romea - logo
19. února 2020 (středa)
svátek má Patrik
Loading
rozšířené vyhledávaní

Agentura pro sociální začleňování představuje úspěšné postupy: Terénní sociální práce v Sokolově

Sokolov, 7.12.2012 15:19, (ROMEA)
Terénní sociální práce v Sokolově (FOTO: YouTube.com)
Terénní sociální práce v Sokolově (FOTO: YouTube.com)

Agentura pro sociální začleňování představuje v novém seriálu vždy jeden z úspěšných postupů v sociálním začleňování, které se daří uplatňovat v místech, kde působí Agentura. Ve třetím videomedailonu se můžete podívat na jeden ze základních nástrojů sociálního začleňování – kvalitně fungující terénní sociální práci - na příkladu terénních pracovníků společnosti Člověk v tísni v Sokolově.

Erika Drahovzalová pracuje jako terénní sociální pracovnice pro sokolovskou pobočku společnosti Člověk v tísni. Pravidelně dochází za svými klienty, se kterými řeší jejich každodenní problémy. Nejčastěji se jedná o problémy s bydlením a při hledání zaměstnání. Také je doprovází na úřady nebo na různá jednání, pokud mají zájem o pomoc při řešení některé záležitosti v instituci, kterou dobře neznají a které se mohou obávat.

VIDEO

Terénní programy v ČR

Podle registru sociálních služeb, který spravuje ministerstvo práce a sociálních věcí, je v roce 2012 v České republice 213 registrovaných služeb terénní programy.

Terénní programy patří mezi nejčastěji poskytované služby v sociálně vyloučených lokalitách a jsou opravdu základem každé snahy o řešení problematiky sociálního vyloučení. Pravidelný kontakt se sociálními pracovníky, zorientování se v možnostech řešení problémů, navázání důvěry – to jsou hlavní stavební kameny začleňování osob žijících v sociálním vyloučení nebo tímto vyloučením ohrožených.

Terénní programy jsou službou sociální prevence a musí splňovat veškeré požadavky vyplývající ze zákona o sociálních službách (zákon č. 108/2006 Sb.). Ten je definuje jako terénní služby poskytované osobám, které vedou rizikový způsob života nebo jsou tímto způsobem života ohroženy. Služba je určena pro problémové skupiny osob, uživatele návykových látek nebo omamných psychotropních látek, osoby bez přístřeší, osoby žijící v sociálně vyloučených lokalitách a jiné sociálně ohrožené skupiny. Cílem služby je tyto osoby vyhledávat a minimalizovat rizika jejich způsobu života. Služba může být osobám poskytována anonymně.

Více o terénních programech i o tom, jak je zavést přímo v obci najdete na: www.socialni-zaclanovani.cz/prirucka 

TZ Agentury pro sociální začleňování
Přečteno: 1486x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Sociální, Agentura pro sociální začleňování, Sokolov, Člověk v tísniHLAVNÍ ZPRÁVY

Tomáš Kaluja. Foto z videa o projektu Vnímaví pre zraniteľných

ČRo: Neřeším, jestli jsem Rom, Maďar nebo Slovák. Jsem obyčejný člověk, říká tanečník Tomáš Kaluja

7.2.2020 10:56
Tomáš Kaluja je maturantem Střední zdravotnické školy v Rožňave. Pochází z romské křesťanské rodiny z Veľkých Kapušan. Už od dětství je jeho největším koníčkem tanec. Soutěžně se mu věnuje doma na Slovensku, ale i v zahraničí. Mimo to patří mezi romské dobrovolníky, kteří pomáhají budovat romskou identitu u romských dětí, které jsou vychovávány v neromských náhradních rodinách.
 celý článek

(Zdroj: Archiv TV NOVA)

Módní návrhář Pavel Berky postoupil mezi TOP 16 v soutěži MasterChef Česko

7.2.2020 0:35
Úspěšný módní návrhář Pavel Berky zkusil své štěstí v soutěži MasterChef Česko. Kachní prso s bramborem a takzvané “griláše” s kachní paštikou
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

Demolice vepřína v Letech by měla začít v červnu a skončit letos

6.2.2020 15:35
V Letech na Písecku by letos v červnu mohla začít demolice vepřína, na jehož místě stával za války koncentrační tábor pro Romy. ČTK to dnes řekla Lucie Horáková, mluvčí Muzea romské kultury, které v místě vybuduje památník romského holokaustu.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo