romea - logo
27. září 2021 (pondělí)
svátek má Jonáš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Hiri - romské zpravodajství 9/2012

Praha, 15.10.2012 11:04, (ROMEA)

V dalším vydání pořadu Hiri nás Iveta Kokyová zavede na akce, které se uskutečnily v měsíci září. Celkem se můžete podívat na tři velké reportáže a samozřejmě nechybí ani krátké zprávy v olašské romštině.

V první reportáži se podíváme jak probíhala česká premiéra filmu Je to jen vítr. Maďarský režisér Bence Fliegauf natočil snímek, který si z letošního Berlinale odnesl druhou nejvyšší cenu z hlavní soutěže. Film je inspirován skutečnými událostmi a zachycuje jeden den ze života romské rodiny v atmosféře strachu z nechutných útoků neonacistů, při nichž bylo zavražděno šest lidí, včetně žen a dětí, a desítky dalších bylo zraněno.

V další reportáži navštívíme mladé romské studenty, kteří se sešli v Choceradech. Nadace OSF Praha ve spolupráci se Slovem 21 pořádala již druhé takové setkání. Cílem setkávání je vytvořit skupinku mladých Romů, kteří chtějí něco změnit v rámci „romské problematiky“. Letos se setkání orientovalo více na etnicitu a její vnímání v kontextu dnešní doby. A my stejně jako v minulém roce přinášíme videoreportáž a rozhovory s účastníky akce.

V poslední reportáží štáb ROMEA TV zavítal do Integračního centra v Praze, které cizincům nabízí ve spolupráci s partnerskými neziskovými organizacemi zdarma sociální a právní poradenství, kurzy českého jazyka, kurzy socio-kulturní orientace a terénní sociální práci. Integrační centrum Praha oficiálně vzniklo 14.3.2012 a jeho zřizovatelem je Magistrát hl. m. Prahy.

V krátkých zprávách se ohlédneme za událostmi v měsíci září v České republice a v zahraničí. Připomeneme si například hrdinský čin Ireny Drevňákové z Telče, která převzala pamětní stříbrnou medaili Senátu, horní komory českého parlamentu, za záchranu pěti lidí. Sledovali jsme i soud s útočníky na romskou rodinu z Býchor na Kolínsku nebo situaci Romů v Rumunsku a Francii.

Pokud chcete vědět více, podívejte se na zářijové vydání magazínu Hiri.

Jednotlivé kapitoly pořadu Hiri 9/2012

Přečteno: 1032x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Hiri, zpravodajství, zprávy, VideoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo