romea - logo
28. června 2022 (úterý)
svátek má Lubomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Hiri - romské zpravodajtví 5/2012

Praha, 14.6.2012 10:01, (ROMEA)

Květnovým vydáním romského zpravodajského pořadu Hiri vás opět provede Iveta Kokyová. Podíváme se na festival Khamoro, na pietní akt v Letech u Písku a na oslavy 15. výročí sdružení Čhavorikaňi Luma. Nebudou chybět ani krátké zprávy z kultury a politiky.

První reportáž nás zavede do Domu pro národnostní menšiny v Praze, kde 14. května zahájila Olga Fečová výstavu k 15. výročí Občanského sdružení Čhavorikaňi Luma - Dětský svět Olgy Fečové. Na vernisáži byla přítomná i paní Kateřina Horváthová, které na výstavu propůjčila své gobelíny. Po úvodním slovu Emila Ciny zahráli návštěvníkům členové a přátelé souboru Čhavorikani Luma, který byl registrován v roce 1997.

Ve druhé reportáži se podíváme na divadelní představení Můj soused, můj nepřítel, které se v květnu hrálo v rámci Světového romského festivalu Khamoro 2012. V jevištní koláži sestavené především z veřejných dokumentů a projevů, které reflektují soužití Čechů s Romy, zazní autentický proslov vládní zmocněnkyně k ukončení českého předsednictví mezinárodního projektu na podporu Romů, rezignační dopis člena vládní rady pro záležitosti romské menšiny, volební projev předsedy republikánské strany, citace z internetového chatu, rap o bílém poldovi, melodie z Cikánského Barona, úryvky z románu K. H. Máchy Cikáni, rasistická amatérská skica Herbertův odkaz. Vše se odehrává na pomyslné konferenci o romské otázce, na kterou je zpočátku zástupcům romské menšiny znemožněn vstup. Pojďte se podívat na herecké výkony aktivisty Ladislava Gorala, hudebníka, moderátora a bývalého terénního pracovníka Vojtěcha Lavičky a romisty Davida Tišera, hlavního hrdiny filmu Roma boys (Příběh lásky). Českou úřednici ztvárnila performerka a herečka Daniela Voráčková.

Již tradičně se díky Výboru pro odškodnění romského holocaustu v České republice (VPORH v ČR) pořádá 13. května pietní akt u pomníku romských obětí koncentračního tábora v Letech u Písku. VPORH sdružuje bývalé romské vězně nacistických koncentračních táborů a pozůstalé po obětech. ROMEA TV byla v Letech a natočila celý pietní akt, v květnových Hirech semůžete podívat na jeho zkrácenou verzi.

A v poslední reportáži se vrátíme na festival Khamoro 2012, na kterém se představila v pražském klubu Retro v rámci koncertu současné romské hudby belgická skupina Mec Yek. Záběry z koncertu doplňují rozhovory s hlavním frontmanem skupiny Pietem Marise a romskými zpěvačkami Kateřinou a Milkou Pohlodkovými.

Přečteno: 1138x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Hiri, VideoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo