romea - logo
28. června 2022 (úterý)
svátek má Lubomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Hiri - romské zpravodajství 4/2012

Praha, 16.5.2012 17:25, (ROMEA)

Dubnovým vydáním romského zpravodajského pořadu Hiri vás provede Iveta Kokyová. A co jsme pro vás připravili?

V první reportáži vás zavedeme na tiskovou konferenci Kláry Samkové ke kauze tzv. Mačetového útoku v Novém Boru. Samková uvedla, že bude požadovat, aby případ nesměli projednat liberečtí ani ústečtí soudci a stejný požadavek vznesla i směrem k ústeckému státnímu zastupitelství. "Krajská státní zástupkyně Lenka Bradáčová je populistka a už má předem připravený scénář, podle kterého mají být moji klienti odsouzení. Kauzou chce pomoct své kariéře," nebere si servítky advokátka Klára Samková.

V další reportáži se podíváme na protiromskou demonstraci, která se konala v Břeclavi. Záminkou se stalo napadení patnáctiletého chlapce. Nejméně jeden z útočníků měl být Rom. Na shromáždění dorazilo 2000 lidí. Akce měla vyvrcholit na centrálním náměstí TGM projevem pořadatelů z extremistického uskupení Dělnická mládež, zástupců Břeclavanů a také předsedy Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) Tomáše Vandase. Nakonec se ale dav rozdělil na dvě části a větší část poměrně bouřlivě diskutovala se starostou Oldřichem Ryšavý.

8. dubna uspořádala ROMEA oslavy Mezinárodního dne Romů v pražském klubu Cross. Kulturní akce s romskou tematikou se konaly už od brzkého nedělního odpoledne prakticky ve všech prostorách holešovického klubu Cross v Praze. Akce s názvem Ethnic friendly ghettolege návštěvníkům nabízela projekce tematických dokumentárních snímků, debaty s představiteli romské komunity a hudební vystoupení romských umělců. Kamery ROMEA TV byly u toho.

Poslední reportáž dubnových Hirů nás zavede na další oslavy Mezinárodního dne Romů. MČ Praha 14 a hlavní město Praha pořádali akci s názvem "Setkání kultur u příležitosti Mezinárodního dne Romů". Celá akce odstartovala 11. 4. 2012 v mateřském centru Klubíčko YMCA představením pro děti, pokračovala 12. 4. workshopem temperamentního tance Flamenco v Národním domě na Vinohradech (bývalé ÚKDŽ) a vyvrcholila 13. 4. happeningem na volném prostranství u stanice metra Rajská Zahrada, kde své projekty představilo i sdružení ROMEA.

V dubnových Hirech samozřejmě nechybí krátké zprávy z kultury a politiky.

Přečteno: 1100x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Hiri, VideoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo