romea - logo
20. října 2020 (úterý)
svátek má Vendelín

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Mediální trénink nabídl účastníkům setkání s profesionálními romskými novináři

29.6.2016 14:43
Školení mladých Romů, zájemců o novinářskou práci (FOTO: Lenka Jandáková, Romea.cz)
Školení mladých Romů, zájemců o novinářskou práci (FOTO: Lenka Jandáková, Romea.cz)

V polovině května se do Prahy sjeli romští zájemci o novinařinu, aby o svém zaujetí pro tuto oblast přesvědčili čtyři erudované novináře. V porotě, která hodnotila jejich jazykovou připravenost, všeobecný přehled, předpoklady pro práci s textem a hlavně motivaci věnovat se práci v médiích, zasedli Michal Komárek, Richard Samko, Patrik Banga a Tomáš Bystrý.

11 účastníků kurzu se od konce května každou druhou sobotu věnovalo úplným základům, neboť nikdo z nich dosud žádné zkušenosti s psaním pro média neměl. Cílem mediálního tréninku je totiž připravit jeho účastníky tak, aby mohli absolvovat stáž v newsroomu českých deníků, rozhlasu a televize.

Co by měl umět každý adept práce v médiích

Zpráva, zpravodajský rozhovor, reportáž, blog ‒ se základními pravidly, kterými se musí řídit každý novinář, seznámili účastníky kurzu profesionálové, kteří mají bohaté zkušenosti s minoritními tématy. Tři z nich jsou Romové, a kromě Tomáše Bystrého, který žurnalistiku vystudoval na univerzitě, začínali s prací novináře úplně od píky. Richard Samko a Patrik Banga tak mohou pro nové romské adepty o novinařinu představovat vzor, důkaz, že "když se chce, tak to jde".

Nejmladší z účastníků, nadějný Alexandr Pačan z Ostravy se podělil o své dojmy: "Teda, není to nic jednoduchého. Snad poprvé v životě se mi stalo, že jsem se zakoktal. Dobré je, že dostáváme návod, jak na to, a hned si můžeme ověřit, jestli jsme to pochopili," říká o hodnocení zadaných úkolů přísnými lektory Alex.

Romský pohled na realitu kolem nás v stále znatelně chybí

Co vše je potřebné pro získání backgroundu, o neutrálním postoji pisatele zprávy, který by měl dát prostor pro vyjádření všem stranám konfliktu, jak se zbavit subjektivního vnímání situace, co je to titulková věta, jak vytvořit titulek, jak vyhledat potřebné informace ad. si kurzisté vštípili i prakticky. "Zadané úkoly zpracovali tu s větším, tu s menším úspěchem, nicméně každá zkušenost, každá chyba je pro ně dobrá, neboť se na ní mohou naučit, jak to příště napsat správně," říká jeden z lektorů Tomáš Bystrý.

Účastníky nyní čeká letní setkání s Richardem Samkem, který je zasvětí do práce televizního reportéra. A na podzim první skutečná práce v terénu.

Projekt Mediální trénink pro romské zájemce o práci novináře se může uskutečnit díky podpoře nadace Bader Philantrophy.

Přečteno: 917x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Média, ROMEA, škola, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Fery Bartoš (FOTO: Facebook Fery B.)

Populární zpěvák Fery Bartoš varoval z nemocnice před onemocněním COVID-19: Není to chřipka, dávejte na sebe všichni pozor

17.10.2020 18:15
V době kdy i celá řada Romů sdílí na sociálních sítích dezinformace kolem onemocnění COVID-19 varoval před virem populární zpěvák Fery Bartoš. Ten musel být kvůli onemocnění COVID-19 hospitalizován a k dýchání mu pomáhaly přístroje. Na sociálních sítích o tom informoval jeho kamarád Roman Cina Červeňák.
 celý článek

--ilustrační foto--

videoPREMIÉRA: Ondra Gizman a Ondrej Ferko v hudebním pořadu BAŠAVEL

16.10.2020 13:30
V dalším díle hudebního pořadu Bašavel se představí tentokrát známé a netradiční duo. Ondra Gizman ml., který velmi bravurně ovládá hru na saxofon a ze Slovenska Ondrej Ferko, který pochází z muzikantské rodiny
 celý článek

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Kulturista Filip Grznár shvaloval vraždu a vyhrožoval vyvražděním chomutovských Romů. Dostal pokutu 15 000 korun

16.10.2020 10:20
S peněžitým trestem 15 tisíc korun odešel od chomutovského okresního soudu kulturista, zápasník MMA, fitness trenér a youtuber Filip Grznár. Soud ho uznal vinným z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu. Podle obžaloby Grznár v červnu 2017 v Plzni natočil video, ve kterém schvaluje vraždu z května 2017 v Chomutově. Informuje o tom iDnes.cz. Grznár s pokutou nesouhlasí, na místě se proti verdiktu odvolal. Případem se bude Krajský soud v Ústí nad Labem.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo