvé v on-line formátu. Letošní ročník se rozdělil na dvě části. První část koncertů proběhla v září, druhá část začne v sobotu 28. 11. a bude streamována přes internet. Záštitu nad festival převzal ministr kultury Lubomír Zaorálek a primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo