romea - logo
28. června 2022 (úterý)
svátek má Lubomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Hiri - romské zpravodajství 12/2012

Praha, 31.12.2012 16:07, (ROMEA)

V posledním vydání pořadu Hiri v roce 2012 nás Iveta Kokyová zavede na koncert kapely Gipsy.cz, na několik slavnostních akcí, mezi nimiž je například vyhlášení vítězů soutěže Romano suno, předání ceny Alice Garigue Masarykové, nebo předávání stipendií. Samozřejmě nechybí ani krátké zprávy v olašské romštině.

Obecně prospěšná společnost Nová škola již 15. rokem pořádá slavnostní vyhlášení literárně výtvarné soutěže ROMANO SUNO (Romský sen). Tento rok převzala nad projektem záštitu vládní zmocněnkyně pro lidská práva paní Monika Šimůnková. Na programu bylo předání cen vítězům, hodnocení poroty a hudební vystoupení skupiny Black style. Na reportáž se můžete podívat v prosincovém vydání pořadu Hiri.

Kamery ROMEA TV nechyběly ani na velvyslanectví USA v Praze, které udělilo Cenu Alice Garrigue Masarykové za rok 2012 sdružení ROMEA za jeho dlouhodobé prosazování otázek lidských práv Romů v Česku. ROMEA přispívá k vyváženosti zobrazení Romů v médiích tím, že se zaměřuje na příběhy jednotlivců z romských komunit i popisem událostí, které by jinak zůstaly nepovšimnuty. Cenu sdružení předal osobně velvyslanec USA Norman Eisen.

18. prosince vystoupila kapela Gipsy.cz v Lucerna Music Baru v Praze, kde jako na prvním místě vůbec představila písně z chystaného alba „New”, které vyjde v roce 2013. V současné době kapela hraje v zbrusu novém složení. Jediným původním hudebníkem je frontman Radoslav Banga alias gispy, který odpovídal na naše otázky.

V Praze se uskutečnilo slavnostní setkání romských vysokoškolských studentů, kteří se stali úspěšnými stipendisty Romského vzdělávacího fondu (REF) pro akademický rok 2012/2013. V rámci Romského pamětního univerzitního stipendijního programu (RMUSP), který REF uděluje již třináctým rokem, bylo v Česku podpořeno 44 studentů. Jak stipendium pomůže studentům se můžete dozvědět v naší reportáži.

Přečteno: 708x
 

Kam dál:

Štítky:  

Hiri, VideoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo